BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 27.10.2005

Niemieckie "Przywileje młodości" w krakowskiej Galerii Nova


"Przywileje młodości" - wystawa fotografii autorstwa jednego z najbardziej obiecujących niemieckich fotografów zagoszczą od 18 listopada w krakowskiej Galerii Nova. Wystawa mieszkającego w Berlinie Gerrita Sieverta, odbywa się w ramach obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce. Absolwent prestiżowej BFA Photography Parsons School of Design zaprezentuje polskiej publiczności najnowszy cykl zdjęć wykonanych przy użyciu techniki "Amerykańska noc".
Prace Gerrita Sieverta będziemy mogli podziwiać po raz pierwszy w Polsce. "Przywileje młodości" są trzecią, indywidualną wystawą prac artysty. Fotografik może pochwalić się wieloma sukcesami. Jedną z pierwszych wystaw zbiorowych, na której pokazano jego zdjęcia, była "Here is New York" w Museum of Modern Art. Prace Sieverta ponownie gościły w Nowym Jorku w marcu 2003 roku, tym razem w prestiżowej Galerii Sterilemind, gdzie doceniono cykl ukazujący obraz dolnosaksońskiego miasteczka Osnabrück. W Niemczech, w uznanej Galerii Ute Parduhn w Düsseldorfie był jednym z autorów, biorących udział w wystawie "Urban Views II". Natomiast w Kulturgeschichtliches Museum w Osnabrück zaprezentowano wystawę artysty zatytułowaną "anonymous".

- Gerrit Sievert należy do tego grona artystów, którzy na swoich zdjęciach potrafią zatrzymać pozornie nieuchwytne emocje. Cieszymy się bardzo, że będziemy mogli zaprezentować zdjęcia jego autorstwa. Te prace to coś więcej niż tylko ciekawy w formie zapis pewnego fragmentu rzeczywistości - mówi dr Gregor Forschbach, Attachée Prasowy Ambasady Niemiec w Polsce.

Gerrit Sievert uczynił dzieci bohaterami swojego najnowszego cyklu "Przywileje młodości". Artysta uchwycił dynamizm, emocje i magię chwil spędzanych podczas wakacji nad morzem. Ich niezwykłość udało się podkreślić dzięki wykorzystaniu przez fotografa, stosowanej niegdyś przez twórców westernów, techniki "Amerykańska noc". Metoda ta umożliwia przekazanie aury iluzji. Tym samym zaciera się granica między porami dnia, a pojęcie upływu czasu staje coraz bardziej względne.

Wystawę w Galerii Sztuki Współczesnej Nova będzie można oglądać do 18 grudnia.
Galeria Nova jest jedną z najciekawszych młodych galerii i wpisała się już wyraźnie w krajobraz krakowskiego Kazimierza. Jej twórcy postawili przed sobą ambitny cel promowania młodych uzdolnionych artystów.

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42