BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 06.02.2006

Architektoniczne korzenie europejskiej jedności


W słubickim Collegium Polonicum 8 i 9 lutego odbędzie się konferencja popularnonaukowa "Szlaki romańskie - kulturowe korzenie Europy . Celem, który postawili sobie jej organizatorzy, jest popularyzacja europejskich tras turystycznych związanych z architekturą romańską i wspólnym dziedzictwem kulturowym Europy. Na konferencji zaprezentowana zostanie m.in. francuska trasa "Opactwa Normandii oraz architektura templariuszy w dwóch euroregionach polsko-niemieckiego pogranicza.
Wycieczka szlakami architektury romańskiej to podróż do źródeł europejskiego chrześcijaństwa. Budownictwo sakralne miało największy wpływ na kształtowanie się tego stylu architektonicznego, rozwijającego się między X i XIII wiekiem. Proste, surowe kościoły o grubych murach oraz wąskich otworach okiennych i drzwiowych, dostojne, niekiedy wręcz monumentalne, klasztory to kwintesencja średniowiecznego budownictwa romańskiego. Fascynujące są również pochodzące z tego okresu zamki feudalne, czy zabudowa miejska.

- Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to odkrywanie wspólnego, polsko-niemieckiego dziedzictwa kulturowego. Konferencje takie, jak ta uświadamiają nam, jak stare i moce są więzi łączące kraje europejskie, a w szczególności Polskę i Niemcy. Wierzę, że odkrywanie śladów wspólnoty idei istniejącej w przeszłości pomagają budować lepsze relacje w czasie teraźniejszym - mówi Gregor Forschbach, attachee prasowy Ambasady Niemiec w Polsce.

Organizatorzy zaplanowanej na 8 i 9 lutego konferencji chcą podkreślić, że warto poznawać architekturę romańską, gdyż jest ona wyrazem średniowiecznego uniwersalizmu, ale z drugiej strony, w poszczególnych krajach wykazuje pewne cechy szczególne. Odkrywanie tych aspektów przeobrazić się może w fascynującą podróż po historii. Promocja polsko-niemieckiego dziedzictwa chrześcijańskiego przed wizytą papieża Benedykta XVI w Polsce to dodatkowe zadanie tej konferencji. Projektowi towarzyszy również wystawa fotograficzna "Europa Romańska - architektura romańska w Polsce, Niemczech i Francji", której patronuje Komitet Współpracy Polsko-Niemiecko-Francuskiej "Trójkąt Weimarski".

Organizatorami konferencji są: Fundacja na Rzecz Collegium Polonicum i Dolnośląski Powiat Helmstedt. Szczegółowy konferencji znaleźć można na stronie Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce: http://www.de-pl.info/pl/event.php/event/640.

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42