BIURO PRASOWE

Ghelamco, 08.09.2014

Pierwsza część konkursu FUTUWAWA rozstrzygnięta! Internauci wybrali tegoroczny projekt przyszłości – to „Kładka Rowerowa Mostu Poniatowskiego”


To już trzecia edycja międzynarodowego konkursu FUTUWAWA. Spośród 77 nadesłanych prac na najlepszy projekt dla Warszawy przyszłości w zakresie architektury, urbanistyki i sztuki obecnej w przestrzeni publicznej, internautom najbardziej spodobał się projekt autorstwa Kamy Wybieralskiej oraz Mikołaja Molendy. „Kładka Rowerowa Mostu Poniatowskiego" to jeden z trzech projektów, które zostaną nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu.



Do końca sierpnia trwało głosowanie internautów zamykające pierwszą część konkursu. Dwie kolejne nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach: nagroda Jury Konkursowego oraz nagroda tematyczna Jury Konkursowego w kategorii Pory Roku. Wyniki zostaną ogłoszone na gali finałowej w październiku br. W konkurs organizowany przez Fundację Puszka zaangażowana jest firma Ghelamco – jeden z największych deweloperów w Polsce, który od lat tworzy tkankę miejską i aktywnie wspiera kreatywne myślenie o przestrzeni publicznej.

W tym roku wygrała funkcjonalność i użyteczność, a także komunikacyjne potrzeby mieszkańców, które autorom pracy udało się zamknąć w bardzo ciekawym, ułatwiającym funkcjonowanie w stolicy, projekcie. Inspirując się badaniami jakie przeprowadzono w maju br. przy pomocy aplikacji Endomondo dot. natężenia ruchu rowerowego, Kama Wybieralska oraz Mikołaj Molenda wymyślili i zaprojektowali kładkę rowerową usytuowaną równolegle do mostu.

Według badania Most Poniatowskiego to jeden z najpopularniejszych szlaków komunikacyjnych w Warszawie. To właśnie z tej trasy codziennie korzystają setki przechodniów oraz rowerzystów, którzy między siebie dzielą zaledwie dwa chodniki – oba o szerokości 2,4m, zwężające się w miejscach krytycznych do 1,6m. Natężenie ruchu, związane z tym niebezpieczeństwo, a także rosnąca liczba rowerzystów skłoniły autorów pracy do stworzenia konstrukcji, która rozwiązałaby te problemy. Kładka, zaprojektowana niżej niż poziom jezdni separuje rowerzystów od hałasu miejskiego, daje bliższy kontakt z Wisłą, a dzięki lekkiej, stalowej konstrukcji jest nie tylko niedroga, ale także pozwala spojrzeć na zabytkowy most, z zupełnie nowej perspektywy.

Na kładkę zagłosowało 1146 osób, prawie 1000 osób więcej niż na kolejną w zestawieniu pracę: "Świetlaną przyszłość" Jana Wańczyka. Projekt wzbudził ogromne zainteresowanie i wywołał burzliwą dyskusję na Facebooku Futuwawy dotyczącą zapotrzebowania na tego typu projekty.

FUTUWAWA jest otwartym konkursem o międzynarodowym zasięgu, którego celem jest wyłonienie najlepszego projektu dla Warszawy przyszłości. Do konkursu przyjmowane są zarówno prace gotowe do realizacji, jak również nowatorskie i utopijne, które w śmiały sposób redefiniują i przebudowują zastaną przestrzeń miejską.
Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji prace konkursowe są prezentowane na portalu futuwawa.pl – w interaktywnej przestrzeni wystawienniczej. Obecnie wiszą tam już wszystkie prace konkursowe (15 lipca zakończyło się nadsyłanie projektów).

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Rafał Roguski, Senior Account Executive, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 73

Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco Poland
email: , tel. +48 600 210 304