BIURO PRASOWE

Union Investment TFI, 29.06.2017

Gospodarka napędzi wyniki polskich spółek


- Koniunktura gospodarcza w Polsce i strefie euro się poprawia. Rośnie produkcja i konsumpcja.
- Wyższa sprzedaż pomoże najlepszym polskim spółkom wypracowywać lepsze wyniki finansowe i niwelować wzrost kosztów pracy, cen surowców oraz umocnienie się złotego.
- Prognozujemy, że spółki z GPW zwiększą swoje zyski o średnio kilka procent.


Tomasz_MatrasW 2017 roku polska giełda w ładnym stylu powróciła do europejskiej czołówki. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami w ostatnich miesiącach prym wiodły duże spółki. Od lokalnego dołka w listopadzie ubiegłego roku WIG20 urósł o ponad 30% – znacznie bardziej niż indeksy GPW grupujące spółki o średniej i małej kapitalizacji. To efekt m.in. napływu zagranicznego kapitału oraz funduszy typu ETF inwestujących w Polsce, ale także dużego popytu na największe spółki ze strony inwestorów instytucjonalnych.

Obecnie skłaniamy się coraz bardziej ku giełdowym „misiom”. Choć akcje wielu z nich znacznie już podrosły, a ich ceny są już nieco powyżej długoterminowych średnich, widzimy w tym segmencie przestrzeń do dalszych wzrostów. Jest jeden warunek – w najbliższych kwartałach spółki muszą pokazać dobre wyniki finansowe.

Większy potencjał „misiów” dzięki ożywieniu w gospodarce
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że otoczenie nie sprzyja mniejszym spółkom. Powodem do zmartwień wielu przedsiębiorstw jest wzrost kosztów pracy, który wynika z podniesienia wynagrodzenia minimalnego i najniższego od 1991 roku bezrobocia. Na niekorzyść spółek eksportowych działa dodatkowo mocny złoty. Jeśli jednak przyjrzymy się nieco uważniej, polska i europejska gospodarka szybko się rozkręcają.

W Polsce w pierwszym kwartale tego roku PKB (po wyeliminowaniu efektów sezonowych oraz zmienności kalendarzowej) wzrósł aż o 4,1%. Ponadto produkujemy i konsumujemy coraz więcej. W maju produkcja przemysłowa zwiększyła się o 9,1 proc, a sprzedaż detaliczna o 8,4 proc. Spółkom prowadzącym biznes za granicą pomaga poprawa koniunktury w strefie euro. Jest ona widoczna nie tylko w Niemczech, ale także u innych partnerów handlowych Polski – we Francji, a nawet we Włoszech i Hiszpanii.

Zyski spółek w 2017 roku wzrosną o kilka procent
Oczekujemy, że silne ożywienie gospodarcze prędzej czy później przełoży się na wzrost przychodów i zysków wielu spółek notowanych na GPW. Nasze uśrednione prognozy na 2017 rok zakładają kilkuprocentowy wzrost zysków spółek. Jeśli się sprawdzą, inwestorzy dostaną do ręki argument za tym, by dalej inwestować w akcje.

Niezmiennie trzeba pamiętać tylko o jednym. W przeciwieństwie do indeksu WIG20, w którym dominują banki, spółki wchodzące w skład indeksów mWIG40 i sWIG80 to bardzo zróżnicowana kategoria. Aby wykorzystać potencjał „misiów”, konieczna będzie dokładna selekcja.

Tomasz Matras, zastępca dyrektora inwestycyjnego ds. akcji Union Investment TFI

***

Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. od ponad 21 lat oferuje najwyższej jakości rozwiązania finansowe inwestorom indywidualnym (w zakresie funduszy inwestycyjnych, portfeli asset management, a także produktów systematycznego oszczędzania) oraz instytucjom (w zakresie zarządzania płynnością firmy, asset management, tworzenia dedykowanych produktów). Towarzystwo wielokrotnie nagradzane było za osiągane wyniki zarządzania, w tym – jako jedyne – 13-krotnie stawało na podium najstarszego rankingu funduszy inwestycyjnych w Polsce, przygotowywanego przez Rzeczpospolitą i Analizy Online. Więcej informacji na stronie www.union-investment.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Union Investment TFI S.A.
Aneta Kosior, Manager ds. Marketingu i Komunikacji
tel. (22) 449 04 45

Partner of Promotion
Biuro Prasowe Union Investment TFI
Marcin Gliński, Senior Account Executive
Tel. (22) 858 74 58 w. 71,