BIURO PRASOWE

Ghelamco, 27.04.2018

Madison International Realty kupuje 50 proc. udziałów w wieżowcu Warsaw Spire


Transakcja sprzedaży udziałów w najwyższym biurowcu w Europie Środkowej jest jedną z największych na polskim rynku nieruchomości biurowych. Wartość wieżowca to ok. 350 milionów euro. 


27 kwietnia 2018 r. – Firmy Madison International Realty i Ghelamco poinformowały, że Madison International Real Estate Liquidity Fund VI LP nabył 50 proc. udziałów wieżowca Warsaw Spire (budynek A), stając się w ten sposób wraz z Ghelamco GP12 równoprawnym właścicielem obiektu. Wartość budynku wieżowego oszacowano na 350 milionów euro. Transakcja sprzedaży udziałów jest jedną z największych na polskim rynku nieruchomości biurowych.

Warsaw Spire to flagowy projekt Ghelamco Poland, a także najwyższy budynek biurowy w Europie Środkowej. W 2017 roku zwyciężył w prestiżowym konkursie MIPIM Awards w kategorii Best Office & Business Development. Wysokość budynku wraz z iglicami sięga 220 m (49 pięter), a jego powierzchnia to 64 500 m kw. Wieżowiec jest wynajęty w ponad 95 proc., a wśród jego najemców są m.in. firmy takie jak: Samsung, JLL, Mastercard, Shire, The Heart, Daftcode, Panattoni i Ghelamco.

Warsaw Spire zlokalizowany jest w nowym biznesowym centrum Warszawy w pobliżu ronda Daszyńskiego. To najdynamiczniej rozwijająca się część miasta. W bliskim sąsiedztwie znajduje się II linia metra oraz liczne tramwaje i autobusy. Integralną częścią inwestycji jest plac Europejski – atrakcyjnie zaaranżowana przestrzeń miejska z fontannami, zielenią i meblami miejskimi, która powstała u stóp wieżowca.

Madison International Reality należy do czołowych inwestorów na rynkach nieruchomości w Stanach Zjednoczonych i Europie. Inwestycja w Warsaw Spire jest zgodna ze strategią Funduszu VI, który w 2016 roku pozyskał 1,24 miliarda dolarów.

– Warsaw Spire to budynek, który stał się ikoną dynamicznie rozwijającego się rynku nieruchomości w Polsce. Wyróżnia się jakością i jest przykładem spektakularnego sukcesu komercyjnego. Cieszymy się, że naszym partnerem i nowym współwłaścicielem wieżowca została amerykańska firma Madison International Realty, która swoje portfolio buduje w oparciu o najlepsze inwestycje nieruchomościowe na świecie – mówi Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

– Warsaw Spire wyznaczył nowy standard na polskim rynku. Cieszymy się ze współpracy z Ghelamco, która zaowocowała tą wyjątkową transakcją. Polski rynek jest nastawiony na jak najlepsze wyniki. Kupując tą jedyną w swoim rodzaju nieruchomość wpisujemy się w ten trend. W Madison International Realty jesteśmy dumni z tego, że budujemy silne relacje z najlepszymi w swojej klasie firmami partnerskimi, uzyskując dostęp do lokalnych rynków, a następnie wprowadzając nasz sposób działania i doświadczenie w dziedzinie nieruchomości. To kolejny świetny przykład takiego podejścia – komentuje Derek Jacobson, Co-Chief Investment Officer w Madison International Realty.

W transakcji Madison International Realty reprezentowała firma Greenberg Traurig, a Ghelamco firmy Dentons, JLL i CBRE.

 

O Madison International Realty


Madison International Realty (www.madisonint.com) jest wiodącym dostawcą instrumentów zapewniających płynność finansową dla inwestorów rynku nieruchomości na całym świecie. Z kapitałem o łącznej wartości aktywów (AUM) około 3,6 miliarda dolarów. Madison proponuje rozwiązania typu joint venture oraz zapewnia kapitał własny dla właścicieli nieruchomości i inwestorów, którzy chcą zbyć swoje nieruchomości, szukać strategii wyjścia; lub gdy istniejący sponsorzy zamierzają sprzedać część swojej własności. Firma zapewnia środki na rekapitalizację, wykupy partnerów, zastrzyki kapitałowe a także nabywa spółki joint venture, komandytowe i spółki współinwestycyjne. Madison inwestuje wyłącznie w transakcje na rynku wtórnym i koncentruje się wyłącznie na istniejących nieruchomościach i portfelach w USA, Wielkiej Brytanii i Europie Zachodniej. Madison posiada biura w Nowym Jorku, Londynie i Frankfurcie w Niemczech, gdzie działa pod nazwą Madison International Realty GmbH

 

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Michał Nitychoruk, Senior Account Executive, Partner of Promotion
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 858 74 58 w. 95, 600 210 304

Radosław Górecki, Communication Manager, Ghelamco Poland
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 795 104 982