BIURO PRASOWE

COP 14, 04.11.2008

O reorganizacji ruchu w Poznaniu w trakcie COP 14


Organizatorzy Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu COP 14 przewidują, że na szczyt przyjedzie do Poznania około 8 tysięcy uczestników. Wydarzenie na taką skalę stanowi nie tylko ogromną szansę dla stolicy Wielkopolski i jej mieszkańców, ale również duże wyzwanie dla władz miasta, które odpowiadają za organizację infrastruktury i ruchu miejskiego podczas Szczytu.
W celu ułatwienia życie tak uczestnikom Konferencji, jak i Poznaniakom, na czas trwania COP 14, zostanie przeorganizowany ruch w stolicy Wielkopolski. Aby usprawnić przemieszczanie się pojazdów samochodowych i pieszych, zmiany organizacji ruchu dotyczyć będą zwłaszcza terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Głównym wjazdem przeznaczonym dla uczestników Konferencji zostanie wjazd od ulicy Głogowskiej. Uczestnicy będą mogli dostać się na teren Targów także od ul. Bukowskiej. Wjazd od ulicy Śniadeckich przeznaczony zostanie wyłącznie do obsługi VIP-ów.

Dodatkowo, w najbardziej ruchliwych miejscach miasta, ustanowione zostaną miejsca nadzoru ruchu przez funkcjonariuszy SRD KMP. Piesi będą mieli do dyspozycji cztery wejścia na obszar MTP: dwa od ulicy Głogowskiej (vis-a-vis Dworca Zachodniego i przy skrzyżowaniu ul. Głogowskiej z Mostem Dworcowym), jedno od ulicy Bukowskiej oraz jedno od ulicy Grunwaldzkiej.

Ryzyko powstawania gigantycznych korków na głównych ulicach okalających teren MTP - tj. na ulicy Głogowskiej, Roosvelta i na Moście Dworcowym, zostanie znacznie zmniejszone poprzez wydzielenie specjalnych pasów ruchu dla uczestników Konferencji oraz wprowadzenie całkowitego zakazu zatrzymywania pojazdów na ulicach Śniadeckich, Orzeszkowej i Konopnickiej. Dodatkowo, aby umożliwić stałe kontrolowania ruchu na kilku najbardziej newralgicznych skrzyżowaniach w mieście (Głogowska-Gąsiorowska; Roosvelta-Bukowska; Rondo Kaponiera), zapewniona zostanie możliwość przełączania sygnalizacji świetlnej w zależności od bieżącego natężenia ruchu.

Chcąc zminimalizować liczbę samochodów, przemieszczających się po ulicach Poznania w trakcie trwania Szczytu, Urząd Miasta Poznania zagwarantuje również specjalnie zmodyfikowany transport publiczny. Komunikacja miejska zostanie dostosowana do potrzeb uczestników Konferencji w taki sposób, aby żaden z nich nie musiał korzystać z samochodu, przemieszczając się między Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, a swoim miejscem noclegowym. Dodatkową zachętą będzie także darmowy przejazd komunikacją miejską na podstawie identyfikatora dla wszystkich uczestników COP 14. Ministerstwo Środowiska przygotowuje także ekologiczną flotę pojazdów, które będą wspomagać transport publiczny. W jej skład wejdą m.in.: pojazdy hybrydowe, auta o napędzie wodorowym oraz pojazdy z silnikami na CNG.

***

COP 14 (Conference of the Parties - COP) 14 Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) wraz z 4 Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto) odbyła się 1 - 12 grudnia 2008 r. w Poznaniu. Organizatorem Konferencji jest Sekretariat Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (UNFCCC, www.unfccc.int), gospodarzem - Rząd RP, a koordynatorem przygotowań z ramienia Rządu - Ministerstwo Środowiska RP (www.cop14.gov.pl).

Szerszych informacji udziela:

Magda Sikorska
Koordynator ds. mediów / Oficer Łącznikowy Kraju Goszczącego COP 14
Tel: (22) 579 27 22
Kom: 0 695 100 978
E-mail:

Joanna Józefiak
Account Executive, Partner of Promotion
Tel: (22) 858 74 58 w. 60
E-mail: