BIURO PRASOWE

Union Investment TFI, 10.08.2011

W poszukiwaniu bezpiecznej przystani inwestycyjnej


Ostatnie dni upłynęły pod znakiem silnych spadków na światowych giełdach, co zwiększyło awersję inwestorów do ryzyka. W centrum zainteresowania znalazły się aktywa bezpieczniejsze, m.in. frank szwajcarski oraz obligacje skarbowe.
Zgodnie z oczekiwaniami rynku, amerykańscy politycy zawarli porozumienie w sprawie podniesienia ustawowego progu zadłużenia oraz cięć w wydatkach rządowych. Jednakże wobec przedłużającej się niepewności poprzedzającej kompromis, kiepskich danych gospodarczych oraz obniżenia ratingu USA przez agencję Standard&Poor's do AA+ na światowych rynkach akcji doszło to gwałtownej przeceny. - Taki rozwój wydarzeń nie jest zaskoczeniem, jednak w długim terminie plan oszczędnościowy w USA jest informacją pozytywną dla inwestorów - mówi Tomasz Matras, zarządzający funduszami akcyjnymi Union Investment TFI. Na spadek sentymentu do ryzykownych aktywów wpłynął również wzrost ryzyka niewypłacalności kolejnych krajów strefy euro - Włoch i Hiszpanii.

Spadki nie ominęły także warszawskiego parkietu. Od początku sierpnia, w ciągu zaledwie kilku sesji, indeks WIG zniżkował o 16,64 proc., a WIG20 o 14,39 proc., przebijając barierę 2300 pkt (dane za okres 1.08.2011-9.08.2011). Jednak zdaniem zarządzających Union Investment TFI przyczyny słabości GPW pochodzą przede wszystkim z zewnątrz, a reakcja rynku wydaje się w większym stopniu podyktowana emocjami, aniżeli analizą. - Obecnie na rynkach rządzi strach przed recesją, dlatego też inwestorzy nie zwracają uwagi na fundamenty makroekonomiczne, które w Polsce są niezmiennie dobre - mówi Tomasz Matras. Potwierdzeniem tej tezy mogą być pierwsze opublikowane przez spółki giełdowe wyniki za II kwartał 2011r. Zyski wyższe od prognozowanych osiągnęły m.in. BRE Bank, BZ WBK, Kredyt Bank, ING Bank Śląski oraz Pekao SA.

Zawirowania na rynku akcji sprawiają, że część inwestorów przenosi kapitał do bezpieczniejszych aktywów, na czym zyskuje m.in. frank szwajcarski (CHF) oraz polskie obligacje skarbowe. - Kryzys zadłużenia krajów z grupy PIIGS, czyli peryferii strefy euro, powoduje ucieczkę kapitału do bezpieczniejszych rynków. Jednak z miesiąca na miesiąc znalezienie relatywnie bezpiecznej inwestycji jest coraz trudniejsze - mówi Krzysztof Izdebski, zarządzający funduszami obligacyjnymi Union Investment TFI. - Polska, podobnie jak kraje Europy Wschodniej, jest postrzegana przez rynek jako "bezpieczna przystań" - dodaje.

Atrakcyjnym wycenom polskich papierów dłużnych sprzyja fakt, że Ministerstwo Finansów zredukowało ofertę obligacji i anulowało aukcje bonów skarbowych na rynku pierwotnym, co wpłynęło na mniejszą od spodziewanej przez rynki podaż. Co więcej, wraz z prognozowanym wyhamowaniem tempa wzrostu inflacji, Rada Polityki Pieniężnej powinna zakończyć proces chłodzenia gospodarki. Brak presji inflacyjnej oznaczałby koniec cyklu podwyżek stóp procentowych, co pozytywnie wpłynęłoby na potencjalne zyski z obligacji, a tym samym z funduszy inwestujących w dług.

***

Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. od ponad 21 lat oferuje najwyższej jakości rozwiązania finansowe inwestorom indywidualnym (w zakresie funduszy inwestycyjnych, portfeli asset management, a także produktów systematycznego oszczędzania) oraz instytucjom (w zakresie zarządzania płynnością firmy, asset management, tworzenia dedykowanych produktów). Towarzystwo wielokrotnie nagradzane było za osiągane wyniki zarządzania, w tym – jako jedyne – 13-krotnie stawało na podium najstarszego rankingu funduszy inwestycyjnych w Polsce, przygotowywanego przez Rzeczpospolitą i Analizy Online. Więcej informacji na stronie www.union-investment.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Union Investment TFI S.A.
Aneta Kosior, Manager ds. Marketingu i Komunikacji
tel. (22) 449 04 45

Partner of Promotion
Biuro Prasowe Union Investment TFI
Marcin Gliński, Senior Account Executive
Tel. (22) 858 74 58 w. 71,