BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 22.11.2005

Wybaczajcie, a będzie wam wybaczone


40 lat temu biskupi z Polski wystosowali na zakończenie Soboru Watykańskiego II list do biskupów niemieckich zawierający słynne słowa przebaczenia. Efektem tej inicjatywy była wymiana listów między polskim a niemieckim episkopatem. Był to jeden z pierwszych gestów, które umożliwiły naszym narodom otwarcie się na siebie.
W celu przywołania pamięci o początkach polsko-niemieckiego pojednania, w dniach 26-27 listopada w Warszawie organizowana jest konferencja "Od pojednania do współdziałania: w 40. rocznicę wymiany listów między biskupami polskimi i niemieckimi". Wydarzenie to wpisane jest w oficjalny kalendarz obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce.

Wyjątkowe znaczenie słów zawartych w liście biskupów polskich doceniamy także dzisiaj. "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" - to zdanie na zawsze zapisało się na kartach polsko-niemieckiej historii. Takich powojennych inicjatyw było jednak więcej - wspomnieć należy tutaj przede wszystkim, poprzedzające wymianę listów między episkopatami Kościoła Rzymskokatolickiego, Memorandum Wschodnie Kościoła Ewangelickiego w Niemczech. Inicjatywy te były jedynie początkiem długiej drogi wzajemnego przebaczenia win. Różny był też ich wydźwięk w społeczeństwie. Coraz częściej stawiane jest więc pytanie o ich rolę w ówczesnej, powojennej rzeczywistości.

Właśnie nad tymi zagadnieniami zastanawiać się będą uczestnicy warszawskiej konferencji. Jej celem jest przeanalizowanie skutków poszczególnych inicjatyw pojednawczych oraz zweryfikowanie ich wagi dla rozwoju stosunków polsko-niemieckich po II wojnie światowej. Dodatkowo ukazać ma ona szerszy kontekst społeczno-polityczny, w jakim te działania były osadzone.

- Pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach historycznych, które zmieniają bieg dziejów, jest rzeczą bardzo ważną. Na ich podstawie tworzona jest bowiem wspólna tożsamość osób, których te wydarzenia dotyczyły. Nie waham się twierdzić, że wymiana listów między polskimi i niemieckimi biskupami rzymskokatolickimi w 1965 roku oraz poprzedzające ją Memorandum Wschodnie niemieckiego Kościoła Ewangelickiego zaliczyć należy do takich właśnie wydarzeń. Dzięki odwadze przezwyciężenia trudnej przeszłości udało nam się przełamać dystans w stosunkach obustronnych. Co więcej - stworzyliśmy taką jakość stosunków sąsiedzkich, która nie pozwala inaczej spoglądać w przyszłość jak tylko z wielkim optymizmem! Dlatego też konferencja upamiętniająca inicjatywy pojednawcze jest jednym z ważniejszych punktów obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce - mówi dr Gregor Forschbach, Attachée Prasowy Ambasady Niemiec w Polsce.

Konferencja organizowana jest przez Wydział Nauk Historycznych i Społecznych UKSW, Konferencję Episkopatu Polski, Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie i Fundację im. Friedricha Eberta w Warszawie.

Na konferencję zaproszeni zostali wybitni eksperci z Polski i Niemiec.

Szczegółowy plan konferencji znajduje się na stronie: http://www.dhi.waw.pl/pl/aktualnosci/konferencje/index2.php?nr_art=194

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42