BIURO PRASOWE

WWF, 06.04.2010

Polska gwiazda dla zwycięzców szkolnego konkursu "Godzina dla Ziemi" WWF


We wtorek, 6 kwietnia organizacja WWF ogłosiła wyniki konkursu plastycznego dla szkół podstawowych i gimnazjów na najlepszą prace na temat akcji WWF "Godzina dla Ziemi". Zwycięzcy konkursu w nagrodę spotkają się z jedną z polskich gwiazd, które wspierały "Godzinę dla Ziemi" WWF.
Konkurs rozpoczął się 19 lutego. Poprzedzał on największą na świecie akcję na rzecz ograniczenia zmian klimatu "Godzina dla Ziemi" WWF, która polega na symbolicznym zgaszeniu światła na godzinę. W tym roku odbyła się 27 marca o 20.30 czasu lokalnego. Opiekunowie uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z całej Polski przesyłali na konkurs zdjęcia wykonanych przez ich podopiecznych plakatów związanych tematycznie z "Godziną dla Ziemi" WWF. W sumie spłynęło ich ponad 200. Oryginały prac zostały powieszone na korytarzach szkół, aby zachęcić pozostałych uczniów do przyłączenia się do akcji .

Zgodnie z regulaminem konkursu zamieszczonym na stronie www.wwf.pl, w konkursie przyznano nagrodę główną i trzy równoległe nagrody pocieszenia. Za najlepszą pracę - biorąc pod uwagę spełnienie kryteriów opisanych w regulaminie oraz walory estetyczne - jury uznało plakat uczniów klasy piątej z warszawskiej Specjalnej Szkoły Podstawowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabosłyszących nr 15 im. Ottona Lipkowskiego. Uczniowie tej szkoły spotkają się z jedną z 60 gwiazd, które przyłączyły się do "Godziny dla Ziemi" WWF. Znany aktor, podróżnik, muzyk lub sportowiec poprowadzi razem z przedstawicielem WWF Polska ekologiczne zajęcia dla podopiecznych placówki. Autorzy zwycięskiej pracy zostaną sfotografowani z idolem
i dostaną jego autografy na pamiątkę. Nagrody pocieszenia - gadżety od WWF Polska trafią do uczniów Gimnazjum nr 2 w Grudziądzu, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 13 w Jeleniej Górze i uczennic Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy.

Organizując konkurs chcieliśmy zainteresować dzieci i młodzież tematyką ochrony przyrody. Okazało się, że cieszył się on bardzo dużym zainteresowaniem. Prace wykonane były różnymi technikami: uczniowie rysowali, malowali, wyklejali, w niektóre prace wkomponowano nawet elementy związane z elektrycznością, np. kable. Najważniejsze, że przygotowując te plakaty, uczniowie zastanawiali się nad ekologicznymi zagadnieniami. Wierzymy, że to od edukacji najmłodszych będzie w dużej mierze zależał stan naszej planety w przyszłości - mówi Sylwia Wódz, koordynatorka akcji z WWF Polska.

Zgaszenie światła na godzinę podczas "Godziny dla Ziemi" WWF to symboliczny gest. Celem akcji jest demonstracja jedności, determinacji i wiary w to, że świat potrafi zjednoczyć się, by sprostać wyzwaniu naszych czasów - zmianom klimatycznym. Organizując akcję WWF zachęca także do gaszenia zbędnego światła na co dzień. W tegoroczną "Godzinę dla Ziemi" WWF włączyło się oficjalnie, poprzez rejestrację na wwf.pl prawie 23 tysiące Polaków oraz 40 miast, w tym 15 wojewódzkich. Na całym świecie ponad cztery tysiące miast i setki milionów osób w 126 państwach zgasiło światło 27 marca o 20. 30 czasu lokalnego w apelu do polityków o konkretne działania na rzecz ograniczenia nadmiernego ocieplania się klimatu Ziemi. Następna akcja już za rok.

Partnerem strategicznym akcji jest agencja PR Partner of Promotion.

Więcej na temat akcji: www.wwf.pl/godzinadlaziemi

***

Od początku XIX w. średnia temperatura na świecie wzrosła o ponad 0,7°C. Wybitni eksperci z całego świata, m.in. z Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC) ostrzegają, że przekroczenie granicy 2°C oznaczać będzie katastrofalne zagrożenie dla naszej planety. Spowoduje to gwałtowne topnienie lodowców, podniesienie poziomu mórz i oceanów oraz nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Może wyginąć aż 1/3 gatunków istniejących dziś na Ziemi. Niestety, pesymistyczne scenariusze przewidują, że do końca tego stulecia temperatura może wzrosnąć nawet o ponad 5°C. Przyczyna tego zjawiska to przede wszystkim nadmierna emisja gazów cieplarnianych, w tym głównie dwutlenku węgla, wywołana spalaniem paliw kopalnych. Dlatego konieczne jest jak najszybsze podjęcie działań, mających na celu zahamowanie tego procesu.
Zgaszenie światła na godzinę podczas "Godziny dla Ziemi" WWF to symboliczny gest - celem akcji jest demonstracja jedności, determinacji i wiary w to, że świat potrafi zjednoczyć się, by przeciwdziałać największemu zagrożeniu naszych czasów - zmianom klimatycznym. WWF zachęca w ten sposób także do gaszenia zbędnego światła na co dzień.

Partnerami akcji Godzina dla Ziemi WWF są TVN, Onet.pl, Multikino, Fundacja Radia Zet oraz agencja PR - Partner of Promotion.

Więcej na temat akcji: www.wwf.pl/godzinadlaziemi

Więcej informacji:

Sylwia Wódz

WWF Polska

tel. +48 (22) 849 84 69 wew. 120
kom. +48 606 947 094


Ania Opończewska

Agencja PR Partner of Promotion

tel. +48 (22) 858 74 58