BIURO PRASOWE

Ghelamco, 17.12.2019

Ghelamco i wieże… obronne. Deweloper wsparł wydanie niezwykłej książki architekta wieżowców


Firma Ghelamco jest w Polsce znana nie tylko ze swojej działalności deweloperskiej, lecz także z działań na rzecz kultury, sztuki i aktywizacji lokalnych społeczności. Tym razem deweloper postanowił wesprzeć wydanie wyjątkowej książki poświęconej polskim budowlom obronnym. Jej autorem jest architekt Adam Wagner, który zaprojektował jeden z najwyższych budynków w Polsce.

„Murowane budowle obronne w Polsce X-XVII w.” to monumentalna, trzytomowa publikacja prezentująca aktualny stan wiedzy na temat ponad 2000 budowli występujących w zespołach obronnych na obszarze naszego kraju – od niewielkich dworów i wież jak Rusiec czy Chełmce, po wielkie założenia jak zamki w Książu i Malborku. Książka zawiera rzuty obiektów, często wcześniej jeszcze niepublikowane, liczne rekonstrukcje wykonane na podstawie badań archeologicznych, plany sytuacyjne miast, a także bogate w informacje opisy dotyczące m.in. historii, przemian funkcjonalno-przestrzennych oraz użytkowników i właścicieli opisywanych obiektów.

Niezwykłą wartością publikacji jest ilustrujący ją zbiór kilkuset odręcznych rysunków autora, którego postać jest nie mniej interesująca niż książka – to uznany polski architekt Adam Wagner, prezes i współwłaściciel Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury „Projekt”. Wagner ma w swoim dorobku wiele znanych i prestiżowych realizacji – jest m.in. autorem najnowszego wieżowca firmy Ghelamco, który powstaje na warszawskiej Woli – Warsaw UNIT. Był również współprojektantem najwyższego i najbardziej znanego polskiego biurowca – liczącego 220 m wysokości Warsaw Spire. Jednak niewiele osób zdawało sobie dotychczas sprawę, że pasją architekta są nie tylko szklane wieże, ale przede wszystkim murowane, liczące po kilkaset lat zabytki polskiej architektury obronnej.

Bardzo się cieszę, że ta książka mogła powstać. Poświęciłem jej ponad 20 lat – tyle bowiem zajęły poszukiwania i przygotowania materiałów na temat przeszło 2000 obiektów murowanych oraz sporządzenie dla nich wszystkich rysunków i opisów. Zależało mi na przedstawieniu w przystępny sposób genezy powstania budowli obronnych na obszarze Polski oraz ich rozplanowania i lokalizacji z uwzględnieniem fundatorów i kolejnych właścicieli. To pierwsza tak wyczerpująca książka na ten temat na naszym rynku i myślę, że jeszcze przez długi czas jedyna. Jestem wdzięczny wydawnictwu Bellona, które podjęło się jej wydania, a także firmie Ghelamco za wsparcie publikacji oraz pomoc przy edycji – mówi Adam Wagner.

Deweloper zaangażowany

Firma Ghelamco skupia się nie tylko na działalności komercyjnej, lecz także angażuje się w działania kulturalne i miastotwórcze. W 2016 roku deweloper oddał warszawiakom do użytku plac Europejski – jedyną tego rodzaju przestrzeń miejską stworzoną z myślą o lokalnej społeczności. Przez cały rok odbywają się tam wydarzenia o charakterze kulturalnym, sportowym, społecznym i rozrywkowym, które przyciągają tłumy ludzi w każdym wieku – w 2019 r. wzięło w nich udział kilkadziesiąt tysięcy osób! Zimą na placu działa bezpłatne lodowisko, wiosną odbywają się warsztaty ekologiczne i Noc Muzeów, a przez całe wakacje na świeżym powietrzu funkcjonuje kino letnie. Można tu również odwiedzić działającą przez cały rok galerię plenerową Art Walk, w której cyklicznie prezentowane są coraz to nowe, interesujące wystawy – prace i instalacje młodych polskich artystów.

Prospołeczną misję Ghlemaco pomaga pełnić Fundacja Sztuka w Mieście, powołana przez firmę do realizacji działań dążących do podniesienia jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez promowanie, wspieranie oraz upowszechnianie inicjatyw artystycznych, organizację wydarzeń kulturalnych, a także imprez rozrywkowych i sportowych.

Ponadto Ghelamco wspiera swoim mecenatem wydarzenia kulturalne (m.in. Urbanator Days) oraz działalność wydawniczą, czego ostatnim przejawem jest publikacja arch. Adama Wagnera.

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Michał Nitychoruk, Account Manager, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 95, 600 210 304

Radosław Górecki, Communication Manager, Ghelamco Poland
email: tel. 795 104 982