BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 02.09.2005

Artyści z Polski i Niemiec wspólnie przenoszą góry


Sześciu choreografów z Polski i Niemiec spotka się z sześcioma twórcami innych dziedzin sztuki w malowniczym, położonym u stóp Karkonoszy, Jagniątkowie. Celem spotkania jest wymiana doświadczeń artystycznych, pomysłów oraz refleksji nad współczesną sztuką. Ten wyjątkowy projekt Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce organizowany jest przez Stowarzyszenie Tancerzy Niezależnych oraz Tanz Bremen. "Jagniątków - Move the Mount" zainicjowany przez Biuro Kopernikus ma unikalny charakter, ponieważ jego głównym celem jest integracja polskich i niemieckich artystów bez presji tworzenia gotowego produktu.
Choreografowie wraz z zaproszonymi twórcami, którzy w okresie od 3 do 15 września wezmą udział w tym wyjątkowym projekcie, będą mieli niepowtarzalną okazję skonfrontować swoje pomysły, doświadczenie, artystyczne koncepcje oraz własny sposób myślenia. Obecność różnych twórców ma przede wszystkim na celu zainspirowanie do intensywnej dyskusji i analizy a konfrontacja tańca z takimi dziedzinami jak filozofia, światło, plastyka czy muzyka może wydać na świat całkiem nowy rodzaj sztuki.

Pomysł zorganizowania twórczego laboratorium polskich i niemieckich twórców zrodził się w wyniku analizy sytuacji choreografów tańca współczesnego po obu stronach Odry. W Niemczech kondycja tańca nowoczesnego jest zdecydowania lepsza niż w Polsce, gdzie głównym problemem jest bardzo niski poziom dotacji ze strony państwa. Z powodów finansowych większość instytucji tanecznych zmuszonych jest do zaprzestania działalności. Ta sytuacja powoduje emigrację polskich, utalentowanych choreografów za granicę gdzie nie muszą przejmować się pieniędzmi i w pełni poświęcają się pracy.

- Do tej pory wymiana artystyczna między polskimi i niemieckimi choreografami była bardzo sporadyczna. Ograniczała się jedynie do wymiany doświadczeń podczas międzynarodowych festiwali. Zmienimy to dzięki projektowi Jagniatków - Move the Mount. Jest to innowacyjne laboratorium artystyczne, po raz pierwszy organizowane w Polsce. Doskonałą okazją do tego są obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 - mówi Edyta Kozak, kurator projektu "Jagniątków - Move the Mount".

Organizatorzy zaprosili do udziału w projekcie profesjonalnych choreografów oraz twórców różnych form sztuki, którzy posiadają bogaty dorobek artystyczny. Całe laboratorium artystyczne "Jagniatków - Move the Mount" moderować będą Peter Pleyer oraz Paweł Goźliński.

Janusz Subicz, były tancerz zespołu Piny Bauch Tanztheater Wuppertal oddał do dyspozycji artystów swój przepiękny dom w Jagniątkowie, który jest jedynym centrum spotkań choreografów z Polski. Willa artysty posiada profesjonalne studio taneczne oraz pomieszczenia do prób.




"Jagniątków - Move the Mount" składać się będzie z kilku części. W pierwszych dniach laboratorium uczestnicy przedstawią autoprezentacje. Ich forma jest dowolna.
Mają na celu zainspirowanie artystów do dalszych kreatywnych działań. Następnie choreografowie, wraz ze swoimi partnerami w porozumieniu z moderatorami projektu, zdecydują nad jakimi zagadnieniami będą pracować podczas kolejnych dni laboratorium.

Artystyczne laboratorium "Jagniątków - Move the Mount" jest projektem typu "non product oriented process". To znaczy, że artyści nie będą pracować ze sobą pod presją stworzenia na koniec przedsięwzięcia konkretnego rezultatu.

Choreografowie z Polski i Niemiec zaprosili do udziału w projekcie następujących twórców:

Thomas Plischke -> Kattrin Deufert
Angela Guerreiro -> Sven Kacirek
Antje Pfundtner -> Pipon
Helena Gołąb -> Isabel de Naverán
Anna Jankowska -> Ewa Garniec
Ryszard Kalinowski -> Łukasz Borkowski


Inicjatorzy tego polsko-niemieckiego projektu Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 chcą zwróć uwagę instytucji kulturalnych oraz polskich mediów na proces kreacji choreograficznej. Zależy im również na tym aby poprzez "Jagniątków - Move the Mount" zainicjować w Polsce tradycję organizacji przedsięwzięć, które będą wpływać na twórczość młodych artystów. Projekt nie ma na celu narzucania gotowych rozwiązań, ale pozwala na odkrycie przez młodego artystę własnego potencjału

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42