BIURO PRASOWE

Union Investment TFI, 16.04.2012

Sprawdź, kto odpowiada za zarządzanie Twoimi pieniędzmi


Na zyski, które wypracowują nasze oszczędności, istotny wpływ mają ludzie, którzy nimi zarządzają. Sytuacja rynkowa czy poziom ryzyka, które zdecydowaliśmy się podjąć, to tylko jedna strona medalu. O końcowym wyniku decyduje ostatecznie człowiek lub zespół ludzi, którzy realizują w warunkach rynkowych przyjętą strategię.
O zasadach przyświecających budowaniu i rozwijaniu zespołów zarządzających opowiada Zbigniew Jakubowski, Wiceprezes Zarządu Union Investment TFI, odpowiedzialny za inwestycje.

- Powierzając zarządzanie własnymi pieniędzmi profesjonalnej firmie, inwestor - czy to osoba fizyczna, czy przedsiębiorstwo - ma okazję się zetknąć z dwoma podstawowymi modelami zarządzania aktywami: autorskim i zespołowym. Obie mają swoich zwolenników i przeciwników. Niemniej jednak, bez względu na to, która z tych form wydaje się nam bardziej słuszna, warto wiedzieć, kto faktycznie odpowiada za ostateczny wynik inwestycji - wyjaśnia Zbigniew Jakubowski.

Model autorski bazuje na oddaniu pełnej odpowiedzialności za zarządzanie portfelem jego zarządzającemu. Rozwiązania takie stosowane są przede wszystkim w niszowych produktach, tworzonych na potrzeby zwykle małej, ściśle określonej grupy inwestorów (w skrajnych przypadkach - dla jednego inwestora), którzy w pełni świadomie podejmują ryzyko związane z jednoosobową odpowiedzialnością, oczekując w zamian wyjątkowych korzyści. Niemniej jednak zdarzają się także w funduszach otwartych oferowanych szerokiej grupie klientów. Biorąc pod uwagę coraz większą złożoność rynków kapitałowych i dynamicznie rosnącą liczbę dostępnych instrumentów inwestycyjnych, wydaje się, że model ten coraz szybciej będzie odchodził w zapomnienie. Już dziś trudno wyobrazić sobie indywidualnego zarządzającego, który samodzielnie dokonuje oceny makrootoczenia, spotyka się z zarządami spółek, bierze udział w przetargach bonów skarbowych i jednocześnie prowadzi szczegółowe analizy setek wskaźników. Model ten na dłuższą metę może nie zapewniać stabilności i powtarzalności stóp zwrotu. A na tym właśnie jako inwestorom wszystkim nam powinno zależeć.

Rozwiązanie zespołowe z natury jest bezpieczniejsze. Na wynik konkretnego funduszu pracuje zróżnicowany kompetencyjnie zespół, złożony z zarządzających specjalizujących się w różnych klasach aktywów i wspomaganych przez - wewnętrzne lub zewnętrzne - zespoły analityczne. Daje to pożądany efekt synergii a ponadto ułatwia długoterminowo utrzymać wyniki inwestycji, nawet jeśli skład zespołu nieznacznie się zmieni. W przypadku modelu autorskiego to lider decyduje o "być albo nie być" inwestycji - jego odejście z firmy w praktyce oznacza brak możliwości kontynuacji strategii w dotychczasowym kształcie.

Matrycowy model zarządzania receptą na sukces
Jednym z przykładów praktycznego zastosowania koncepcji zespołowej jest matrycowy model zarządzania aktywami w Union Investment TFI. - To wielostopniowy proces łączący kompetencje całego zespołu z indywidualną ekspertyzą. Kluczowe znaczenie odgrywa w nim Komitet Inwestycyjny, który definiuje jednolite "house view" dla poszczególnych kategorii aktywów - mówi Zbigniew Jakubowski.

Komitet dyskutuje też proponowane przez zarządzającego danym portfelem/funduszem Krótkoterminowe Strategie Inwestycyjne (KSI), a następnie je akceptuje lub weryfikuje. Komitet Inwestycyjny analizuje także zawartość każdego z funduszy/portfeli i określa charakterystyki ryzyka. Ma prawo wprowadzać zalecenia i podejmować decyzje o dostosowaniu struktury portfela do nowej. - Oczywiście, w zależności od sytuacji rynkowej, możliwe jest dokonanie bieżących aktualizacji każdej KSI - mówi Zbigniew Jakubowski. Rolą Komitetu Inwestycyjnego jest też wpisanie (lub zdjęcie) pojedynczego instrumentu na jedną z 3 list inwestycyjnych: polską, zagraniczną, kredytową. Natomiast do osobistej decyzji zarządzającego pozostaje, które konkretnie instrumenty z listy zostaną ostatecznie wprowadzone do portfela oraz z jaką wagą w portfelu.

W departamencie zarządzania Union Investment TFI aktualnie pracują 3 zespoły: akcyjny, dłużny i ilościowy. Wspomagają one zarządzanie poszczególnymi funduszami, adekwatnie do określonej w prospekcie polityki inwestycyjnej. Nawet gdy za fundusz odpowiada tylko jeden zarządzający, rekomendacje do jego końcowych decyzji przygotowywane są przez poszczególnych członków Komitetu Inwestycyjnego i w każdej sytuacji członkowie poszczególnych zespołów mogą służyć radą czy - jeśli jest taka potrzeba - zastąpić daną osobę.

- Dzięki matrycowemu systemowi podziału kompetencji osiągane przez Towarzystwo wyniki są wyjątkowo stabilne na przestrzeni lat i plasują się w czołówkach rankingów czego potwierdzeniem są liczne nagrody i wyróżnienia - mówi Zbigniew Jakubowski. Tegoroczna statuetka Byków i niedźwiedzi "Parkietu" dla najlepszego Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych w 2011 roku, kolejne cztery Złote Portfele oraz największa wśród polskich TFI liczba funduszy z 5-gwiadkowymi ratingami Analiz Online to ważne dla inwestorów argumenty. I nawet jeśli konkurencyjnym TFI uda się od czasu do czasu "skusić" kogoś z naszego zespołu, uczestnicy funduszy Union Investment mogą być pewni, że wysoka jakość zarządzania ich pieniędzmi jest kontynuowana - dodaje.

Obligacje korporacyjne pod szczególnym nadzorem

W kontekście wzmożonego zainteresowania inwestorów obligacjami emitowanymi przez przedsiębiorstwa, niezwykle ważna jest kontrola TFI nad ryzykiem związanym z tego typu instrumentami. Dobór papierów korporacyjnych do portfeli funduszy Union Investment TFI odbywa się w oparciu o listę kredytową, gdzie zaimplementowano dodatkowe procedury bezpieczeństwa.

- Przed wpisaniem instrumentu na listę kredytową odbywają się spotkania z zarządem spółki emitenta, a także szczegółowo analizowane są sprawozdania finansowe i inne dokumenty spółki - mówi Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny ds. papierów dłużnych Union Investment TFI. - Ponadto analityk kredytowy, niezależny od zespołu dłużnego, generuje rating wewnętrzny emitenta, a Komitet Inwestycyjny dopuszcza - lub nie - instrument do listy inwestycyjnej. - Dopiero wtedy zarządzający funduszem dłużnym może zacząć negocjować poziom marży dla dopuszczonego instrumentu dłużnego
- dodaje

Nowości w zespole zarządzających

W celu dostosowania funduszy do dynamicznie zmieniających się uwarunkowań rynkowych, Union Investment TFI postanowiło położyć większy niż do tej pory nacisk na rozwój utworzonego w 2011 roku zespołu odpowiedzialnego za strategie ilościowe. - Docelowo zespół, na czele którego stoi Robert Ślepaczuk, zarządzający m.in. funduszem zamkniętym UniSystem, swoimi kompetencjami będzie również wspomagać klasyczne metody zarządzania, np. definiując tzw. timing wejścia lub wyjścia w dany instrument rynku kapitałowego - mówi Zbigniew Jakubowski.

Do zmian doszło także w części akcyjnej zespołu zarządzających. Po sześciu latach
z Union Investment TFI odszedł Jarosław Lis, który był odpowiedzialny za zarządzanie subfunduszem UniAkcje Małych i Średnich Spółek oraz UniAkcje Sektory Wzrostu. Funduszem inwestującym w papiery udziałowe małych i średnich przedsiębiorstw będzie teraz zarządzał Maciej Kik, zaś funduszem skupiającym się na sektorach z najwyższym potencjałem Tomasz Matras.

Obaj zarządzający są związani z Union Investment TFI od 2006 roku. Maciej Kik od marca 2008 r. zarządza portfelami modelowymi Fund of Funds, a od 2012 roku do jego obowiązków należy także zarządzanie częścią akcyjną portfeli w ramach asset management. Z kolei Tomasz Matras jest odpowiedzialny m.in. za część akcyjną subfunduszu UniKorona Zrównoważony, który rok 2011 zakończył jako najlepszy fundusz w swojej kategorii.

Aktualna lista funduszy i zarządzających Union Investment TFI
UniFundusze FIO:
- UniKorona Pieniężny - Andrzej Czarnecki
- UniLokata - Andrzej Czarnecki
- UniDolar Pieniężny - Andrzej Czarnecki
- UniKorona Obligacje - Dariusz Lasek
- UniObligacje: Nowa Europa - Andrzej Czarnecki
- UniBezpieczna Alokacja - Robert Burdach, Marek Warmuz
- UniStabilny Wzrost - Ryszard Rusak, Marek Warmuz
- UniKorona Zrównoważony - Tomasz Matras, Dariusz Lasek
- UniKorona Akcje - Ryszard Rusak
- UniAkcje Sektory Wzrostu - Tomasz Matras
- UniAkcje: Nowa Europa - Robert Burdach
- UniAkcje Małych i Średnich Spółek - Maciej Kik
UniFundusze SFIO:
- UniWIBID - Dariusz Lasek
- UniEURIBOR - Andrzej Czarnecki
- UniObligacje Aktywny - Krzysztof Izdebski
- UniTotal Trend - Robert Burdach, Robert Ślepaczuk, Krzysztof Izdebski

***

Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. od ponad 21 lat oferuje najwyższej jakości rozwiązania finansowe inwestorom indywidualnym (w zakresie funduszy inwestycyjnych, portfeli asset management, a także produktów systematycznego oszczędzania) oraz instytucjom (w zakresie zarządzania płynnością firmy, asset management, tworzenia dedykowanych produktów). Towarzystwo wielokrotnie nagradzane było za osiągane wyniki zarządzania, w tym – jako jedyne – 13-krotnie stawało na podium najstarszego rankingu funduszy inwestycyjnych w Polsce, przygotowywanego przez Rzeczpospolitą i Analizy Online. Więcej informacji na stronie www.union-investment.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Union Investment TFI S.A.
Aneta Kosior, Manager ds. Marketingu i Komunikacji
tel. (22) 449 04 45

Partner of Promotion
Biuro Prasowe Union Investment TFI
Marcin Gliński, Senior Account Executive
Tel. (22) 858 74 58 w. 71,