BIURO PRASOWE

3M, 02.04.2007

Na mobilne ryzyko - filtr prywatyzujący 3M


Niezabezpieczony laptop to zagrożenie dla bezpieczeństwa informacyjnego firm i instytucji. Większość przypadków utraty krytycznych danych w 2006 roku nastąpiła via urządzenia przenośne tj. laptopy (50% przypadków). Utrata danych z laptopa była przyczyną trzech z pięciu największych katastrof informacyjnych w 2006 roku. Bezpieczeństwo fizyczne IT okazuje się istotniejsze z punktu widzenia liczby i skali incydentów niż bezpieczeństwo sieciowe. Jak się zabezpieczyć? Spójrzmy na bezpieczeństwo informacyjne przez filtr prywatyzujący 3M.
Innowacyjne rozwiązanie
Wraz z upowszechnieniem się technologii mobilnych (urządzenia przenośne) i nowych trendów w biznesie (outsourcing, praca na "odległość", open space) powraca problem bezpieczeństwa danych, w tym danych wyświetlanych na monitorach służbowych komputerów. Szczególnie chodzi tu o sytuacje, gdy pracujemy poza siedzibą firmy. Według badania przeprowadzonego przez firmę Kelton Research, 89% podróżujących służbowo pracowników przyznaje się do snoopingu (podglądania ekranu laptopa osoby siedzącej obok) . 3M znalazła innowacyjne rozwiązanie dla tego problemu. Dzięki systemowi mikrożaluzji zastosowanemu w filtrach prywatyzujących 3M (PF) tylko osoba siedząca na wprost monitora (spektrum 60 stopni) widzi obraz. Osoby zerkające z boku, widzą jedynie czarny ekran.



Filtr prywatyzujący to prosty i skuteczny standard chroniący dane przed ich utratą bezpośrednio ze służbowych monitorów. Filtry prywatyzujące zapewniają ochronę oczu (mają właściwości antyradiacyjne i antyodblaskowe), cennego sprzętu (eliminują efekt odciśniętej klawiatury w laptopach) oraz chronią poufne informacje (dane osobowe, tajemnice biznesowe, informacje niejawne). Filtr może być stosowany zarówno w monitorach CTR i LCD (ogranicza dostęp do danych: osobom wizytującym organizację, pracownikom w działach finansowych, personalnych, klientom w punktach obsługi klienta etc.), jak i w laptopach (ograniczenie dostępu do poufnych danych współpasażerom podczas podróży, w trakcie negocjacji, osobom przypadkowym i konkurencji). Ryzyko jest zbyt duże, zaś najprostsze rozwiązania z reguły przynoszą największe efekty...

Mobilność = ryzyko?
Firm nie stać już na ryzyko zaniedbań w dziedzinie bezpieczeństwa informacji, inwestują więc w technologie chroniące przed utratą danych. Nie mają wyjścia. Polityka bezpieczeństwa i uzyskanie odpowiednich certyfikatów (np. PN ISO IEC 17799:2003) to istotny element wiarygodności w biznesie. Obowiązek ochrony danych (np. osobowych) nakłada też polskie i unijne prawo. Choć rozwój technologii mobilnych i obecne trendy w biznesie zwiększają ryzyko utraty danych, dzięki innowacyjnym technologiom można je ograniczyć. Nie jest tajemnicą, że większość przypadków utraty danych następuje via urządzenia mobilne (aż 50% w 2006 r.) - to ponad cztery razy więcej niż via Internet (zaledwie 12% przypadków). Co więcej, do trzech z pięciu największych katastrof informacyjnych w 2006 r. (utracono dane przeszło 13,7 milionów klientów) doszło po utracie danych z laptopa, a w jednym przypadku dane wyciekły przez Internet. Mobilność pracowników i elastyczność zatrudnienia będzie rosła, a wraz z nią wykorzystanie urządzeń przenośnych. Rynek czeka na innowacyjne rozwiązania wspierające pracownika w zakresie bezpieczeństwa danych. Przykładem nowego standardu chroniącego dane przed ich utratą bezpośrednio ze służbowego monitora są opatentowane przez 3M filtry prywatyzujące.

Nowy trend
Zarówno specjaliści z pionów bezpieczeństwa jak i kadra zarządzająca w firmach dostrzegają wagę bezpieczeństwa fizycznego IT. Wnioski z najnowszych badań też nie pozostawiają wątpliwości. W raporcie Taking Action to Protect Sensitive Data 2007 opublikowanym przez IT Policy Compliance Group - 62% firm wskazało na laptopy i urządzenia mobilne jako najczęstsze źródło utraty danych . W ramach wewnętrznej polityki bezpieczeństwa wiele firm wdraża nowe standardy wspomagające ochronę danych przed kradzieżą wprost z urządzenia mobilnego. Filtr prywatyzujący w sposób prosty zabezpiecza zarówno dane biznesowe używane "w terenie" (sales forces, praca "na odległość", outsourcing), dane osobowe wykorzystywane w punktach obsługi klienta (banki, telekomy), jak też poufne dane przetwarzane wewnątrz firmy (działy: HR, finansowe, księgowe, gabinety lekarskie, kancelarie prawnicze, administracja samorządowa).

Filtr prywatyzujący 3M - właściwości:
  • ogranicza pole widzenia obrazu na ekranie komputera do 60 stopni;
  • dzięki systemowi mikrożaluzji redukuje ryzyko utraty poufności danych;
  • poprawia komfort pracy i wydajność podróżujących pracowników;
  • daje możliwość założenia filtra stroną matową lub rozświetlającą;
  • poprawia kontrast obrazu i posiada powłoki antyodblaskowe;
  • zapobiega syndromowi CVS (Computer Vision Syndrome);
    bólom oczu wywołanym odblaskami światła od monitora;
  • zabezpiecza ekran przed odciskaniem się na nim klawiatury;
  • może pozostać na wyświetlaczu gdy laptop jest zamknięty;
  • posiada wersję kolorystyczną na jasne i czarne monitory;
  • chroni ekran przed zabrudzeniem i zarysowaniem;
  • po założeniu jest praktycznie niewidoczny;
  • ma dożywotnią gwarancję;
  • jest łatwy w montażu.

***

O 3M Company

3M Company jest liderem na światowych rynkach w większości oferowanych linii produkcyjnych, prowadzącym zdywersyfikowaną działalność przemysłową i operacyjną w 60 krajach. 3M zatrudnia 67.000 pracowników i dysponuje gamą 50.000 produktów. 3M jest liderem na wielu rynkach, m.in. na rynku przemysłowym, transportu i drogownictwa, telekomunikacji, bezpieczeństwa, ochrony i zabezpieczeń, produktów medycznych i stomatologicznych. Kluczem do sukcesu 3M są: wszechstronność, innowacyjność i poważne podejście do zagadnień ochrony środowiska naturalnego. Atutem firmy jest silna baza technologiczna. Od wielu lat główne założenia strategii firmy pozostają niezmienne - są nimi: ciągły rozwój innowacyjnych technologii i produktów oraz ekspansja na nowe rynki. (www.3m.com)

3M Poland Sp. z o.o. jest filią koncernu Minnesota Mining and Manufacturing i została założona w Polsce w 1991 roku. Centrala mieści się w Kajetanach k/Warszawy, a biura regionalne w Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu. 3M Poland posiada zakład produkcji medycznej we Wrocławiu oferujący m.in. popularne plastry 3M Viscoplast oraz sztuczne unieruchomienia Scotchcast(tm), jak również zakład z branży nowoczesnych technologii gdzie produkowana jest folia optyczna do monitorów LCD. Obecnie firma jest w trakcie realizacji kolejnej inwestycji - nowoczesnej fabryki taśm przemysłowych przy ulicy Kowalskiej we Wrocławiu w ramach Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej. 3M Poland posiada w swojej ofercie ponad 10.000 produktów. Łączna sprzedaż w roku 2006 wyniosła 566 tysięcy złotych, a firma odnotowała 26% wzrost. Lokalna oferta jest przygotowywana w kilkunastu działach firmy (www.3m.pl).

Dodatkowych informacji udziela:

3M Poland
Ilona Gajewska
Corporate Marketing & Public Relations
3M Poland Sp. z o.o.
Tel. (22) 739 6024,
Fax: (22) 739 6008,
e-mail: