BIURO PRASOWE

Ghelamco, 15.03.2018

Centrum NCŁ z pozwoleniem na budowę


Klimatyczne pasaże dla pieszych z kafejkami i restauracjami, hotel, biura oraz mieszkania – tak będzie wyglądać pierwszy etap zabudowy części Nowego Centrum Łodzi położonej pomiędzy nowopowstałym dworcem Łódź Fabryczna a Centrum Nauki i Techniki EC1. Deweloper projektu – firma Ghelamco Poland – ma już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego etapu.


Prezentacja projektu zabudowy centrum NCŁ odbyła się na stoisku Łodzi podczas targów MIPIM w Cannes.

Ghelamco zdecydowało się zrealizować inwestycję w trzech etapach. W pierwszym powstanie kwartał miasta składający się z hotelu, biur, mieszkań oraz lokali usługowych. Na budowę części hotelowej i biurowej Ghelamco ma już prawomocne pozwolenie na budowę. Docelowo w ramach pierwszego etapu powstaną trzy budynki. Najbliżej dworca znajdzie się hotel, a od strony EC1 przewidziano zabudowę mieszkaniową. Pomiędzy nimi powstanie budynek biurowy. W parterach przewidziano zaś część usługowo-gastronomiczną. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na 3 lub 4 kwartał 2018 r. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia PIG Architekci.

Hotel pomieści 166 pokoi, budynek biurowy będzie liczył 18 tys. mkw. Apartamentowiec pomieści zaś ok. 70 mieszkań. Wysokość zabudowy, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania, sięgnie 7 pięter.

Co ważne, pomiędzy budynkami powstaną starannie urządzone piesze pasaże. Wzdłuż nich znajdą się liczne lokale: kafejki, winiarnie, restauracje. Dzięki temu centrum NCŁ będzie ogólnodostępne i przyjazne pieszym. Zamknięte dla ruchu samochodowego uliczki z lokalami usługowymi będą powstawać także w kolejnych etapach inwestycji.

Pod całością znajdzie się parking, który będzie połączony z podziemną drogą położoną między inwestycją Ghelamco a EC1. Obecnie miasto Łódź przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na jej budowę.

Jestem niezmiernie zadowolona z kolejnej inwestycji w Nowym Centrum Łodzi, szczególnie z takiej, gdzie obok powierzchni biurowych powstanie również hotel jak i inwestycja mieszkaniowa, tak potrzebna w tej części miasta. Chciałabym również podziękować firmie Ghelamco, że kolejny raz uwierzyła w potencjał Łodzi. Dzięki temu widzimy, że nasza wizja rozwoju miasta jest słuszna, co potwierdzają sami inwestorzy – powiedziała Pani Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

Łódź to miasto o ogromnym potencjale. Jej lokalizacja w sercu Polski, na przecięciu największych szlaków komunikacyjnych, dynamiczny rozwój sektora BPO/SSC, historyczny charakter, a przede wszystkim wykształceni i otwarci ludzie, czynią to miasto atrakcyjnym i perspektywicznym miejscem do inwestowania. Łódź wyrasta na jeden z czołowych rynków regionalnych w kraju, który już teraz może się poszczycić zasobami biurowymi o powierzchni blisko 440 tys. mkw., a zarazem jednym z najniższych wskaźników pustostanów na poziomie 9,5 proc. – powiedział Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią. – Zabudowie centrum NCŁ poświęcamy wiele uwagi, to dla nas niezwykle ważny i ekscytujący projekt. Dużą wagę przywiązujemy do przestrzeni publicznych. Chcemy tu stworzyć tętniącą życiem część miasta, która będzie znakomitym miejscem do pracy, wypoczynku i mieszkania. – dodał.

Lider miastotwórczości

To nie pierwsza miastotwórcza inwestycja Ghelamco. Belgijski deweloper ma bogate doświadczenie w kreowaniu najwyższej jakości przestrzeni miejskiej. Sztandarowym przykładem jest kompleks biurowy Warsaw Spire z placem Europejskim w Warszawie. Na terenie poprzemysłowego kwartału powstała ogólnodostępna, tętniąca życiem przestrzeń z fontannami, zielenią i meblami miejskimi. Miejsce to cieszy się ogromnym uznaniem warszawiaków, którzy wyróżnili je nagrodą mieszkańców w plebiscycie prestiżowego konkursu Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Zaangażowanie Ghelamco docenili również jurorzy wielu polskich i międzynarodowych konkursów, w których Warsaw Spire i plac Europejski zebrały liczne, prestiżowe nagrody, m.in. „nieruchomościowego Oscara” MIPIM Awards 2017, Nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich i CEEQA 2017.

Nowe Centrum Łodzi

Nowe Centrum Łodzi to jedno z największych urbanistycznych wyzwań w historii miasta i jeden z kluczowych elementów rewitalizacji śródmieścia. Pomysł na realizację projektu pojawił się w 2006 r., a już latem 2007 r. łódzcy radni jednogłośnie przegłosowali program budowy NCŁ. Na ponad 100 hektarach powstaną biurowce, restauracje, obiekty kulturalne i rozrywkowe. Nowe Centrum Łodzi ma być reprezentacyjną częścią miasta, miejscem bezpiecznym, przyjaznym dla mieszkańców i turystów, z ograniczonym ruchem samochodów, o wysokiej estetyce i jakości architektury.

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Rafał Roguski, Senior Account Executive, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 73

Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco Poland
email: , tel. +48 600 210 304