BIURO PRASOWE

Schöck, 04.07.2011

Osiedle Energooszczędne w Gdańsku Osowej


W myśl unijnej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wszystkie domy wznoszone po 2020 roku będą musiały cechować się niskim zapotrzebowaniem na energię. Jej największa cześć jest przeznaczana na ogrzewanie - ponad 80% całkowitego zapotrzebowania obiektów na energię. Powoduje to, że na koszty związane z utrzymaniem mieszkań Polacy przezna-czają obecnie co czwartą złotówkę. Rosnące ceny energii mogą jeszcze zwiększyć te wydatki. Dlatego warto już teraz inwestować w budownictwo energooszczędne. Jego przykładem jest m.in. Osiedle Energooszczędne powstające właśnie w Gdańsku Osowej. Inwestor zakłada, że będzie ono potrze-bowało do ogrzewania jedynie 10% energii, którą zużywają inne obiekty wzno-szone zgodnie z obecnymi normami.
Inwestorem przedsięwzięcia jest Towarzystwo Ziemskie Sp.z o.o. Osiedle składa się z kompleksu czterech budynków usytuowanych na terenie o powierzchni około 1,5 ha. Do dyspozycji mieszkańców oddanych zostanie łącznie około 230 mieszkań o wielkości od 30 do 75 metrów², przy czym możliwe jest łączenie mniejszych lokali w większe, uzyskując mieszkania o powierzchni nawet do 150 mkw. Na ostatnim, trzecim piętrze znajdą się lokale 2-poziomowe z antresolą, wyposażone w duże tarasy.

Konstrukcja budynków została zaprojektowana tak, aby osiągnąć jak najwyższe parametry izolacyjne. Ściany wykonano w technologii VELOX. Ich grubość to 37 cm i 40 cm, z czego aż 22 cm stanowią warstwę ocieplenia. Taka technologia zapewnia nie tylko wysoką izolacyjność termiczną, ale również praktycznie niespotykaną na rynku deweloperskim, wysoką izolacyjność akustyczną. Ocieplenie poddaszy wyko-nywane jest efektywną, poliuretanową izolacją nakrokwiową. 3 szybowa stolarka okienna, stosowana na osiedlu, montowana jest z zachowaniem zasad ciepłego montażu - w warstwie izolacji i membranami paroizolacyjnymi, tu dodatkowo rozsze-rzonego o tzw. "ciepły parapet", czyli styropianową wkładkę montowaną pod oknem. Do izolacji balkonów i tarasów, przez które może uciekać z budynku aż do 30% ciepła, zostały użyte łączniki termoizolacyjne Schöck Isokorb.

Naszym celem jest wybudowanie mieszkań energooszczędnych, czyli o wiele tań-szych w eksploatacji, a przy tym w cenach rynkowych. Dlatego, jako pierwsi na rynku zdecydowaliśmy się kompleksowo zastosować najlepsze izolacje oraz urządzenia i technologie wykorzystujące energię odnawialną. Co ważne, zostały one zintegrowane w jeden system. Dzięki temu nasze budynki potrzebują do ogrzewania jedynie 10% energii, którą zużywają obiekty wznoszone zgodnie z obecnymi normami - mówi Arkadiusz Zalaszewski, Towarzystwo Ziemskie. Zintegrowany system sterowania na osiedlu pozwala zwiększyć efektywność zastosowanych rozwiązań. Na przykład nadwyżki ciepła, wytworzone przez kolektory słoneczne, są aku-mulowane w gruncie pod budynkiem, dla podwyższania parametrów pomp ciepła używanych do dogrzania powietrza i ciepłej wody użytkowej.

Budownictwo energooszczędne to obecnie bardzo ważny kierunek. Dziś, kiedy rosną ceny gazu i węgla - inwestorzy coraz częściej poszukują rozwiązań czerpiących z energii odnawialnej. Pozwalają one znacznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie, a tym samym koszty utrzymania mieszkań - mówi Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier w Schöck Polska.

Na Osiedlu Energooszczędnym wykorzystane będą zarówno zna-ne, sprawdzone rozwiązania, jak i innowacyjne technologie. Kompleks zostanie wy-posażony między innymi w:
- wentylację nawiewno-wywiewną z pełnym odzyskiem ciepła, która będzie również wykorzystywana do ogrzewania mieszkań;
- kolektory słoneczne do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i akumulacji cie-pła w gruncie;
- pompy ciepła do dodatkowego dogrzewania wody i mieszkań;
- gruntowe wymienniki ciepła, które umożliwiają ogrzanie, lub schłodzenie powietrza (w zależności od pory roku) oraz regulują zarazem jego wilgot-ność;
- mikroelektrownię opartą na ogniwach fotowoltanicznych i wiatrakach, wytwa-rzającą prąd na potrzeby mieszkańców.

Głównym kryterium wyboru materiałów i technologii było uzyskanie jak najwyższych parametrów izolacyjnych i eliminacja mostków termicznych - mówi Arkadiusz Zala-szewski, Towarzystwo Ziemskie. Balkon jest jednym z newralgicznych elementów każdej konstrukcji - to również jedno z miejsc o największych stratach ciepła. Z tego względu, do izolacji płyt balko-nowych na Osiedlu Energooszczędnym został zastosowany łącznik Isokorb firmy Schöck, który charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami zarówno w zakresie izolacyjności cieplnej, jak i akustycznej. Łączniki termoizolacyjne Isokorb redukują mostki termiczne, oddzielając płytę balkonu od konstrukcji budyn-ku.

Zastosowanie łączników Isokorb zwiększa także komfort mieszkania, ponieważ wy-ciszają one hałas bez konieczności montażu dodatkowych wykładzin pływających na balkonach czy w podcieniach. Isokorb pozwala również uniknąć poważnych strat budowlanych, jak na przykład zawilgocone i zagrzybione ściany oraz rysy betonu, wynikające ze skurczu i rozszerzalności na połączeniu płyty balkonowej i stropowej - mówi Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier w Schöck Polska.


Planowany termin oddania I etapu inwestycji, obejmujący około 86 mieszkań to ko-niec sierpnia 2011 roku. W II etapie powstaną 144 lokale. Jego budowa i sprzedaż mieszkań rozpocznie się w III/IV kwartale tego roku.

***

Informacje dla mediów:
Lucyna Lau, tel. 0 22 533 19 22, mail:
Joanna Józefiak, tel. 022 858 74 58, mail:

Dodatkowe informacje o firmie Schöck Sp. z o.o.:
Firma Schöck Sp. z o.o. należy do Grupy Schöck. Główną specjalnością firmy są rozwiązania do izolacji termicznej i akustycznej dla budownictwa wielorodzinnego.

Grupa Schöck zatrudnia łącznie 500 pracowników. Oprócz głównej siedziby w Baden-Baden firma Schöck posiada magazyn dystrybucyjny w Essen i zakład produkcyjny w Halle/Saale. Pozostałe firmy należące do Grupy Schöck są rozmiesz-czone w Polsce, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech.

Jako producent firma Schöck projektuje, produkuje i rozprowadza innowacyj-ne elementy i systemy budowlane dla budownictwa lądowego. Jej celem jest rozwój coraz to lepszych jakościowo i doskonalszych elementów konstrukcyjnych zgodnie z hasłem: "budować nowocześnie".

Oprócz rozwiązań technicznych firma Schöck zwraca szczególnie uwagę na usługi i serwis. Dzięki temu wszystkie grupy klientów mają dostęp do szkoleń, programów obliczeniowych, informacji technicznych i koniecznego doradztwa technicznego, aby "budować nowocześnie".

Flagowym produktem firmy Schöck jest łącznik termoizolacyjny Isokorb. Jego wyso-ką jakość i bezpieczeństwo stosowania potwierdza m.in. statuetka TopBuilder 2011 dla jednego z najbardziej innowacyjnych produktów budowlanych dostępnych na polskim rynku.