BIURO PRASOWE

COP 14, 14.11.2008

Zeroemisyjny szczyt w Poznaniu - offsetowanie Konferencji klimatycznej


Wymogi ONZ w zakresie organizacji konferencji klimatycznych są jasne. Każdy kraj goszczący powinien zagwarantować, aby przebieg spotkania nie stanowił obciążenia dla środowiska naturalnego. Ministerstwo Środowiska, jako główny koordynator przygotowań do COP 14, odpowiada więc za zapewnienie jak najbardziej ekologicznych warunków do organizacji grudniowej Konferencji w Poznaniu.
Poznański szczyt COP 14 ma być zatem carbon neutral, climate neutral, bądź zeroemisyjny, co w praktyce oznacza, że emisja gazów cieplarnianych towarzyszących Konferencji powinna być zrekompensowana poprzez ich ograniczenie w innym miejscu. Założenia takie coraz częściej obowiązują przy organizacji wszystkich wielkich imprez, takich jak: igrzyska olimpijskie koncerty znanych gwiazd, czy inne wydarzenia masowe. Również coraz więcej firm wdraża projekty rekompensujące emisję CO2.

Organizatorzy COP 14 zlecili opracowanie specjalnego kalkulatora, służącego do przeliczania danych związanych z organizacją Konferencji, które odnosić się będą do przewidywalnego wzrostu emisji CO2 podczas jej trwania. Zostaną one udostępnione po szczycie, gdyż dopiero wówczas będzie można zweryfikować dokładną liczbę jego uczestników czy wykorzystanych środków transportu. Mimo wszystko, już teraz prowadzimy prace nad określeniem najlepszych metod offsetowania konferencji - twierdzi Profesor Maciej Sadowski, Szef Zespołu Ekspertów odpowiedzialnych za merytoryczne przygotowania do konferencji COP 14.

Obecnie najczęściej spotykanymi na świecie metodami offsetowania są: wykup emisji - Clean Development Mechanizm (CDM), sadzenie drzew, które pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery, długofalowe projekty urbanistyczne (zarządzanie transportem publicznym w mieście) oraz tworzenie specjalnych funduszy przeznaczonych na walkę ze zmianami klimatu. Na świecie funkcjonuje wiele projektów wspierających redukcję emisji gazów cieplarnianych. W procesie offsetowania wydarzeń najważniejsze jest przyjęcie odpowiedniej metodologii obliczania emisji CO2, a następnie przeliczenia jej na konkretne metody lub pieniądze pozwalające na obniżenie emisji w innym miejscu - dodaje Profesor Sadowski.

Jednym z dodatkowych sposobów na redukcję szkodliwych gazów cieplarnianych w trakcie szczytu COP 14 jest stworzenie sprawnego i wydajnego transportu dla jego uczestników.

W związku z tym Ministerstwo Środowiska w pierwszej kolejności nawiązało współpracę z liniami lotniczymi kursującymi do Poznania. W jej ramach pracownicy lotnisk na bieżąco monitorują proces rezerwacji miejsc na grudniowe podróże do Poznania i dostosowują wielkość samolotów do liczby pasażerów. W tak zwanej "godzinie zero" pozwoli to uniknąć konieczności wprowadzania dodatkowych lotów.
Innym zabiegiem, mającym przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych
dla środowiska gazów cieplarnianych, jest promocja międzynarodowych połączeń kolejowych z i do Poznania. Dla wzmocnienia tych działań na stronach www.cop14.gov.pl organizatorzy apelują o korzystanie z niskoemisyjnego transportu na Konferencję, jakim jest np. kolej. Ponad 200 osobowa grupa naszych partnerów z Sekretariatu Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu przyjedzie z Bonn do Poznania koleją - podkreśla Małgorzata Snarska, Szef Zespołu Organizacyjnego COP 14.

W budowaniu eko-oprawy Konferencji czynny udział bierze również Urząd Miasta Poznania. W tym obszarze najważniejsze zmiany dotyczyć będą transportu publicznego. Do taboru miejskich autobusów po raz pierwszy włączone zostaną pojazdy hybrydowe, w których zastosowanie podwójnego silnika, zazwyczaj spalinowego i elektrycznego, pozwala na znaczne ograniczenie zużycia paliwa oraz emisji spalin - mówi Tomasz Kayser, Wiceprezydent Poznania. Ponadto komunikacja zostanie dostosowana do potrzeb uczestników Konferencji w taki sposób, aby żaden z nich nie musiał korzystać z samochodu, przemieszczając się między Międzynarodowymi Targami Poznańskimi a swoim miejscem noclegowym. Wszyscy uczestnicy COP 14, na podstawie ważnego identyfikatora, będą mogli bowiem bezpłatnie korzystać z transportu publicznego.
Do dyspozycji gości Konferencji oddana zostanie również flota ekologicznych pojazdów, które wspomogą komunikację miejską. Będą to m.in.: samochody hybrydowe, auta o napędzie wodorowym oraz pojazdy z silnikami na gaz ziemny (CNG). Dodatkowo planujemy przeszkolić każdego kierowcę takiego pojazdu w zakresie ekojazdy, by zużywali jak najmniej energii, prowadząc samochód - mówi Marcin Pleta, Koordynator Działu Logistyki w zespole COP 14.

Aby zredukować ilość papieru zużytego na potrzeby Konferencji, organizatorzy postanowili uruchomić specjalną aplikację informacyjną na telefony komórkowe. Dzięki niej uczestnicy wydarzenia, po wysłaniu jednego smsa, otrzymają wszystkie potrzebne informacje na swoje aparaty telefoniczne.

W ekologiczną oprawę Konferencji COP 14 doskonale wpisuje się także zestaw powitalny dla uczestników przygotowywany przez Ministerstwo Środowiska. Każdy z gości otrzyma specjalnie na tę okazję przygotowany ekologiczny komplet, składający się m.in.: z wygodnej i modnej torby na ramię wykonanej z biodegradowalnego materiału, ekologicznych zeszytów oraz długopisów w drewnianej oprawie, a także przenośnych pamięci z wgraną prezentacją multimedialną o Polsce, jej kulturze i przyrodzie, która zastąpi tradycyjne materiały drukowane.

***

COP 14 (Conference of the Parties - COP) 14 Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) wraz z 4 Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto) odbyła się 1 - 12 grudnia 2008 r. w Poznaniu. Organizatorem Konferencji jest Sekretariat Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (UNFCCC, www.unfccc.int), gospodarzem - Rząd RP, a koordynatorem przygotowań z ramienia Rządu - Ministerstwo Środowiska RP (www.cop14.gov.pl).

Szerszych informacji udziela:

Magda Sikorska
Koordynator ds. mediów / Oficer Łącznikowy Kraju Goszczącego COP 14
Tel: (22) 579 27 22
Kom: 0 695 100 978
E-mail:

Joanna Józefiak
Account Executive, Partner of Promotion
Tel: (22) 858 74 58 w. 60
E-mail: