BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 09.12.2005

Portrety XVIII-wiecznych gdańszczan - Wystawa Jacoba Wessla


Jacob Wessel, ceniony jako wybitny portrecista i oddany obywatel miasta, cieszył się zaufaniem najznamienitszych osobistości osiemnastowiecznego Gdańska. Jego pełne wyrazu dzieła są doskonałym świadectwem czasów, w których żył. Opowieść o ludziach epoki Jacoba Wessla, zapisaną na jego płótnach, będzie można poznać już od 14 grudnia. Wystawę monograficzną artysty przygotowało Muzeum Narodowe w Gdańsku w ramach obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce.
Wystawa prac Jacoba Wessla w gdańskim Muzeum Narodowym potrwa od 14 grudnia 2005 r. do 26 lutego 2006 r. Zaprezentowane zostaną perfekcyjnie wykonane, osiemnastowieczne portrety przedstawicieli miejscowej władzy, patrycjuszy i uczonych, ale również utytułowanych osobistości pierwszej Rzeczpospolitej, polskich magnatów i duchownych. Doskonały poziom malarstwa artysty zachwycał ówczesnych miłośników sztuki, ale twórczość Wessla zwracała na siebie uwagę nie tylko za jego życia - nadal cieszy się ona dużym uznaniem w krajowych i zagranicznych kolekcjach. Sam portrecista był nie tylko wybitnym artystą, ale również cenionym restauratorem obrazów i kolekcjonerem dzieł sztuki.

- Muzeum Narodowe w Gdańsku posiada największą grupę prac wybitnego osiemnastowiecznego portrecisty Jacoba Wessla. Wystawa zaprezentuje jego dzieła w szerszym kontekście, opisując również epokę, w której przyszło mu tworzyć. Cieszymy się, że w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce widzowie będą mieli szansę spojrzeć na Gdańsk z innej strony, poznać historię miejsca, w którym tak często splatały się losy Polaków i Niemców - powiedział dr Gregor Forschbach, Attachée Prasowy Ambasady Niemiec w Polsce.

Założeniem wystawy jest ukazanie dorobku Jacoba Wessla na tle kultury artystycznej Gdańska XVIII wieku. Na wystawie, poza obiektami z zasobów Muzeum Narodowego w Gdańsku, znajdą się również dzieła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz innych placówek kulturalnych. Część eksponatów użyczyły również muzea niemieckie.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog poświęcony życiu i twórczości Jacoba Wessla, oraz historii, kulturze i malarstwie Gdańska z okresu XVIII wieku. Autorką publikacji jak i współautorką scenariusza wystawy jest Anna Mosingiewicz z Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK w Toruniu.

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42