BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 19.10.2005

Młoda Europa spotyka się we Wrocławiu


Wrocław będzie gospodarzem tegorocznej, trzeciej edycji Festiwalu MitOst, Stowarzyszenia Wymiany Językowej i Kulturalnej w Europie Środkowo-Wschodniej, i Południowej. Liczy ono ponad tysiąc członków, pochodzących z 30 krajów. Między 26 a 31 października uczestnicy Festiwalu wezmą udział w kilkudziesięciu różnych wydarzeniach kulturalnych, dyskusjach politycznych oraz szkoleniach. W ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce Wrocław na kilka dni stanie się centrum spotkań młodych Europejczyków
Tegoroczny festiwal jest trzecim w historii MitOst. Pierwszy odbył się w 2003 w Pecs na Węgrzech, w 2004 roku impreza gościła w Wilnie. Pomysłodawcą i głównym organizatorem tego wydarzenia jest stowarzyszenie MitOst, organizacja powołana do życia w 1996 roku przez byłych stypendystów Fundacji im. Roberta Boscha. Stowarzyszenie liczy około 1200 członków z 30 krajów, zainteresowanych kulturą krajów Europy Południowej i Środkowo-Wschodniej.

Ludzie zaangażowani w MitOst wierzą, że dzięki wzajemnemu poznaniu i zacieśnianiu już istniejących więzów możliwe jest stworzenie nowej jakości w kontaktach między narodami. Członkowie stowarzyszenia to przede wszystkim wolontariusze różnych międzynarodowych projektów kulturalnych, którzy swój wolny czas poświęcają na wcielanie w życie idei jedności Europy.

Podstawowym celem, jaki stawiają sobie założyciele organizacji jest pośrednictwo, wspieranie oraz patronat nad wymianami o charakterze kulturalnym i językowym.

Dzięki zaangażowaniu setek młodych ludzi z MitOst w europejskie przedsięwzięcia kulturalno-artystyczne integracja europejska nabiera zupełnie nowej jakości. Przestaje być jedynie ubraną w piękne słowa ideą, spisaną na papierze w formie umów i traktatów, i nabiera namacalnego wymiaru. Dzięki nim Europa to wspólne spotkania i działania, to wyznaczanie sobie celów i ich wspólna realizacja, a nie górnolotne frazesy. Cieszymy się, że tegoroczny Festiwal MitOst odbywa się właśnie we Wrocławiu. Wyjątkowa historia tego miasta stanowi doskonałe tło do budowania wzajemnego zrozumienia, tworzenia sieci współpracy i zaangażowania między mieszkańcami Europy Środkowo-Wschodniej powiedział Gregor Forschbach, Attachée Prasowy Ambasady Niemiec w Polsce.

Na tegoroczny festiwal do Wrocławia zjedzie ponad 400 gości z 20 krajów europejskich. Są to osoby, które, poprzez wspólne działania, chcą zacieśniać więzy i budować prawdziwe, europejskie przyjaźnie. Dlatego, obok bogatego programu imprez kulturalnych, organizatorzy festiwalu proponują jego uczestnikom warsztaty z zakresu międzynarodowego zarządzania projektami kulturalno-artystycznymi, giełdy partnerskie dla nowych form współpracy oraz dyskusje polityczne.

Festiwal MitOst organizowany jest we współpracy z Towarzystwem im. Edyty Stein, Ambasadą Niemiec w Warszawie, Konsulatem Generalnym Niemiec we Wrocławiu i Uniwersytetem Wrocławskim.

Informacje o festiwalu znaleźć można na oficjalnej stronie Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce http://www.de-pl.info/pl/event.php/event/551.

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42