BIURO PRASOWE

Union Investment TFI, 26.06.2012

Aktywność kluczem do zysku. Czerwcowe typy inwestycyjne Union Investment TFI


Pomimo wciąż trudnej sytuacji w strefie euro, czerwiec na polskim rynku kapitałowym można zaliczyć do udanych. Niemniej jednak nie wszystkie aktywa mają równie duży potencjał zysku w kolejnych miesiącach. Na jakie rozwiązania zwrócić szczególną uwagę, wskazuje Union Investment TFI.
Od początku miesiąca zarówno indeks WIG20 grupujący największe spółki, jak i indeks szerokiego rynku WIG odnotował dynamiczny wzrost. Zmiana sentymentu oraz większy popyt na przecenione akcje pozwoliły odrobić majowe spadki. Całkiem dobrze zaprezentował się również rynek polskich papierów dłużnych, który wobec kłopotów państw strefy euro stanowi ciekawą alternatywę dla zagranicznych inwestorów. O sporym zainteresowaniu świadczy ostatnia udana sprzedaż 10-letnich polskich obligacji, a także spadek ich rentowności do ok. 5,20 proc.

Wobec sytuacji na globalnych rynkach, warto rozważyć przede wszystkim fundusze oparte na obligacjach krajów Nowej Europy (w tym Polski), polskich obligacjach krótkoterminowych oraz wyselekcjonowanych papierach korporacyjnych o niskim ryzyku kredytowym. Jednocześnie osoby planujące kilkuletnią inwestycję i akceptujące podwyższone ryzyko mogą ostrożnie lokować kapitał w klasycznych funduszach akcji polskich, cały czas jednak obserwując rozwój wypadków w strefie euro.

Union Investment TFI typuje trzy subfundusze o największym potencjale wzrostu w horyzoncie 12 miesięcy: UniLokata, UniObligacje: Nowa Europa oraz UniKorona Akcje.

Subfundusz UniLokata to produkt, który stanowi - pod względem potencjału zysku - alternatywę dla lokat bankowych, a jednocześnie pozwala na wyjście z inwestycji w dowolnym momencie wraz z wypracowanymi na danym moment "odsetkami".
- W portfelu subfunduszu znajdują się krótkoterminowe papiery skarbowe oraz wyselekcjonowane, najbardziej wiarygodne dłużne instrumenty korporacyjne o zmiennym kuponie. Z tego względu rozwiązanie to charakteryzuje się minimalnymi wahaniami cen jednostki uczestnictwa. Dążymy do tego, aby wycena tego subfunduszu była liniowa - mówi Andrzej Czarnecki, zarządzający funduszami Union Investment TFI.

Na wyższe stopy zwrotu z subfunduszu UniLokata wpływ mają m.in. dokonane przez Radę Polityki Pieniężnej w 2012 roku podwyżki stóp procentowych.

Obligacje Nowej Europy nadal z potencjałem


Rządowe obligacje krajów uważanych za bezpieczne (np. Niemcy, Szwajcaria) osiągnęły bardzo niskie poziomy rentowności. Co więcej, doszło do sytuacji, w której inwestorzy są skłonni kupować papiery dłużne, godząc się na to, że w momencie wykupu otrzymają tylko ich nominalną wartość. Aby uzyskać wyższe stóp zwrotu z obligacji, rozwiązań trzeba szukać zatem gdzie indziej.

Ciekawą propozycją dla inwestorów może być subfundusz UniObligacje: Nowa Europa. To rozwiązanie dla osób, które chcą skorzystać z wciąż atrakcyjnych możliwości zysku oferowanych przez instrumenty dłużne emitowane w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym krajów takich jak Polska, Czechy, Węgry i Turcja. - Przewidujemy, że w najbliższym czasie stopy procentowe na świecie pozostaną na niezmienionym poziomie, co powinno stanowić wsparcie dla rządowych obligacji niektórych państw Nowej Europy. Pozytywnym impulsem dla ich cen powinny być również umacniające się gospodarki krajów regionu, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów zagranicznych - mówi Andrzej Czarnecki.

UniObligacje: Nowa Europa to subfundusz skierowany do inwestorów planujących min. 2-letnie inwestycje, z umiarkowanym poziomem ryzyka. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy (do 31.05.2012 r.) subfundusz wypracował zysk na poziomie 15,38 proc., a atrakcyjne stopy zwrotu osiągał również w minionych latach kalendarzowych: w 2008 r. 13,39 proc., w 2009 r. 13,88 proc., w 2010 r. 8,26 proc., w 2011 r. 5,26 proc.

Polskie akcje - pozytywnie, ale zalecana ostrożność


Osoby skłonne zaryzykować mogą rozważyć długoterminową inwestycję w fundusze akcji polskich. Fundamenty gospodarcze Polski są solidne i wydają się być relatywnie odporne na zawirowania z zewnątrz. Co więcej, papiery spółek notowanych na warszawskiej giełdzie są względnie tanie, a same firmy mają zdrowe bilanse (duże zasoby gotówki, spadające zadłużenie). Inwestorzy powinni przyjrzeć się szczególnie funduszom, które inwestują głównie w duże, płynne spółki notowane na GPW, takie jak subfundusz UniKorona Akcje.

- Spadki na giełdach, jakie obserwowaliśmy w drugiej części 2011 roku, a także na początku 2012 roku najprawdopodobniej już w dużej części zdyskontowały spowolnienie gospodarek europejskich. Dlatego też w przyszłości możliwe jest wkroczenie w kolejny etap cyklu ekonomicznego, któremu będzie towarzyszył wzrost indeksów - mówi Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji Union Investment TFI. Dodatkowe wsparcie dla rynków akcji w kolejnych miesiącach stanowią deklaracje uruchomienia kolejnych programów pomocowych składane przez Fed, ECB czy chiński bank centralny. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, iż będą one miały raczej charakter doraźny i tymczasowy, aniżeli fundamentalny i trwały.

***

Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. od ponad 21 lat oferuje najwyższej jakości rozwiązania finansowe inwestorom indywidualnym (w zakresie funduszy inwestycyjnych, portfeli asset management, a także produktów systematycznego oszczędzania) oraz instytucjom (w zakresie zarządzania płynnością firmy, asset management, tworzenia dedykowanych produktów). Towarzystwo wielokrotnie nagradzane było za osiągane wyniki zarządzania, w tym – jako jedyne – 13-krotnie stawało na podium najstarszego rankingu funduszy inwestycyjnych w Polsce, przygotowywanego przez Rzeczpospolitą i Analizy Online. Więcej informacji na stronie www.union-investment.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Union Investment TFI S.A.
Aneta Kosior, Manager ds. Marketingu i Komunikacji
tel. (22) 449 04 45

Partner of Promotion
Biuro Prasowe Union Investment TFI
Marcin Gliński, Senior Account Executive
Tel. (22) 858 74 58 w. 71,