BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 23.01.2006

Mozart wielkim kompozytorem był!


Życie i twórczość urodzonego w 1756 roku w Salzburgu Wofganga Amadeusza Mozarta z pewnością nigdy nie przestanie fascynować. Jego geniusz potomni mogą odkrywać na nowo w dźwiękach przepięknej muzyki, którą tworzył. W tym roku cały świat hucznie świętuje 250-lecie urodzin wybitnego kompozytora. Do urodzinowego toastu dołącza się również Opera Bałtycka w Gdańsku, organizując w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 Weekend Mozartowski.
Weekend Mozartowski w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się w dniach 27-29 stycznia. Organizatorzy zadbali o to, by goście przypomnieli sobie najwybitniejsze i najbardziej popularne dzieła Mozarta. Na piątek 27 stycznia planowana jest uroczysta Gala, której niekwestionowaną gwiazdą będzie znany, polski baryton - Marcin Bronikowski. Program koncertu obejmuje uwertury, arie, duety i tercety z dzieł Mozarta: Don Giovanniego, Uprowadzenia z Seraju, Czarodziejskiego fletu i Wesela Figara.

W sobotę miłośnicy Mozarta i jego kontynuatorów podziwiać będą mogli jego twórczość w niecodziennej wersji. Opera Bałtycka zaprezentuje trzy filmy animowane, zrealizowane jako wizualizacje Czarodziejskiego fletu Mozarta, Cyrulika Sewilskiego Rossiniego i Złoto Renu Wagnera. Warstwę muzyczną filmów przygotowali artyści Opery Walijskiej.

W niedzielę będzie można zasmakować tradycyjnego dzieła w wykonaniu jednego
z wiedeńskich klasyków. Opera Bałtycka zaprasza na przedstawienie wielkiej opery Mozarta
- Wesele Figara.
- Wolfgang Amadeusz Mozart to kompozytor, bez którego trudno wyobrazić sobie historię muzyki. Czym byłaby bowiem opera bez Wesela Figara czy Cosi fan tutte? Czym muzyka sakralna bez ostatniego dzieła Mozarta - Requiem d-moll KV 626, które po jego śmierci ukończył Franza Xaviera Süssmayer? Muzyka tego wielkiego artysty to wspólne dziedzictwo Europy. Wspaniałe jest to, że w tym roku Polacy i Niemcy razem świętują 250-lecie urodzin geniusza. Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 patronuje wydarzeniom związanym z tymi obchodami - m.in. zbliżającemu się Weekendowi Mozartowskiemu w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku - mówi dr Gregor Forschbach, Attacheé Prasowy Ambasady Niemiec w Warszawie.

Słuchając mozartowskiej muzyki zapominamy, że część utworów ma już prawie 250 lat
- Mozart bowiem, jako cudowne dziecko, komponować zaczął bardzo wcześnie. Melodyjna doskonałość jego kompozycji, lekkość i świeżość pomysłów zachwycają dziś nie mniej, niż ponad dwoma wiekami. Geniusz i wirtuozeria pozwoliły mu tworzyć świat na nowo
- zawarty w dźwiękach muzyki. Czy w związku z tym kogokolwiek może dziwić fakt, że pewien krytyk muzyczny, wypełniając podanie o pracę, w rubryce religia wpisał "Mozart"?

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42