BIURO PRASOWE

AMD, 19.11.2013

Rząd Stanów Zjednoczonych przyznaje firmie AMD kontrakt na badania nad architekturami inter-połączeń dla systemów obliczeniowych wysokiej wydajności


3,1-milionowe partnerstwo publiczno-prywatne w celu przyspieszenia badań nad krytycznymi technologiami potrzebnymi do ekstremalnie skalowalnych systemów obliczeniowych
Sunnyvale, Kalifornia - 18 listopada 2013 - Firma AMD (NYSE: AMD) ogłosiła dziś, że została wyłoniona do 3,1-milionowego projektu badawczego prowadzonego wspólnie z Departamentem Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) p.t. "Program Badań i Rozwoju Ekstremalnie Skalowalnych Systemów Obliczeniowych" znanym również jako "DesignForward". Projekt ten jest nagrodą i rozwinięciem współpracy, która rozpoczęła się jako część innego, 2-letniego kontraktu otrzymanego w 2012 roku, nazwanego "FastForward". Granty te mają na celu badania i rozwój technologii procesorów i pamięci potrzebnych do obsługi ekstremalnie skalowanych systemów obliczeniowych Projekt DesignForward wspiera badania nad architekturami i technologiami inter-połączeń potrzebny do zapewnienia przepływu danych w ekstremalnie skalowalnych środowiskach obliczeniowych.

DesignForward to wspólnie finansowany projekt współpracy między Biurem Nauki DOE i Narodową Administracją Bezpieczeństwa Atomowego Stanów Zjednoczonych (NNSA), który ma na celu przyspieszenie badań i rozwoju krytycznych technologii potrzebnych do ekstremalnie skalowalnych systemów obliczeniowych, co prowadzi do opracowania systemów o wydajności Eksaflopsów. Superkomputery takie powinny móc wykonywać operacje obliczeniowe 100 razy szybciej niż współczesne, najszybsze komputery przy tylko odrobinę wyższym zapotrzebowaniu na energię. Superkomputery w skali Eksa są przewidziane do przełamania współczesnych ograniczeń takich systemów poprzez potężne zredukowanie długości czasu wymaganego do wykonania obliczeń i poprzez poprawę możliwości wykonywania szczegółowych symulacji, modelowania i analiz skomplikowanych systemów.

"Nagroda ta umożliwi firmie AMD kontynuowanie ważnych badań, aby pomóc wydobyć ogromny potencjał ekstremalnie skalowalnych systemów obliczeniowych," powiedział Alan Lee, corporate vice president of Research and Advanced Development w firmie AMD. "Wierzymy, że nasza ekspercka wiedza w dziedzinie procesorów, pamięci i technologii inter-połączeń może pomóc posunąć do przodu te przełomowe badania nad niezwykle skalowalnymi systemami. Ponadto jako fundatorzy Fundacji Architektur Systemów Heterogenicznych oferujemy mechanizm do dzielenia się wynikami i wnioskami, aby cała branża mogła odnieść korzyść na bazie standardowych, otwartych systemów."

Lee nadzoruje dział AMD Research, czyli zespół, który prowadzi przełomowe badania i prace z organizacjami rządowymi, uniwersytetami i komercyjnymi podmiotami, aby wspólnie pracować nad technologiami następnej generacji. Badania dla DOE są skoncentrowane na rozwoju bardziej wydajnych i skalowalnych systemów przy minimalizowaniu zużycia prądu.

Strategiczny plan DOE to stawianie czoła najbardziej istotnym, narodowym wyzwaniom naukowym poprzez rozwój bazujących na symulacjach odkryć naukowych, które pozwolą na stworzenie najszybszych komputerów w skali Eksa. Priorytetami Departamentu są w szczególności: rozwój badań medycznych, alternatywna energia i materiały do przechowywania energii, projektowanie przemysłowe i bardziej dokładne modele dot. zmian klimatu i pogody.

Materiały uzupełniające
- Produkty serwerowe firmy AMD
- Technologia AMD SeaMicro
- Najnowsze wiadomości nt. produktów serwerowych znajdziesz śledząc profil @AMDServer
- Zostań fanem firmy AMD na Facebooku

***

O AMD
Firma AMD (NYSE: AMD) jest pionierem technologii półprzewodnikowych takich jak działające w wielu komputerach, przełomowe układy przyspieszonego przetwarzania (APU), które rozpoczęły nową erę cyfrowej rozrywki. Rozwiązania serwerowe firmy AMD są przeznaczone dla najlepszych w branży środowisk chmur obliczeniowych i wirtualizacji. Karty graficzne AMD są wykorzystywane w wielu rodzajach nowoczesnych urządzeń elektronicznych, m.in.: komputerach osobistych, konsolach do gier czy superkomputerach. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę http://www.amd.com.

Nazwa AMD, logo AMD Arrow, nazwy AMD Opteron, FirePro, a także ich kombinacje są znakami handlowymi należącymi do firmy Advanced Micro Devices. Nazwa
PCI Express jest znakiem handlowym należącym do PCI-SIG. OpenCL jest znakiem handlowym firmy Apple i jest używane zgodnie z pozwoleniem organizacji Khronos Group Pozostałe nazwy zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych i mogą być znakami handlowymi ich prawnych właścicieli.

Kontakt dla mediów:
Bruno Murzyn, AMD CEE: +48 22 698 72 61 ()
Filip Straburzyński, Partner of Promotion: + 48 22 858 74 58 wew. 44 ()