BIURO PRASOWE

Ghelamco, 28.05.2015

Ghelamco rusza z kolejną emisją obligacji i podnosi marżę


Ghelamco, jeden z wiodących deweloperów komercyjnych działających na polskim rynku oraz jeden z największych emitentów obligacji korporacyjnych notowanych na rynku Catalyst, rozpoczyna dziś zapisy na drugą w historii spółki emisję obligacji skierowaną do inwestorów indywidualnych. Deweloper zdecydował się podnieść oprocentowanie w stosunku do oferowanego w listopadowej emisji: inwestorzy mogą liczyć na zysk w wysokości Wibor 6 miesięczny + 4,0%.

Od 28 maja do 16 czerwca 2015 roku inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na obligacje Ghelamco Invest drugiej już emisji publicznej skierowanej do tej grupy odbiorców. Oferta obejmuje do 500.000 obligacji serii PPB o wartości nominalnej 100 PLN każda i cenie emisyjnej uzależnionej od dnia złożenia zapisu. Wykup obligacji przewidziany jest na czerwiec 2019 roku, został zabezpieczony poręczeniem Granbero Holding Limited, jedynego udziałowca wszystkich spółek projektowych Grupy Ghelamco na terenie Polski.

Zaoferowane oprocentowanie (Wibor 6 miesięczny + 4,0%) jest wyższe od proponowanego w pierwszej emisji skierowanej do klientów indywidualnych w listopadzie 2014 roku. Zapisy będą prowadzone przez sieć dystrybucji w skład której wejdą Centralny Dom Maklerski Pekao S.A.; Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o., Dom Maklerski Pekao, Noble Securities S.A., Dom Maklerski PKO Banku Polskiego oraz Biuro Maklerskie Alior Bank S.A.

- Niskie stopy procentowe znacząco wpływają na krajobraz rynku obligacji i wymagania inwestorów – mówi Jarosław Jukiel, Dyrektor Finansowy i Członek Zarządu Ghelamco Poland. – Jednak przygotowana przez nas oferta wyróżnia się pozytywnie na tle rynku. Jesteśmy jednym z największych polskich deweloperów, spółką o stabilnej pozycji rynkowej, dobrych wynikach finansowych, z rosnącą wypłacalnością i długofalowymi planami na przyszłość. W połączeniu z podwyższonym oprocentowaniem nasza oferta stanowi atrakcyjną propozycję dla inwestorów indywidualnych – mówi Jarosław Jukiel.

Ghelamco w Polsce, poprzez swoją spółkę Ghelamco Invest Sp z o.o. wyemitowało do tej pory 1,1 mld PLN obligacji. Do tej firma wykupiła obligacje na łączną kwotę 594 mln PLN, z czego większość przed terminem. Na 31 grudnia 2014 roku kapitały własne grupy Ghelamco w Polsce wyniosły 479,6 mln EUR, czyli ponad 1,9 mld PLN, co stanowi przeszło połowę sumy bilansowej. Wskaźnik wypłacalności wyniósł 54% (51% na dzień 31 grudnia 2013 roku). Wskaźnik LTV (ang. Loan to Value) liczony dla finansowania bankowego i z obligacji w stosunku do wartości projektów i środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach wyniósł 48% (50% na dzień 31 grudnia 2013 roku).

Firma Ghelamco jest obecna na polskim rynku od 24 lat, wybudowała i skomercjalizowała ponad 500 tys. m2 powierzchni. Wolumen sprzedaży zrealizowanych przez Ghelamco projektów przekracza 5 mld złotych. Przez lata swojej działalności jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, Ghelamco Poland zdobyło reputację firmy, który zapewnia terminowość oraz wysoką jakość realizowanych inwestycji.

- Tylko w pierwszych miesiącach 2015 roku podpisaliśmy umowy najmu na przeszło 35.000 m2 powierzchni biurowej. Nasze projekty znajdują uznanie najbardziej wymagających firm, obecnie trwają negocjacje z kolejnymi najemcami – mówi Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco CEE. – Aktualnie realizujemy naszą flagową inwestycję - kompleks Warsaw Spire, największy obiekt biurowy powstający obecnie w Europie o łącznej powierzchni ok. 100 tys. m2. Na rok przed planowanym zakończeniem budowy Warsaw Spire jest już w blisko 60% wynajęty. W ciągu najbliższych lat uruchomimy kolejne projekty, których łączna powierzchnia przekroczy 300 000 m2 – dodaje van der Toolen.

Poza Warsaw Spire Ghelamco realizuje obecnie budynek przy ulicy Wołoskiej 24 (21 3000 m2 powierzchni biurowej). W portfelu planowanych inwestycji znajdują się m.in.: projekt przy ul. Wroniej (17 000 m2), oraz Sienna Towers – kompleks biurowy z funkcjami handlowymi (przeszło 100 000 m2 powierzchni). W planach dewelopera jest także realizacja projektu zagospodarowania terenów dworca Warszawa Gdańska.

Jakość projektów Ghelamco potwierdzają udane i rekordowe transakcje sprzedaży. W ciągu ostatnich dwóch lat firma znalazła nabywców na pięć swoich projektów. W 2014 roku Ghelamco sprzedało za cenę 189 mln EUR trzy gotowe i wynajęte projekty tj. Katowice Business Point, T-Mobile Office Park oraz Łopuszańska Business Park.. Rok wcześniej, za 232 mln EUR sprzedane zostały dwa projekty biurowe w Warszawie: Senator oraz Mokotów Nova.

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Michał Nitychoruk, Account Manager, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 95, 600 210 304

Radosław Górecki, Communication Manager, Ghelamco Poland
email: tel. 795 104 982