BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 14.03.2006

Werter z Nowego Jorku w Krakowie


Zbliża się data polskiej prapremiery postmodernistycznego dramatu "Werter w Nowym Jorku". 23 marca sztuka autorstwa Tima Staffela - niemieckiego dramaturga awangardowego - zostanie wystawiona w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Reżyserem spektaklu jest Tomasz Wysocki. Krakowskie wydarzenie teatralne uświetnia obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce.
Autor przedstawienia - Tim Staffel - nawiązuje w swojej sztuce do dzieła największego niemieckiego poety i prozaika z czasów Romantyzmu - Johanna Wolfganga Goethego - "Cierpienia młodego Wertera". W jego wersji widz ogląda bohaterów dramatu, którzy żyją w Nowym Jorku -antyromantycznym wielkim mieście. Ich egzystencję kształtują problemy współczesnego świata. Postaci posługują się zwięzłym, zdawkowym i prostym językiem, a jednak wciąż są to ludzie pełni wrażliwości i wewnętrznej głębi.


Reżyser Tomasz Wysocki wystawia "Wertera w Nowym Jorku" w nowoczesnej, oryginalnej oprawie scenicznej. Spektakl rozgrywa się w industrialnej przestrzeni budynku przy ulicy Rajskiej. Grze aktorów towarzyszą przygotowane specjalnie na tę okazję projekcje multimedialne oraz miksowana na żywo muzyka.

Niemiecka premiera "Wertera w Nowym Jorku" ("Werther in New York") miała miejsce w kwietniu 2002 roku w Karslruhe.

Tim Staffel - (rocznik 1965), studiował teatrologię m.in. u Andrzeja Wirtha w Giessen; dramaturg, prozaik i organizator performance'ów, m.in. z udziałem wykonawców muzyki hip hop; współpracuje z niemieckim dziennikiem "Die Zeit". W Polsce znany jest dzięki swojej pierwszej powieści "Terrordrom", która doczekała się głośnej inscenizacji teatralnej.

Tomasz Wysocki - Absolwent PWST w Krakowie (1992 r.). Obecnie aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie; wcześniej występował na deskach Teatru im. St. I. Witkiewicza oraz w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Od 2000 r. zajmuje się również reżyserią sztuk teatralnych.

"Werter w Nowym Jorku"

Autor: Tim Staffel
Przekład: Małgorzata Sugiera, Mateusz Borowski
Reżyseria: Tomasz Wysocki
Scenografia: Barbara Guzik
Muzyka/ ambient: Michał Fojcik , Edward Gil - Deskur, Michał Gorczyca
Projekcje multimedialne - reżyseria: Jakub De Barbaro, Zofia Wollny (nagrania), ojciech Iskierka (zdjęcia), Asystent reżysera: Anna Mazan

Obsada:
ZOE - Barbara Kurzaj
LOTTA - Patrycja Durska (gościnnie)
ALBERT - Błażej Wójcik
PICARD - Radek Krzyżowski
WERTER - Robert Olech (gościnnie)

Miejsce:
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, ul. Rajska 12

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42