BIURO PRASOWE

Union Investment TFI, 16.01.2015

Kurs euro do dolara i tania ropa mogą pomóc Europie


O kondycji europejskiej gospodarki i działaniach EBC rozmawiamy z Robertem Ślepaczukiem, Szefem Inwestycji Ilościowych Union Investment TFI

Jak można ocenić kondycję europejskiego rynku akcji, patrząc na zachowanie indeksów giełdowych w 2014 r.?
RŚ: Cały ubiegły rok upłynął pod znakiem zmienności, a większość giełd europejskich zakończyła rok na minusie, ewentualnie delikatnym plusie. Najgorzej było we Włoszech i Francji, nieco lepiej w Hiszpanii. W Niemczech indeksy zdołały wyjść na plus, jednak patrząc całościowo, trzeba uznać, że nie był to zbyt udany rok dla europejskiego rynku akcji.

Na co czekają inwestorzy?
RŚ: Obecnie przede wszystkim na działania Europejskiego Banku Centralnego i wyjaśnienie, jak dużo taniego pieniądza zostanie wpompowane w rynek.

Czy luzowanie ilościowe ze strony EBC rzeczywiście ma szansę istotnie wpływać na zachowanie rynków akcji?
RŚ: Obserwacja wskaźników i trendów pozwala przypuszczać, że także w pierwszej połowie roku, podobnie jak w zeszłym roku, rynki będą fluktuowały w rytm sygnałów ze strony EBC. Nie tylko w rytm konkretnych decyzji, ale nawet komunikatów bądź przecieków co do przyszłych działań EBC.

Czy to oznacza, że jak dotąd nie możemy liczyć w strefie euro na zdrowe wzrosty oparte na fundamentach, np. wynikach spółek?
RŚ: Jeśli odwołamy się do twardych danych, wśród największych spółek europejskich obserwujemy najdłuższy, ok. 3-letni okres negatywnych rewizji zysków firm. Liczba takich wypadków wciąż jest większa niż pozytywnych rewizji zysków spółek. To pokazuje, że dotychczasowe działania EBC nie przełożyły się na sferę realną gospodarki. Wydaje się, że aby efekty były bardziej spektakularne, EBC musiałby rozpocząć program luzowania ilościowego na miarę amerykańskiego QE. Na razie jednak nie wiadomo, czy taki scenariusz jest w pełni realny.

Czy jest szansa na poprawę w europejskiej gospodarce niezależną od działań EBC?
RŚ: Na poprawę kondycji gospodarczej strefy euro mógłby wpłynąć kurs walutowy euro do dolara. Czynnik ten nie od razu przyczyni się do polepszenie danych makro, jednak gdy połączymy go z bardzo niskimi cenami ropy naftowej – co w wielu krajach może się przełożyć na wydatki konsumentów – wyłania się obiecujący obraz. Jak dotąd ta zależność nie jest jeszcze w pełni uwzględniana w analizach, natomiast już całkiem niedługo może się stać mocnym impulsem do poprawy koniunktury w Europie.

***

Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. od ponad 21 lat oferuje najwyższej jakości rozwiązania finansowe inwestorom indywidualnym (w zakresie funduszy inwestycyjnych, portfeli asset management, a także produktów systematycznego oszczędzania) oraz instytucjom (w zakresie zarządzania płynnością firmy, asset management, tworzenia dedykowanych produktów). Towarzystwo wielokrotnie nagradzane było za osiągane wyniki zarządzania, w tym – jako jedyne – 13-krotnie stawało na podium najstarszego rankingu funduszy inwestycyjnych w Polsce, przygotowywanego przez Rzeczpospolitą i Analizy Online. Więcej informacji na stronie www.union-investment.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Union Investment TFI S.A.
Aneta Kosior, Manager ds. Marketingu i Komunikacji
tel. (22) 449 04 45

Partner of Promotion
Biuro Prasowe Union Investment TFI
Marcin Gliński, Senior Account Executive
Tel. (22) 858 74 58 w. 71,