BIURO PRASOWE

Obligacje Skarbowe, 13.10.2005

Większa sprzedaż obligacji dwu- i dziesięcioletnich


Spośród papierów skarbowych emitowanych we wrześniu najlepiej sprzedawały się obligacje dwu- i dziesięcioletnie. Największy wzrost sprzedaży (o 43%), zanotowano w przypadku dziesięciolatek. Sprzedaż dwulatek wzrosła o 22% w stosunku do sierpnia 2005 r. Łączna sprzedaż obligacji skarbowych w stosunku do sierpnia zmniejszyła się o 4,5%. Stało się tak za sprawą mniejszej sprzedaży obligacji trzyletnich.
Zdaniem Ministerstwa Finansów na wzrost zainteresowania obligacjami dziesięcioletnimi wpłynęły dwa czynniki. Korzystniejsze niż w poprzednich miesiącach oprocentowanie oraz zbliżający się koniec roku.








Wykres 1. Sprzedaż obligacji detalicznych w sierpniu i wrześniu (wg wartości nominalnej)

"Oferowane są w ramach IKE obligacje dziesięcioletnie są korzystną formą oszczędzania na przyszłą emeryturę. W ramach IKE w tym roku mamy do wykorzystania kwotę 3 635,00 zł. Nie jest to duża kwota, więc tym bardziej opłaca się wykorzystać ja w całości. Rozumieją to inwestorzy, którzy pod koniec roku uzupełniają swoje konto IKE-Obligacje." - mówi Anna Suszyńska Zastępca Dyrektora Departamentu Należności i Zobowiązań Finansowych Państwa w Ministerstwie Finansów.

Wrzesień to kolejny miesiąc zamiany obligacji dwuletnich (DOS0905). Wartość obligacji, które sprzedano w drodze zamiany z 10-proc. dyskontem, stanowi 6,1% łącznej wartości sprzedaży, która wyniosła ponad 16,5 mln zł.
Najwięcej obligacji sprzedano w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Największą popularnością cieszyły się tu obligacje dwu-, trzy- oraz pięcioletnie. Podobnie jak w miesiącach poprzednich dwulatki najchętniej kupowały kobiety, podczas gdy pozostałe papiery skarbowe znajdowały nabywców głównie wśród mężczyzn. Obligacje kupowano najczęściej w punktach sprzedaży obligacji w oddziałach PKO BP.



Wykres 2. Sprzedaż poszczególnych rodzajów obligacji w województwach.

Drugim pod względem popularności sposobem ich zakupu był internet. Wśród dwulatek, których sprzedano najwięcej, aż 93% łącznej liczby sprzedanych obligacji znalazło nabywców w punktach sprzedaży, niespełna 6% ogólnej liczby obligacji sprzedano poprzez internet.

"Jak pokazują wrześniowe dane, dobrze rozwinięta sieć sprzedaży obligacji detalicznych PKO Banku Polskiego stanowi najmocniejszą stronę ich dystrybucji. Mamy jednak nadzieję, że udział w sprzedaży papierów skarbowych będzie zwiększał także internet, towarzyszący coraz większej liczbie transakcji finansowych" - mówi Jan Kuźma, Dyrektor Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP.

***

Sprzedaż i obsługę detalicznych obligacji skarbowych prowadzi PKO Bank Polski w 922 Punktach Sprzedaży Obligacji - w 887 placówkach PKO BP i 35 Punktach Obsługi Klienta Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP. Klienci mogą kupować obligacje także przez Internet: (adres www.zakup.obligacjeskarbowe.pl) oraz telefon - pod numerem 0-801-310-210 (opłata jak za połączenie lokalne) lub 0-prefiks-81-535-66-55 (dla telefonów komórkowych).

Szczegółowe informacje o obligacjach klienci mogą uzyskać pod numerem infolinii 0-801-310-210 (opłata jak za połączenie lokalne), a także na stronach internetowych Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl oraz www.obligacjeskarbowe.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Ministerstwo Finansów
Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Należności i Zobowiazań Finansowych Państwa
tel. (22) 694 5025,

PKO Bank Polski
Małgorzata Jabłońska, Zastępca Naczelnika Wydziału Sprzedaży Rynku Pierwotnego
tel. (22) 521 79 11,

Partner of Promotion
Marek Gnap, Senior Account Executive
tel. (22) 858 74 58,