BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 01.08.2005

Małpa w teatrze


"Państwa małpia natura, Panie i Panowie, nie może być Państwu bardziej odległa niż mnie moja" - takie stwierdzenie w języku niemieckim z ust małpy doznającej metamorfozy uczłowieczenia usłyszą widzowie 4 i 5 sierpnia w Teatrze Ochota. Monodram "Inspiracje - Kafka" zaprezentowany zostanie warszawskiej publiczności w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce - w niezwykle wyjątkowych okolicznościach.
Niesamowity, refleksyjny a zarazem ironiczny spektakl, powstał pod wpływem surrealistycznych obrazów rzeczywistości rejestrowanych przez Franza Kafkę. Przedstawienie jest efektem współpracy z niemieckim teatrem Uckermarkische Buhnen Schwedt. Sztuka, której premiera w wersji polskiej odbyła się 14 maja, stanowi istotny element obchodów Roku Polsko - Niemieckiego. Sierpniowe spektakle przedstawiane będą po niemiecku, zaś na widowni pojawi się sam reżyser - Reinhard Simon, pionier i realizator zbliżenia Polski i Niemiec w dziedzinie teatru. W rolę bohatera odsłaniającego przed widzami tajemnice abstrakcyjnych wizji rzeczywistości Franza Kafki wcieli się Cezary Morawski.

- Sztuka w reżyserii Reinharda Simona przywołuje na myśl irracjonalność istnienia negatywnych stereotypów w społeczeństwie niemieckim oraz polskim. Kultury naszych krajów zawsze charakteryzowały wspólne cele, dlatego też głęboko wierzę w sens istnienia wspólnych przedsięwzięć kulturalnych, w tym teatralnych. Jest to najlepsza droga do budowania nowej jakości współpracy zarówno w dziedzinie kultury, jak i na gruncie codziennych stosunków między naszymi narodami - powiedział Gregor Forschbach, Attaché Prasowy Ambasady Niemiec w Polsce.

Monodram powstał pod wpływem inspiracji opowiadaniami Franza Kafki "Sprawozdanie dla Akademii" oraz "Kolonia karna". Pierwsze - poprzez historię małpy stającej się człowiekiem, porusza dylemat walki między wolnością a ludzką egzystencją, naturą a kulturą. Kładzie nacisk na dążenie do człowieczeństwa. Drugie zaś, napisane tuż po rozpoczęciu I wojny światowej, przez wielu uważane jest za zapowiedź dwudziestowiecznych okrucieństw. Jest to opis surrealistycznych przygód podróżnika - badacza, który staje się świadkiem egzekucji wykonywanej przez bezduszną maszynę. Opowiadania ukazują mechanizm bezgranicznego dostosowania się, aż do zatracenia własnej osobowości. Dzięki wybitnej i ponadczasowej wartości dzieł Kafki, jego krytyka świadomości człowieka daleko wykracza poza fatalistyczne i banalnie moralizatorski opis czasów.

Reinhard Simon - aktor, reżyser, teatrolog, członek kierownictwa Wschodniego Krajowego Zrzeszenia Scen Niemieckich. Urodził się w Rostoku (Rostock) w 1951 roku, w latach 1971 - 1974 studiował aktorstwo, a w latach 1978 - 1983 teatrologię w Lipsku. Jest mocno zaangażowany w rozwój polsko - niemieckiej współpracy teatralnej. W 1992 roku był inspiratorem spotkań teatralnych "Teatr bez Granic" w Szczecinie. Twórca wizji pierwszego polsko - niemieckiego Teatru Schwedt - Szczecin.





Cezary Morawski - Aktor związany z warszawskimi teatrami: Współczesnym i Powszechnym. Wykładowca w warszawskiej PWST. Urodził się w 1954 w Szczecinie. W 1977 roku ukończył studia na PWST w Warszawie. W 2000 roku został odznaczony Krzyże Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w działalności społecznej
i charytatywnej na rzecz środowiska artystycznego.


spektakl trwa: 150 minut
cena biletów: 20 zł i 30 zł
termin: 4 i 5 sierpnia 2005
miejsce: Teatr Ochoty
ul. Reja 9
02-053 Warszawa
tel/fax: +48 (22) 825 36 46, 825 14 78

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42