BIURO PRASOWE

AMD, 18.06.2012

Środowisko programistów oraz najnowszy ranking TOP500 potwierdzają, że AMD wciąż pozostaje liderem w dziedzinie superkomputerów


- 24 superkomputery z rankingu TOP100 są napędzane przez produkty AMD -
Firma AMD (NYSE: AMD) utrzymała pozycję lidera w dziedzinie komputerów wysokiej wydajności (HPC - z ang. "high performance computing") za sprawą 24 systemów, które znalazły się w pierwszej setce najlepszych superkomputerów na trzydziestej dziewiątej edycji listy TOP500. Jednocześnie firma dopracowała swój ekosystem HPC dołączając do niego kilka kluczowych komponentów pozwalających użytkownikom końcowym wykorzystywać je na potrzeby współczesnych, wymagających aplikacji i to przy najlepszym w swojej klasie stosunku ceny do wydajności .

AMD ściśle współpracowała ze swoimi partnerami technologicznymi w celu dopracowania ekosystemu HPC, w wyniku czego powstało kilka nowych rozwiązań. Wśród nich znalazło się LS-DYNA(r), czyli oprogramowanie symulacyjne zoptymalizowane dla procesorów AMD Opteron(tm) Serii 6200 z Livermore Software Technology Corporation (LSTC). W ramach tej współpracy firma CAPS przygotowała opcje programistyczne dla kart graficznych AMD, a firma Mellanox Technologies(r) o wydała produkty Connect-IB(tm), które wprowadzą interfejs FDR 56Gb / s InfiniBand(r) na grunt rozwiązań wykorzystujących produkty AMD.

"AMD jest w pełni oddane poszerzaniu swojej oferty dla rynku HPC oraz upewnianiu się, by czołowi dostawcy rozwiązań nadal wykorzystywali produkty AMD do tworzenia swoich najlepszych superkomputerów", powiedziała Margaret Lewis, director, Server Software Planning w firmie AMD. "Aby zademonstrować możliwości innowacyjnej architektury AMD w ostatnim czasie mocno zaangażowaliśmy się w prace nad wiodącymi w branży aplikacjami, narzędziami deweloperskimi oraz technologiami połączeń wysokiej przepustowości. Ponadto nasze zobowiązanie, aby skierować zmiany w branży w stronę obliczeń heterogenicznych, stawia AMD w znakomitej pozycji do dalszego wzmacniania naszej pozycji lidera HPC w przyszłości."

Firma LSTC przygotowała nową, zoptymalizowaną specjalnie dla procesora AMD Opteron Serii 6200 wersję popularnego programu ogólnego zastosowania LS-DYNA, który przewidziany do przeliczania elementów skończonych zdolny jest symulować złożone rzeczywiste sytuacje. Obecnie do dyspozycji jest wersja beta, zaś ogólna dostępność przewidziana jest na trzeci kwartał b.r. LS-DYNA jest używany w przemyśle samochodowym, lotniczym, kosmicznym, budowlanym, wojskowym, przetwórczym oraz w bioinżynierii do przeprowadzania złożonych i wymagających obliczeniowo symulacji, jak wypadki samochodowe i eksplozje.

Oparty na dyrektywie firmy CAPS kompilator HMPP(tm) otrzymał ostatnio wsparcie dla technologii kart graficznych AMD. Ten, wykorzystujący modele programowania OpenACC i OpenHMPP kompilator zawiera w sobie teraz wewnętrzny interfejs aplikacji, który zgodnie z technologią OpenCL(tm) przetwarza dane równolegle. Dzięki temu moc obliczeniowa urządzeń wykorzystujących karty graficzne i układy APU firmy AMD jest jeszcze większa. Kompilator CAPS HMPP Workbench działający w systemie Supermicro zostanie zademonstrowany na stoisku firmy AMD wraz z nadchodzącą technologią profesjonalnych kart graficznych AMD FirePro(tm) Serii W8000 skonstruowaną w oparciu o technologię o kodowej nazwie "Tahiti".

Connect-IB, produkt firmy Mellanox wykorzystujący pasmo FDR 56Gb/s InfiniBand to następna generacja technologii InfiniBand opracowanej i opisanej przez organizację InfiniBand Trade Association (IBTA). Firma Mellanox w tym tygodniu ogłosiła wprowadzenie na rynek adaptera połączeń Connect-IB, który zapewnia możliwości FDR InfiniBand poprzez interfejs PCI Express(r) drugiej generacji, tym samym oferując klientom korzystającym z serwerów z procesorami AMD Opteron 6200 możliwość zwiększenia szybkości transmisji danych.

Dodatkowe zasoby:
- Dowiedz się więcej o firmie AMD i jej ofercie dla rynku HPC na stronie http://www.amd.com/hpc
- Zajrzyj na profile AMD na Facebooku, Twitterze i Google+

***

O AMD
Firma AMD (NYSE: AMD) jest pionierem technologii półprzewodnikowych takich jak działające w wielu komputerach, przełomowe układy przyspieszonego przetwarzania (APU), które rozpoczęły nową erę cyfrowej rozrywki. Rozwiązania serwerowe firmy AMD są przeznaczone dla najlepszych w branży środowisk chmur obliczeniowych i wirtualizacji. Karty graficzne AMD są wykorzystywane w wielu rodzajach nowoczesnych urządzeń elektronicznych, m.in.: komputerach osobistych, konsolach do gier czy superkomputerach. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę http://www.amd.com.

Nazwa AMD, logo AMD Arrow, nazwy AMD Opteron, FirePro, a także ich kombinacje są znakami handlowymi należącymi do firmy Advanced Micro Devices. Nazwa
PCI Express jest znakiem handlowym należącym do PCI-SIG. OpenCL jest znakiem handlowym firmy Apple i jest używane zgodnie z pozwoleniem organizacji Khronos Group Pozostałe nazwy zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych i mogą być znakami handlowymi ich prawnych właścicieli.

Kontakt dla mediów:
Bruno Murzyn, AMD CEE: +48 22 698 72 61 ()
Filip Straburzyński, Partner of Promotion: + 48 22 858 74 58 wew. 44 ()