BIURO PRASOWE

COP 14, 13.10.2008

Oszczędność energii najlepszym sposobem na ochronę klimatu


Aktywność człowieka to główna przyczyna nasilających się co roku zmian klimatu, co potwierdza 4. Raport Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Wynika z niego, że wzrost temperatury na Ziemi aż w 80% spowodowany jest przez działalność ludzką. Jednym z jej przejawów są gazy cieplarniane, głównie CO2, emitowane do atmosfery podczas spalania paliw kopalnych. Ograniczenie ich emisji - polegające na oszczędnym i efektywnym wykorzystaniu energii - jest najlepszym sposobem na ochronę klimatu i środowiska naturalnego.
Zapoczątkowana w XIX wieku era przemysłowa i towarzyszące jej zjawiska doprowadziły do zakłócenia równowagi klimatycznej na całej planecie. Wykorzystywana na masową skalę energia, uzyskiwana w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak gaz, węgiel czy ropa naftowa, powoduje zwiększoną emisję dwutlenku węgla i innych gazów do atmosfery. Ich wysokie stężenie prowadzi natomiast systematycznie do ocieplenia się klimatu na Ziemi, co potwierdzają liczne raporty i dokumenty międzynarodowych instytucji naukowych i badawczych, takich np. jak IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change).

Ocieplenie klimatu, choć dla wielu z nas brzmi niegroźnie, jest jednak bardzo poważnym problemem, za którym kryją się realne niebezpieczeństwa dla całej ludzkości. W wyniku zmian temperatury na Ziemi setkom milionów ludzi na całym świecie grozi niedostatek wody, zalewanie obszarów nadbrzeżnych czy głód. Także w Polsce możemy już obserwować skutki globalnego ocieplenia, m.in. w postaci trąb powietrznych czy częstych i długotrwałych susz. Brak kroków prowadzących do spowolnienia zmian klimatu spowoduje, że zjawisko to w przeciągu najbliższych stu lat może doprowadzić do zwielokrotnienia ryzyka wystąpienia wielkich szkód gospodarczych i społecznych, które odczuje każdy z nas.

Najskuteczniejszy, najszybszy i najbardziej opłacalny sposób na spowolnienie zmian klimatu to, wg. licznych ekspertów i naukowców - oszczędność energii i jej efektywne wykorzystanie. Dzięki temu następuje ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, które stanowią podstawową przyczynę globalnego ocieplenia.

Istnieje wiele działań, które pozwalają na oszczędność energii i w znacznym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Zaliczyć można do nich, min.: większe wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych (np. energii pochodzącej z wiatru, słońca i biomasy), stosowanie efektywnych energetycznie technologii w przemyśle czy zastosowanie lepszej izolacji domów i mieszkań.

Niezwykle ważną rolę w skutecznym spowolnieniu zmiany klimatu odgrywa także edukacja społeczeństwa. Każdy człowiek, poprzez własną postawę i codzienne czynności, może bowiem, w znacznym stopniu, przyczynić się do ochrony klimatu. Nawet tak proste działania, jak oszczędzanie wody, wykorzystywanie surowców wtórnych, korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast samochodu czy używanie energooszczędnego sprzętu (lodówki, pralki itp.). - opóźniają proces globalnego ocieplenia.

Okazją do edukacji społeczeństwa na temat globalnego ocieplenia jest m.in. zbliżająca się konferencja klimatyczna COP 14, która odbędzie się w Poznaniu w dniach 1-12 grudnia br.

***

COP 14 (Conference of the Parties - COP) 14 Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) wraz z 4 Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto) odbyła się 1 - 12 grudnia 2008 r. w Poznaniu. Organizatorem Konferencji jest Sekretariat Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (UNFCCC, www.unfccc.int), gospodarzem - Rząd RP, a koordynatorem przygotowań z ramienia Rządu - Ministerstwo Środowiska RP (www.cop14.gov.pl).

Szerszych informacji udziela:

Magda Sikorska
Koordynator ds. mediów / Oficer Łącznikowy Kraju Goszczącego COP 14
Tel: (22) 579 27 22
Kom: 0 695 100 978
E-mail:

Joanna Józefiak
Account Executive, Partner of Promotion
Tel: (22) 858 74 58 w. 60
E-mail: