BIURO PRASOWE

Union Investment TFI, 10.01.2005

Podsumowanie roku 2004 i prognozy na 2005 na rynku funduszy inwestycyjnych


W 2004 roku klienci chętniej inwestowali w fundusze zrównoważone i akcyjne - kosztem mniej zyskownych funduszy pieniężnych i obligacyjnych.
Tendencja przechodzenia do funduszy inwestujących częściowo lub w całości w akcje była szczególnie widoczna w IV kwartale ubiegłego roku, kiedy na warszawskim parkiecie pojawili się atrakcyjni debiutanci: PKO BP, WSiP, TVN. Udany debiut największego banku detalicznego w Polsce dodatkowo przyczynił się do zainteresowania inwestycjami giełdowymi i funduszami akcyjnymi inwestorów indywidualnych.

Zmiana preferencji klientów odnośnie wyboru typu inwestycji następowała stopniowo przez cały 2004 rok. Jeszcze pod koniec roku 2003 najchętniej sięgaliśmy po bardziej bezpieczne inwestycje.



Ponad 70% środków była ulokowana w UniKorona Rynek Pieniężny FIO oraz UniKorona Obligacje FIO. W funduszu UniWIBID SFIO - przeznaczonym wówczas wyłącznie dla instytucji - ulokowane było 4% wszystkich aktywów zarządzanych przez Union Investment. Rok później doszło niemal do odwrócenia proporcji - większość aktywów była zaangażowana w instrumenty chociaż w części inwestujące na rynkach akcji.



Na koniec grudnia 2004 r. ponad połowa środków klientów znajdowała się w funduszach inwestujących w akcje: UniKorona Zrównoważony FIO i UniKorona Akcje FIO. Mniej niż połowa uczestników była klientami funduszy bezpiecznych. Aktywa funduszu UniWIBID SFIO, w który od sierpnia 2004 r. mogą inwestować klienci indywidualni, były ponad dwukrotnie wyższe w stosunku do stanu przed rokiem.

Najwięcej środków zostało wycofanych z UniKorona Obligacje - jego udział w aktywach spadł z 38% w grudniu 2003 r. do 14% w grudniu minionego roku. Z odwrotną sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku UniKorona Zrównoważony FIO - na koniec 2003 r. zarządzał środkami stanowiącymi niecałe 15% aktywów, a na rok później - już 31% wartości środków wpłaconych przez klientów. Aktywa funduszy zarządzanych przez Union Investment TFI SA na koniec grudnia 2004 r. wyniosły prawie 1,8 mld zł.

Akcje i fundusze inwestujące w akcje
W przeciwieństwie do wcześniejszych kwartałów, końcowe 3 miesiące 2004 r. zakończyły się niewielkimi wzrostami na rynku akcji. Indeks WIG oraz przeciętna stopa zwrotu funduszy akcyjnych ukształtowały się na poziomie 3%. Jednak wypracowane wcześniej zyski w ostatecznym rozrachunku pozwoliły osiągnąć funduszom akcyjnym atrakcyjne wyniki. UniKorona Akcje FIO zakończył rok wynikiem 32,40% , plasując się na 2 miejscu wśród 17 funduszy tej kategorii. UniKorona Zrównoważony FIO może poszczycić się wynikiem rocznym 17,69%, co pozycjonuje go na 2 miejscu wśród 13 funduszy o podobnej polityce inwestycyjnej.

Po dwóch latach nieprzerwanych wzrostów (indeks WiG wzrósł o 30% w 2003 r. i o 28% w 2004 r.) prawdopodobne jest spowolnienie na rynku akcji. O ile w pierwszej połowie 2005 r. prognozujemy kontynuację wzrostów nawet o 15-20%, w drugim półroczu może wystąpić korekta w dużym stopniu niwelująca te osiągnięcia. Przewidujemy, że w skali roku 2005 indeks WIG powinien wzrosnąć o 7-10%, a UniKorona Akcje FIO może zyskać od 8 do 12%. Prognozowana stopa zwrotu w funduszu UniKorona Zrównoważony FIO w 2005 r. zawierać się będzie w przedziale 7 - 10%.

Największymi przegranymi minionego roku okazały się fundusze zagraniczne. Najgorzej wypadły fundusze inwestujące w obligacje dolarowe - przyczyniły się do tego z jednej strony "pikujący" dolar, a z drugiej - straty w wyniku rosnących stóp procentowych. Oba te czynniki w połączeniu zaowocowały wynikami na poziomie minus 14-15%.

Obligacje i fundusze obligacyjne
Niejako tylnymi drzwiami, niepostrzeżenie zawitała w IV kwartale 2004 r. mała hossa na rynku obligacji. W ciągu tego okresu fundusze obligacyjne zarobiły ok. 3,5%, czyli ponad połowę tego, co w całym roku. Dobre wyniki spowodowały, że listopad był pierwszym miesiącem od czerwca 2003 r., kiedy klienci więcej wpłacili do funduszy niż wypłacili z nich środków. Fundusz UniKorona Obligacje FIO przyniósł swoim klientom 6,02% zysku w 2004 r. zajmując 10 miejsce w kategorii 21 funduszy obligacyjnych obecnych na polskim rynku.

W roku 2005 możemy być świadkami dalszych wzrostów funduszy obligacyjnych, na co wpływ prawdopodobnie będą mieli zagraniczni inwestorzy, liczący głównie na wzmocnienie złotego. Przewidujemy, że kupując jednostki funduszu UniKorona Obligacje FIO w ciągu 2005 r. można będzie zyskać 6-8%.

Rynek pieniężny i fundusze pieniężne
Roczne wyniki funduszy pieniężnych odzwierciedlają niski poziom stóp procentowych, jaki był zachowywany przez większą część roku. Niemniej jednak przewyższyły one oferowane w tym czasie oprocentowanie lokat bankowych. Wystarczy porównać sobie dane: wg NBP średnie oprocentowanie depozytów złotowych dla gospodarstw domowych w polskim systemie bankowym wyniosło 3,9% na koniec listopada 2004 r. . UniKorona Rynek Pieniężny FIO przyniósł 4,94% zysku zajmując 3 miejsce wśród 13 innych, otwartych funduszy pieniężnych. UniWIBID SFIO - inwestujący w nieco bardziej zyskowne papiery, ale wymagający też zdecydowanie wyższych wpłat minimalnych odnotował stopę zwrotu 5,94% - był to najlepszy wynik w kategorii specjalistycznych otwartych funduszy pieniężnych. Tym samym fundusze zarządzane przez Union Investment także w tej kategorii znalazły się w czołówce.

W drugiej połowie 2005 r. spodziewamy się spadku inflacji poniżej 3%. Według naszych prognoz czynnik ten spowoduje, że w 2005 r. na rynku pieniężnym będzie można zarobić ok. 5%. UniKorona Rynek Pieniężny FIO nie powinien odbiegać od sytuacji rynkowej, więc jego zyskowność powinna się kształtować na poziomie ok. 5% rocznie. W przypadku UniWIBID SFIO prognozujemy roczny wzrost rzędu 5,5-6% ze względu na wyższe zaangażowanie w papiery dłużne korporacyjne.

Prezentowane wyniki oparte są na historycznej wycenie funduszy i nie stanowią gwarancji na przyszłość. Indywidualna stopa zwrotu zależy od dnia zbycia i dnia odkupienia jednostek uczestnictwa przez fundusze oraz od pobranych opłat manipulacyjnych. Wskazane w broszurze przeliczenia dotyczące wyników finansowych funduszy są przeliczeniami własnymi Towarzystwa.
Wymagane prawem informacje, w tym informacje o ryzyku inwestycyjnym związanym z inwestycjami w fundusze, znajdziesz w prospektach informacyjnych i w skrótach prospektów informacyjnych funduszy dostępnych w internecie na stronie www.union-investment.pl, w Towarzystwie oraz w sieci sprzedaży.
Każdy z funduszy: UniKorona Rynek Pieniężny FIO, UniKorona Obligacje FIO, UniKorona Zrównoważony FIO, UniKorona Akcje FIO, UniGlobal FIO i UniXXI Wiek FIO, zgodnie ze swoim statutem, może lokować więcej niż 35% wartości swoich aktywów w papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski oraz papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez: 1) jednostki samorządu terytorialnego, 2) państwa należące do OECD oraz międzynarodowe instytucje finansowe, których członkiem jest Rzeczpospolita Polska lub przynajmniej jedno z państw należących do OECD. Każdy z funduszy: UniDolar Obligacje FIO i fundusz UniStoProcent Plus FIO, zgodnie ze swoim statutem, może lokować więcej niż 35% wartości swoich aktywów w papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski oraz papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez następujące kraje należące do OECD: 1) Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, 2) Wielka Brytania, 3) Australia, 4) Czechy, 5) Kanada, 6) Federalna Republika Niemiec, 7) Norwegia, 8) Rzeczpospolita Polska, 9) Węgry. Fundusz UniWIBID SFIO, zgodnie ze statutem, może lokować więcej niż 35% wartości swoich aktywów w papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski oraz papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane następujące państwa należące do OECD: a) Wielką Brytanię, b) Republikę Federalną Niemiec, c) Francję, d) Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.

***

Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. od ponad 21 lat oferuje najwyższej jakości rozwiązania finansowe inwestorom indywidualnym (w zakresie funduszy inwestycyjnych, portfeli asset management, a także produktów systematycznego oszczędzania) oraz instytucjom (w zakresie zarządzania płynnością firmy, asset management, tworzenia dedykowanych produktów). Towarzystwo wielokrotnie nagradzane było za osiągane wyniki zarządzania, w tym – jako jedyne – 13-krotnie stawało na podium najstarszego rankingu funduszy inwestycyjnych w Polsce, przygotowywanego przez Rzeczpospolitą i Analizy Online. Więcej informacji na stronie www.union-investment.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Union Investment TFI S.A.
Aneta Kosior, Manager ds. Marketingu i Komunikacji
tel. (22) 449 04 45

Partner of Promotion
Biuro Prasowe Union Investment TFI
Marcin Gliński, Senior Account Executive
Tel. (22) 858 74 58 w. 71,