BIURO PRASOWE

Ghelamco, 18.03.2016

Właściciel obiektu przy pl. Grzybowskim 12/16 w Warszawie wzywa Teatr Żydowski do zaprzestania działalności w obawie o zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi


Firma Ghelamco Poland, która w końcu października 2015 r. sfinalizowała zakup gruntu od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i tym samym stała się właścicielem obiektu przy pl. Grzybowskim 12/16 w Warszawie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa przeprowadziła obowiązkowe przeglądy budynkowe i zleciła brakujące ekspertyzy bezpieczeństwa przeciwpożarowego, stanu technicznego i instalacji elektrycznych w części budynku zajmowanej przez Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich.

W wyniku przeprowadzonych zleconych opinii oraz ekspertyz stwierdzono zagrożenie pożarowe dla życia ludzi i mienia oraz niedopuszczalny przepisami stan techniczny i instalacji w części budynku zajmowanej przez teatr. Zatrudniony profesjonalny zarządca budynku stwierdził konieczność podjęcia natychmiastowych działań.

W związku z tym właściciel budynku wezwał teatr do bezzwłocznego zaprzestania działalności, w szczególności zaprzestania organizacji w pomieszczeniach budynku jakichkolwiek przedstawień lub innych wydarzeń o charakterze publicznym, do czasu wyeliminowania przez teatr występujących zagrożeń.

„Jako odpowiedzialny deweloper i właściciel budynku jesteśmy zobligowani do działań prewencyjnych, aby nie doszło do tragedii. Kilka razy w tygodniu w Teatrze Żydowskim odbywają się przedstawienia, które gromadzą setki osób. Nie możemy dopuścić do powtórzenia się scenariusza ostatnich wydarzeń na uczelni wyższej w Bydgoszczy, czy z Katowic z 2006 roku, gdzie z powodu złego stanu technicznego obiektu w katastrofie zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych. Dlatego, do czasu doprowadzenia pomieszczeń teatru do stanu gwarantującego pełne bezpieczeństwo jego pracowników, publiczności i wszystkich osób tam przebywających, wzywamy teatr do zawieszenia działalności i organizacji w budynku wydarzeń o charakterze publicznym" – mówi Damian Woźniak, Członek Zarządu Ghelamco Poland.

Aktualny stan techniczny i instalacji w części budynku zajmowanej bezumownie przez Teatr Żydowski rażąco narusza wymogi przepisów prawa budowlanego i jest niedopuszczalny pod względem bezpieczeństwa.

W budynku nie są zachowane podstawowe zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego – m.in. drogi ewakuacyjne w części przeznaczonej dla widzów i w części administracyjno-technicznej o 200% przekraczają dopuszczalne normy, nie ma wymaganych urządzeń oddymiających i zabezpieczających klatki schodowe oraz drogi ewakuacyjne, brak jest sygnalizacji przeciwpożarowej. Elementy takie jak klatki schodowe, scena, dach nad sceną i konstrukcja widowni nie są zabezpieczone farbami ogniochronnymi o wymaganej prawem odporności. Na końcu jednego z wyjść ewakuacyjnych podczas ekspertyzy znaleziono zamkniętą na kłódkę metalową kratę. Łączna lista stwierdzonych niezgodności z przepisami to blisko 40 punktów. Sytuację pogarsza fakt, iż podczas kontroli stwierdzono, że Teatr nie zrealizował również wielu wymagań opisanych w postanowieniu Komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej z 2011 r.

Nieprawidłowości stwierdzono także w stanie instalacji elektrycznej, co stwarza zagrożenie wybuchu pożaru: m.in. rozdzielnie elektryczne nie mają zachowanej podstawowej ochrony, a tuż przy nich znajdują się łatwopalne materiały. Przy głównych węzłach i rozdzielniach kable są nieoznaczone, bez izolacji lub w nieprawidłowych kolorach. Specjalistów zaalarmował widok czynnych kabli prowizorycznej instalacji elektrycznej zaplecionych wokół piorunochronów na dachu budynku.

Na powierzchni zajmowanej przez teatr występuje również m.in. zagrożenie konstrukcyjne związane z brakiem wystarczającej nośności elementów nad widownią i sceną, a stan głównej klatki schodowej z ażurowymi, wspornikowymi stopniami określony został jako awaryjny. Skorodowane i zagrzybione są elementy konstrukcji w części podziemnej, co zagraża zdrowiu użytkowników budynku.

W przypadku zbiegu niekorzystnych okoliczności i przy braku możliwości przeprowadzenia zgodnej z wymogami przepisów ewakuacji trudno będzie uniknąć ewentualnej tragedii.

Jak dodaje Damian Woźniak z Ghelamco: „Mamy nadzieję, że zaistniały problem zostanie szybko rozwiązany i teatr będzie mógł sprawnie wznowić swoją działalność. W porozumieniu z naszym partnerem i byłym właścicielem nieruchomości, Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce, by utrzymać transparentność naszych działań, zdecydowaliśmy się opublikować dokumenty dotyczące obiektu oraz pełne ekspertyzy oceniające stan techniczny i instalacji, aby zobrazować Państwu powagę sytuacji i stopień zagrożenia wynikający ze stanu części budynku, który zajmuje teatr."

Dokumentacja znajduje się na stronie www.nowasiedziba.tskz.pl

Nowa siedziba Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i Teatru Żydowskiego przy placu Grzybowskim 12/16
Ghelamco Poland jako inwestor strategiczny wybrany przez TSKŻ ma w planach realizację nowej inwestycji przy placu Grzybowskim 12/16, będącej siedzibą dla TSKŻ i Teatru Żydowskiego. Jak komentuje to Artur Hoffman, Przewodniczący Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce:
„Obecny budynek służył nam przez blisko 50 lat. W 2010 r. m.in. ze względu na jego poziom wyeksploatowania podjęliśmy decyzję o znalezieniu inwestora strategicznego, który pomógłby nam podnieść jakość powierzchni wykorzystywanej na nasze cele statutowe i dostosować ją do współczesnych standardów. Wtedy też nawiązaliśmy współpracę z firmą Ghelamco, która nie tylko doradziła nam, jak można zagospodarować działkę, tak aby dalej na niej mógł działać i Teatr oraz TSKŻ i powiązane z nami organizacje żydowskie. Firma Ghelamco wykazała się też dużą wrażliwością dla genius loci tego budynku i miejsca, wszelkich elementów historycznych otoczenia obiektu oraz priorytetowej dla nas kwestii zachowania ciągłości funkcjonowania teatru, jak i dbałości o stworzenie w tym wyjątkowym miejscu dla Warszawy nowej przestrzeni publicznej".

Budynek znajdujący się przy pl. Grzybowskim 12/16, w którym obecnie mieści się siedziba TSKŻ i Teatr Żydowski, nie jest objęty ochroną konserwatorską i nie jest wpisany w Rejestr Zabytków, a m.st. Warszawa po uzgodnieniach z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało zgodę na jego rozbiórkę.

Proces przygotowania projektu nowej siedziby trwa od kilku lat, ze względu na chęć jak najlepszego dostosowania koncepcji budynku do potrzeb zajmujących go instytucji oraz wielostronnych konsultacji. Ghelamco jako inwestor zamierza w całości pokryć koszt budowy nowej siedziby TSKŻ i Teatru Żydowskiego za kwotę 63 mln złotych. Inwestycja będzie mieć łącznie około 6 500 m2 powierzchni. Ponadto, za dodatkową kwotę 13 mln złotych deweloper sfinansuje wyposażenie dla Teatru Żydowskiego obejmujące m.in. nowoczesne rozwiązania akustyczne i oświetleniowe, technikę sceniczną oraz wyposażenie widowni. Będzie to bezprecedensowy w Polsce przykład zaangażowania się na taką skalę firmy prywatnej w budowę teatru publicznego.

Chcemy wykorzystać nasze doświadczenie w tworzeniu przestrzeni publicznych i przekuć je na rozwiązania, które pozwolą podkreślić niepowtarzalny charakter tego fragmentu miasta i jego znaczenie dla historii i kultury. Planujemy m.in. taki układ budynku, który pozwoli na stworzenie prześwitu symbolicznie łączącego Synagogę Nożyków znajdującą się na ul. Twardej z Kościołem Wszystkich Świętych zlokalizowanym bezpośrednio na placu Grzybowskim" – mówi Damian Woźniak, Członek Zarządu Ghelamco Poland.

Do tej pory opracowano już kilka koncepcji budynku, prace nad ostatecznym projektem architektonicznym inwestycji nadal trwają. Inwestor planuje ubiegać się o decyzję dotyczącą warunków zabudowy.

Dokumentacja (pisma, opinie, umowy, wnioski, ekspertyzy oraz korespondencja) dotycząca procesu przygotowania nowej inwestycji przy Placu Grzybowskim 12/16 w Warszawie oraz dodatkowe informacje o projekcie znajdują się na stronie:
www.nowasiedziba.tskz.pl

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Rafał Roguski, Senior Account Executive, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 73

Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco Poland
email: , tel. +48 600 210 304