BIURO PRASOWE

Uczelnia Łazarskiego, 19.07.2012

Co dziś docenia pracodawca? Doświadczenie i staże zagraniczne


Nie wystarczy zdobywać wiedzę, aby po studiach mieć dobra pracę. Dla pracodawcy bardzo ważne jest doświadczenie zawodowe, praktyki i staże. Dlatego warto rozglądać się za ciekawymi propozycjami pracy i staży w czasie studiów i tuż po ich zakończeniu, aby potem nasze akcje na rynku pracy wzrosły, Na ile ważne jest doświadczenie - i to nie tylko zdobywane w kraju, ale także za granicą pokazują liczne analizy* ogłoszeń o pracę. Doświadczenie zawodowe jest jedną z kluczowych kompetencji, których poszukują pracodawcy.
W ramach "Badania kompetencji i umiejętności absolwentów studiów wyższych przydatnych na rynku pracy"* - przeprowadzonego przez Uczelnię Łazarskiego w Warszawie dokonano analizy badań ogłoszeń o pracę. Wykazała ona, że większość pracodawców nie wymaga od potencjalnych pracowników kompetencji, które wiązałyby się
z kierunkiem ukończonych studiów. Dla pracodawców zdecydowanie bardziej liczy się znajomość języka obcego, doświadczenie zawodowe i umiejętność obsługi komputera. Warto zwrócić uwagę, że doświadczenie zawodowe stanowiło wymóg w ponad 85% analizowanych ogłoszeń. A jaką szansę na zatrudnienie mają uczestnicy różnych staży i praktyk zagranicznych? "Osoby po programach stażowych, na przykład uczestnicząc w programie Leonardo da Vinci, bez wątpienia, zwiększają swoją szansę na rynku pracy. Na takich stażowo-studenckich wyjazdach oprócz tego, że pozyskują pierwszy szlif zawodowy, uczą się samodzielności, funkcjonowania w środowisku wielokulturowym, poznają zwyczaje i różnice w funkcjonowaniu kolegów z wielu krajów. Osoba zatrudniona później np. jako Specjalista ds. Eksportu nie musi już zaglądać do stron danych państw aby zaczerpnąć języka o zwyczajach panujących w kontaktach biznesowych w danym kraju. Osoby takie są z punktu widzenia head-huntera, jak i samego pracodawcy, dużo bardziej atrakcyjne, nie tylko ze względu na płynność języka obcego, ale także z punktu widzenia umiejętności miękkich jak: samodzielność, zaradność, otwartość horyzontów. Absolwent Uczelni Łazarskiego, a także Leonardo da Vinci na Malcie do dnia dzisiejszego pracuje w organizacji jednej z międzynarodowych firm handlowych" - przyznaje Małgorzata Bichta z agencji doradztwa personalnego Pearl Hunters.

Europejski Program Leonardo Da Vinci jest częścią programu edukacyjnego Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie". Jego celem jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych podnoszących kwalifikacje zawodowe. W ramach programu młodzi ludzie mają możliwość zdobywania doświadczenia poza granicami swojego kraju. Dzięki temu absolwenci wyższych uczelni zdobywają nowe kwalifikacje i uczą się pracować zgodnie z europejskimi standardami. "Wyjazd na staż może stanowić istotny etap w karierze zawodowej młodych ludzi po studiach, którzy nie mają jeszcze planów związanych z szybkim podjęciem pracy. Staże Leonardo da Vinci wyróżniają się tym, że skierowane są do absolwentów uczelni i wszystkich osób na rynku pracy, w przeciwieństwie do programu Erasmus, który swoim zasięgiem obejmuje tylko studentów i pracowników uczelni. Z naszych obserwacji wynika, że doświadczenie zawodowe zdobyte w zagranicznym środowisku stanowi cenne uzupełnienie edukacji, zwiększa umiejętność poruszania się na rynku pracy i jest dużym walorem w oczach przyszłego pracodawcy. Istotną korzyścią jest również potwierdzenie kompetencji uzyskanych w trakcie stażu za pomocą odpowiedniego zaświadczenia lub certyfikatu" - mówi Marcin Rolnik, dyrektor programu "Uczenie się przez całe życie" z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Program Leonardo da Vinci prowadzi w tym roku kilkanaście uczelni wyższych w Polsce, w tym kilka niepublicznych. Uczelnia Łazarskiego jest jego uczestnikiem od 2010 roku. W tym czasie z możliwości stażu i praktyk zagranicznych skorzystało ponad 100 absolwentów. Nabór do programu na lata 2012-2013 potrwa do 31 lipca. Z Programu mogą skorzystać absolwenci uczelni , jak również studenci, którzy zdadzą egzamin dyplomowy lub magisterski najpóźniej w lipcu 2013 roku. Wyjazd na staż musi odbyć się już po obronie. Wymagane dokumenty: formularz zgłoszeniowy, CV w formacie Europass w języku angielskim, list motywacyjny, kopia dyplomu (osoby, które już się obroniły) oraz fakultatywnie list rekomendacyjny i certyfikat językowy co najmniej na poziomie B2 (za te dwa dokumenty kandydat otrzyma dodatkowe punkty rekrutacyjne). W Uczelni Łazarskiego w programie w 2012-2013 weźmie udział ok. 30 absolwentów. "W projekcie na lata 2012-2013 planujemy najwięcej wyjazdów do Brukseli, ponieważ jest to miasto, które daje młodym Europejczykom wiele możliwości rozwoju zawodowego. Nowością w naszej ofercie są też staże w Genewie, która stanowi kolejny atrakcyjny rynek pracy. Staże w Szwajcarii dotyczą inwestycji i doradztwa w branży nieruchomości, tak więc Genewa wydaje się świetnym miejscem na zdobywanie doświadczenia w tym sektorze" - mówi Daniel Kamiński, Koordynator Programu Leonardo Da Vinci na Uczelni Łazarskiego.

A jak oceniają wyjazd sami absolwenci?
"Poprawa poziomu znajomości języka niemieckiego oraz sam wyjazd za granicę spowodował, że dostrzegłam dla siebie możliwość pracy poza Polską. Obecnie coraz lepiej odnajduję się w do niedawna obcym miejscu i coraz szybciej nawiązuję kontakty z innymi ludźmi. W przyszłości chciałabym wykorzystać nowe umiejętności w pracy, a z uwagi na to jak ważną rolę we współpracy międzynarodowej pełni znajomość języka i lokalnych mentalności, doświadczenie to powinno ułatwić mi znalezienie pracy w wielu miejscach" - mówi Katarzyna, która odbyła staż w Hamburgu.

"Praktyka pomogła mi w poszerzeniu i udoskonaleniu mojej wiedzy z zakresu dyplomacji, ekonomii i stosunków międzynarodowych, dała możliwość nabycia cennych umiejętności i wiedzy z marketingu i promocji, pozwoliła na poznanie i obserwację działalności międzynarodowej pozarządowej organizacji. Ponadto, pozwoliła pogłębić moje zdolności językowe. Podczas praktyki poznałam wielu interesujących i utalentowanych ludzi z całego świata, co uważam za najcenniejsze doświadczenie. To było bardzo interesujące doświadczenie, które z pewnością będzie miało wpływ na moje życie zawodowe" - dodaje inna uczestniczka stażu, Marta.

Doświadczenie zawodowe to klucz do kariery. A jeśli jeszcze jest podane na tacy, jak w przypadku programów stażowych finansowanych przez Komisję Europejską, czemu z tego nie skorzystać? Miejsc pracy dla specjalistów z europejskim doświadczeniem z pewnością nie zabraknie.

***

Kontakt dla prasy:
Emilia Hahn, Partner of Promotion
tel. 22 858 74 58 wew. 85
e-mail:

Magdalena Gniadek, Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego
tel. 22 543 53 22
e-mail: