BIURO PRASOWE

Rockwool, 04.04.2005

Rockwool Radzi: Jak uzyskać premię termomodernizacyjną?


Przesłanką do wprowadzenia budownictwa z wielkiej płyty była chęć obniżenia kosztów budowy, a przez to udostępnienia większej ilości mieszkań ludziom mniej zamożnym. Obniżenie kosztów siłą rzeczy wiązało się z koniecznością zastosowania niskiej jakości materiałów oraz zaniechania działań, które nie wydawały się wtedy konieczne. Obecnie jednym z podstawowych problemów stojącym przed zarządzającymi spółdzielczymi budynkami z wielkiej płyty jest termorenowacja istniejących zasobów mieszkaniowych. Dzięki premii termomodernizacyjnej mają oni szansę na duże oszczędności zużycia energii przy niewielkim koszcie zaciągniętego na ten cel kredytu.
Pojęcie termomodernizacja wyjaśnia Maciej Mosiądz, Kierownik Doradztwa Technicznego Rockwool Polska "Termomodernizacją nazywamy przedsięwzięcie, którego celem jest poprawa jakości energetycznej modernizowanego budynku, polegająca na zmniejszeniu zużycia energii, co przekłada się na oszczędności finansowe dla mieszkańców, na poprawę komfortu użytkowanych pomieszczeń oraz - w wymiarze społecznym - na poprawę ochrony środowiska naturalnego".

W ramach takiego przedsięwzięcia możemy dokonać następujących usprawnień:

  • ocieplić przegrody zewnętrzne (ściany, dach),

  • wymienić lub wyremontować okna,

  • zmodernizować lub wymienić system grzewczy,

  • unowocześnić system wentylacji,

  • usprawnić system wytwarzania ciepłej wody,

  • zacząć wykorzystywać odnawialne źródła energii.



Przedsięwzięcia te są wspierane przez Państwo za pomocą wydzielonego z budżetu Państwa Funduszu Termomodernizacji, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Z tego właśnie funduszu wypłacane są premie.

Podstawą otrzymania dofinansowania w postaci premii jest kredyt bankowy na komercyjnych warunkach. Inwestor może zaciągnąć kredyt maksymalnie do wysokości 80% wartości inwestycji. 25% wartości takiego kredytu - po spełnieniu określonych warunków - zostanie kredytobiorcy zwrócone jako premia termomodernizacyjna.

Co należy zrobić?
W pierwszej kolejności należy udać się do banku komercyjnego współpracującego na tym polu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W banku należy złożyć wniosek kredytowy, który musi koniecznie być poparty tzw. "Audytem energetycznym".

"Audyt energetyczny to badanie techniczno-energetyczne budynku i przyszłej inwestycji, efektem którego powinien być precyzyjny opis sposobu i zakresu planowanej termomodernizacji. Audyt taki wykonywany jest przez audytora energetycznego. Audytor stwierdza, co należy zrobić w przypadku konkretnego budynku, jak powinna być przeprowadzona modernizacja oraz które z możliwych zmian będą najbardziej efektywne dla Inwestora - przyniosą mu najwięcej korzyści." - wyjaśnia Maciej Mosiądz.

Listę audytorów energetycznych można znaleźć na stronie internetowej Krajowej Agencji Poszanowania Energii S. A. pod adresem www.kape.gov.pl lub zwrócić się bezpośrednio do Agencji.

Po zawarciu warunkowej umowy z kredytodawcą bank wysyła umowę wraz z audytem do Banku Gospodarstwa Krajowego, który dokonuje jego weryfikacji. W przypadku pozytywnej opinii (najważniejszym elementem jest wykazanie opłacalności planowanej inwestycji) bank udziela kredytu.

Warunki uzyskania kredytu są następujące:


  • wspomniany już warunek nieprzekroczenia 80% wartości całej inwestycji,

  • okres spłaty nie może być dłuższy niż 10 lat,

  • minimalne efekty w postaci zmniejszenia zużycia energii muszą wynosić od 15 do 25% w zależności od zakresu przeprowadzonych prac termomodernizacyjnych.



Podstawową zasadą kredytu termomodernizacyjnego jest tzw. zasada samospłaty kredytu - spłata rat kredytu i odsetek nie powinna powodować dodatkowych obciążeń kredytobiorcy - powinien on spłacać kredyt z oszczędności uzyskanych dzięki niższemu zużyciu energii.

Powyższy warunek łatwo spełnić stosując grubszą izolację. "Grubość ocieplenia dająca największe oszczędności ciepła jest zawsze wyższa niż to wynika z wymagań aktualnie obowiązujących przepisów. Wiedząc, że koszty wykonania termorenowacji (robocizna) nie zależą od grubości ocieplenia dojdziemy do wniosku, że zastosowanie wyższych, energooszczędnych grubości ocieplenia jest jak najbardziej ekonomicznie uzasadnione. Uzyskane obniżenie kosztów ogrzewania (oszczędności) i premia termomodernizacyjna sfinansują nie tylko wyższy koszt zakupu energooszczędnej grubości wełny mineralnej, ale także koszty wykonania termomodernizacji." - mówi Maciej Mosiądz.

Po uzyskaniu kredytu inwestor wykonuje projekt inwestycji, znajduje wykonawcę i podpisuje z nim kontrakt. Wykonawca wykonuje poszczególne prace - płaci mu bezpośrednio bank-kredytodawca. Bank uczestniczy również w odbiorach wszystkich robót, po zakończeniu wszystkich prac poinformuje o tym BGK. Wtedy inwestor otrzymuje od BGK premię termomodernizacyjną, która jest zaliczana w poczet spłaty 25% wartości kredytu.

Dzięki spłacie części kredytu w formie premii maleją koszty uzyskania kredytu - odsetki są bowiem naliczane od pozostałych 75% kwoty kredytu.

"Chcąc uzyskać maksymalny efekt oszczędności kosztów ogrzewania, zalecamy stosować energooszczędną grubość ocieplenia - wyższą od grubości wystarczającej do spełnienia podstawowych wymagań cieplnych. Stosując wełnę mineralną dodatkowo zapewnimy także odpowiedni mikroklimat wnętrz gdyż nadmiar pary wodnej może być w naturalny sposób odprowadzony na zewnątrz budynku przez paroprzepuszczalne przegrody. Zyskamy także odporność przegród na ogień" - poleca Maciej Mosiądz

Teraz pozostaje tylko spłacać odsetki od zaciągniętego kredytu, które często będą niższe niż uzyskane oszczędności!



Maciej Mosiądz, tel: 0 68 38-50-155, mail:

***

Informacje dodatkowe:
Grupa Rockwool Polska rozpoczęła działalność produkcyjną w Polsce wraz ze sprywatyzowaniem fabryki w Cigacicach - w czerwcu 1993 roku. W roku 1996 Rockwool uruchomił produkcję w drugim zakładzie w Małkini. Obie fabryki, z 6 liniami produkcyjnymi, zostały gruntownie zmodernizowane i produkują wełnę mineralną służącą jako izolacje termiczna, akustyczna i przeciwpożarowa w budowinictwie ogólnym oraz instalacjach technicznych.

W ciągu 11 lat działalności w Polsce firma Rockwool Polska zainwestowała ponad 400 mln złotych w obie polskie fabryki. Zarówno fabryki w Cigacicach jak i w Małkini zostały uznane za najbardziej wydajne zakłady Grupy Rockwool, a strategia marketingowa polskiego oddziału za najbardziej skuteczny plan strategiczny roku 2001.

W październiku 2001 roku British Standards Institution przyznała Rockwool Polska certyfikat ISO 9001. Stanowi on dowód, że System Zarządzania Jakością stosowany w firmie spełnia wymagania międzynarodowej normy BSI ISO 9001:1994. System obejmuje wszystkie ważniejsze obszary działalności firmy. W roku 2003 firma uzyskała także certyfikat zarządzania jakością 9001:2000.

Za osiągnięcia w zakresie wprowadzenia bezodpadowej produkcji oraz podnoszenia standardów ekologicznych samych produktów izolacyjnych Rockwool Polska został dwukrotnie uhonorowany przez Ministra Środowiska tytułem "Lidera Polskiej Ekologii" - w roku 2001 w kategorii "przedsiębiorstwo" i w roku 2003 w kategorii "wyrób".

Rockwool Polska osiągnął pozycję krajowego lidera materiałów izolacyjnych. Stało się to możliwe dzięki dokonanym przez firmę inwestycjom - technologicznym i badawczym oraz - przede wszystkim - dzięki dostrzeżeniu przez polskich wykonawców doskonałych parametrów użytkowych wełny mineralnej Rockwool. W serii otrzymanych nagród, tytułów i wyróżnień najnowsze są dwa, uzyskane podczas Międzynarodowych Targów Budowlanych BUDMA 2004 - tytuł "Izolacji Roku" w kategorii "izolacyjne materiały budowlane" dla sufitu podwieszanego SOFIT oraz znak "Produktu Przyjaznego Architektirze 2004-2005" dla systemu płyt spadkowych DACHROCK SPS.

Produkty firmy izolują od zimna i hałasu wiele obiektów w Polsce. Wełna mineralna chroni już nie tylko dziesiątki tysięcy domów, ale wygrywa w przetargach na izolacje kilkuset największych obiektów. Warto wspomnieć choćby Metropolitan - "Najlepszy Biurowiec Świata" według uczestników tegorocznych targów nieruchomości w Cannes.

Dodatkowych informacji udziela:

Aleksandra Ciesielska
tel.: 68 385 01 24
mail:

Joanna Józefiak
tel.: 22 858 74 58
mail: