BIURO PRASOWE

STIHL, 14.12.2020

Mistrz Polski drwali ma szansę na zwycięstwo w Mistrzostwach Europy


Mistrzostwa Europy w cięciu i rąbaniu drewna odbędą się w tym roku pod szyldem Virtual European Championship STIHL TIMBERSPORTS®. Nowa, wirtualna formuła zawodów dostarczy dodatkowych emocji, które 27 grudnia będzie mógł poczuć każdy chętny, uczestnicząc w darmowej transmisji na kanałach społecznościowych organizatora. Spore szanse na wygraną ma nasz aktualny krajowy mistrz – Michał Dubicki.


Timbersport to ryk pilarek, ostre siekiery, wióry drewna i buzująca adrenalina. Jednak przede wszystkim to prawdziwie sportowa rywalizacja, ekstremalnie wyczerpujące i trudne technicznie konkurencje, a także wyjątkowa tradycja zawodów sięgająca 1870 roku, kiedy dwóch australijskich drwali założyło się, który z nich pierwszy zetnie drzewo. Od tego momentu ekstremalne cięcie i rąbanie drewna zawojowało świat, by w 2001 roku dotrzeć do Europy. Już 27 grudnia poznamy tegorocznego mistrza Starego Kontynentu!

- Jestem szczęśliwy, że organizatorzy zrobili wszystko, by Mistrzostwa w tym roku się odbyły. Zachowanie ciągłości zawodów jest bardzo ważne dla rozwoju dyscypliny, a także dla samych zawodników, którzy potrzebują okazji do zmierzenia się z rywalami i weryfikacji wypracowanej formy. Tęskniłem za rywalizacją z najlepszymi, również motywacja do treningów jest większa, kiedy mam przed sobą jasny cel. Teraz jest nim Mistrzostwo Europy i dam z siebie wszystko, żeby ten rok zakończyć z dobrym wynikiem – mówi Michał Dubicki, aktualny Mistrz Polski STIHL TIMBERSPORTS®.

Timbersport – co to takiego?
Podczas Mistrzostw w ekstremalnym cięciu i rąbaniu drewna zawodnicy mają do ukończenia 6 różnych konkurencji z zastosowaniem profesjonalnych drwalskich narzędzi tj. pilarek, siekier i pił. Kolejno drwale muszą uporać się ze Standing Block Chop (przerąbanie w jak najkrótszym czasie pionowo stojącej kłody), Underhand Chop (przerąbanie leżącej kłody, stojąc na niej w rozkroku), Single Buck (odcięcie krążka od poziomo ustawionej kłody za pomocą dwumetrowej piły), Springboard (zawodnik musi wyrąbać dwie „kieszenie” w ustawionej pionowo kłodzie, a następnie za pomocą deski umieszczonej w wyrąbanych wnękach wspiąć się na nią i odciąć jej wierzchołek), Stock Saw (odcięcie za pomocą pilarki dwóch krążków o dokładnie określonej grubości) oraz Hot Saw (jak najszybsze odcięcie trzech krążków o określonej grubości z użyciem pilarki o imponującej mocy, sięgającej 80KM).

Wyjątkowa formuła zawodów
Organizacja tegorocznych Mistrzostw Europy do samego końca stała pod znakiem zapytania. W ostatniej chwili udało się jednak wypracować formułę, która pozwala na bezpieczne przeprowadzenie zawodów. Ekipa organizacyjna wraz z oficjalnymi sędziami przez blisko miesiąc jeździła po Starym Kontynencie i przy zachowaniu reżimu sanitarnego nagrywała występy 14 najlepszych europejskich drwali m.in. z Niemiec, Francji, Czech, czy Włoch w najbliższych im lokalizacjach. Zawodnikom zapewniono takie same warunki startu, a także ten sam rodzaj drewna, pochodzący z jednej plantacji. Nagrania pierwszy i jedyny raz zostaną ze sobą zestawione podczas oficjalnej transmisji 27 grudnia. Dopiero tego dnia zawodnicy dowiedzą się, jak poszło im na tle rywali i czy zdobędą upragniony tytuł Mistrza Europy. Ogromne emocje będą więc im towarzyszyć aż do samego końca.

Zachęcamy do śledzenia bezpłatnej transmisji z zawodów Virtual European Championship STIHL TIMBERSPORTS® udostępnionej 27 grudnia o 14:30 na oficjalnym profilu facebookowym STIHL TIMBERSPORTS®, a także na kanale Youtube organizatora.

To jednak nie koniec timbersportowych emocji, bowiem wraz z nowym rokiem, rozpocznie się ostry jak brzytwa nowy sezon zmagań. Już 2 stycznia o 14:30, na tych samych kanałach udostępniona zostanie transmisja z Virtual European Hot Saw Challenge, w którym udział weźmie ośmiu najlepszych zawodników Starego Kontynentu, w tym nasz mistrz Michał Dubicki.

***

 

Biuro prasowe:

Rafał Roguski
tel.: 22 858 74 58 wew. 73
e-mail:

Jarosław Zakrzewski
tel.: 22 858 74 58 wew. 68
e-mail:

STIHL® jest zarejestrowaną marką ANDREAS STIHL AG & Co. KG.
Dalsze informacje znajdą Państwo na stronie: www.stihl.pl.