BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 30.11.2005

Wolność w eterze


Radio Copernicus - polsko-niemiecki projekt wspierający twórczość niezależnych artystów - organizuje na Uniwersytecie Wrocławskim wyjątkowy cykl warsztatów. "Talking Back to Radio - Radio als Zuhörer - Artyści zmieniają radio" to tytuł sympozjum, które między 7 a 11 grudnia stanie się platformą wymiany doświadczeń między osobami na co dzień związanymi z mediami, kulturą i sztuką. Tym wyjątkowym przedsięwzięciem Radio Copernicus już po raz kolejny przyłącza się do obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce.
Radio Copernikus powstało w lipcu 2005 roku dzięki inicjatywie Felixa Hubina - audioartysty z Hamburga. Niezależność i nowatorstwo projektu przejawia się między innymi w jego dwunarodowości - Polacy i Niemcy razem tworzą radio. Co więcej, Copernicus odchodzi od tradycyjnych form programowych - pozwala na wyrażanie własnych opinii i wspiera inicjatywy niezależnych artystów. Innowacyjna stacja odbierana jest w internecie oraz na częstotliwościach radiowych w polskim i niemieckim eterze.

Przez pięć dni na Uniwersytecie Wrocławskim wszyscy zainteresowani będą mogli uczestniczyć w czterech blokach tematycznych warsztatów:
  • "Wolne Radio. Trzydniowa symulacja medialna",
  • "Soundwalking - dźwiękowe spacery. Od ucha do audycji radiowej",
  • "Ligna - sztuka radiowa jako interwencja oraz odwrotna przestrzeń publiczna"
  • "Co to jest sztuka radiowa? Artystyczne podejścia w ujęciu międzynarodowym".


Zaplanowane spotkania dotyczyć będą tematyki wolnego radia - sytuacji obecnej i perspektyw jego rozwoju, dźwięków i ich znaczenia w codziennym życiu, działań międzynarodowej sztuki radiowej oraz praktycznej strony zarządzania taką instytucją.

- Organizowane przez Radio Copernicus warsztaty Artyści zmieniają radio' na pewno zainteresują wielu niezależnych twórców. Jest to bowiem doskonałe forum do wyrażenia swojego zdania na temat obecnej kondycji nie-komercyjnej sztuki w środkach masowego przekazu, oraz wartości jakie niesie ze sobą wolne medium - powiedział dr Gregor Forschbach, Attaché Prasowy Ambasady Niemiec w Polsce.

Obok niezwykle różnorodnego programu warsztatów zaplanowane są również spotkania poruszające różne aspekty działalności radia np. "Sztuka przenika do radia", "Radio artystyczne i jego publiczność", "Radio that listens", "Czy potrzebujemy radia artystycznego w Polsce?". Całemu przedsięwzięciu towarzyszy bogaty program artystyczny, który przy pomocy kreatywnych instalacji, koncertów i radiowo-internetowych seansów uzupełni wiedzę, i informacje zdobyte na warsztatach i sympozjach.

Warsztaty prowadzone będą przez ekspertów z dziedziny mediów elektronicznych oraz znanych kompozytorów. Gośćmi seminariów będą m.in. Thomas Kupfer - pedagog medialny i niezależny twórca radiowy, Heldegard Wasterkamp - kanadyjska kompozytorka o międzynarodowej renomie, Łukasz Szalankiewicz - kompozytor, grupa Linga z Hamburga, Ole Frahm - teoretyk z dziedziny mediów oraz Torsten Michaelsen pracujący w niezależnym lokalnym radiu w Hamburgu.

Warsztaty i sympozja "Artyści zmieniają radio" odbędą się w gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, a część artystyczna projektu - w Galerii Sztuki Współczesnej BWA, przy ul. Wita Stwosza 32 we Wrocławiu.

Dodatkowe informacje nt. warsztatów i formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronie:
http://www.radio-copernicus.org/pl/workshop

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42