BIURO PRASOWE

AMD, 23.05.2013

AMD rozwija możliwości sprzętu mobilnego poprzez zapewnienie mu wysokiej responsywności, bogatej grafiki, najwyższej klasy oprogramowania i długiego działania na baterii


Tegoroczna linia mobilnych procesorów APU, poprzez idealny stosunek ceny do wydajności spełnia potrzeby użytkownika w szerokim zakresie zarówno nowych jak i tradycyjnych form sprzętu komputerowego
Sunnyvale, Kalifornia - 23 maja 2013 - firma AMD (NYSE: AMD) zaprezentowała dzisiaj trzy nowe rodzaje procesorów APU Serii A oraz Serii E (APU tj. Accelerated Processing Unit - Układy Przyspieszonego Przetwarzania), które wprowadza do swojej linii produktów. Są to rozwiązania idealnie dopasowane do potrzeb dzisiejszego rynku komputerowego , które ponadto charakteryzują się potężnym wzrostem wydajności i sprawności energetycznej, a także pakietem łączącym unikalne doznania, możliwości w grach i wspaniałą grafikę:

- Procesory APU klasy Elite Mobility firmy AMD (o dotychczasowej nazwie kodowej "Temash") - pierwsze na świecie 28-nanometrowe, czterordzeniowe procesory APU, wykonane w architekturze x86 w postaci układu SoC (system-on-a-chip) i przeznaczone dla małych, dotykowych notebooków, tabletów i komputerów hybrydowych o wielkości 13 cali i mniejszych;
- Procesory APU klasy Mainstream firmy AMD (o dotychczasowej nazwie kodowej "Kabini") - pierwsze i jedyne czterordzeniowe rozwiązanie SoC x86 dla podstawowej klasy laptopów oraz małych, dotykowych notebooków;
- Nowe wersje procesorów APU klasy Elite Performance firmy AMD o niskim poborze energii (o dotychczasowej nazwie kodowej "Richland") oferują najlepsze możliwości graficzne i obliczeniowe w wydajnym procesorze APU dla ultracienkich notebooków z segmentu premium.

Te nowe procesory APU zostały zaprojektowane tak, aby skutecznie zrównoważyć rosnące potrzeby szerokiego grona nowych i tradycyjnych użytkowników komputerów przenośnych. Są one dostępne od dzisiaj u czołówki producentów komputerów na świecie, w tym także w produktach ogłoszonych dzisiaj przez firmy Acer i HP .

"Rynek kliencki ewoluuje za sprawą większej różnorodności typów i rozmiarów urządzeń mobilnych oraz wyższych wymagań oprogramowania. Firma AMD ma wyjątkową pozycję, aby zapewnić najlepsze procesory do spełnienia dziś potrzeb użytkowników urządzeń mobilnych", powiedziała Lisa Su senior vice president i general manager, w dziale Global Business units. "Podczas gdy obliczenia komputerowe stają się coraz bardziej wizualne i procesory graficzne można wykorzystać do różnych rodzajów przetwarzania danych, nasze zaangażowanie na rzecz społeczności oprogramowania wraz z architekturą procesorów APU odróżnia nas od konkurencji i pozwala nam zapewnić najlepsze doznania z korzystania zarówno z tabletów, komputerów hybrydowych czy notebooków."

Szczegóły mobilnej platformy AMD dla procesorów APU wydanych w 2013 roku

Procesor APU klasy Elite Mobility firmy AMD

- Pierwszy na świecie 28-nanometrowy, czterordzeniowy procesor APU w formie układu SoC x86 zapewnia najlepsze na planecie możliwości graficzne spośród wszystkich układów SoC przeznaczonych dla małych, dotykowych notebooków, tabletów i komputerów hybrydowych o wielkości do 13 cali. Procesor ten wnosi najlepsze doznania z multimediów HD oraz grania w wysokiej jakości gry.
- Dostępna jako procesor APU Serii A firmy AMD - nowa platforma trafia na rynek w konfiguracjach dwu- (A4) i czterordzeniowych (A6), łącząc rdzenie procesora "Jaguar" x86 z bazującą na architekturze GCN (Graphics Core Next) kartą graficzną AMD Radeon(tm) Serii 8000.
- Do 172% lepszy stosunek wydajności procesora do pobieranej energii i o 212% lepszy stosunek wydajności na Wat karty graficznej względem swojego poprzednika2,3, i do 12 godzin długości działania na baterii w trybie spoczynku
- Do 45% dłuższa praca na baterii i niemal pięciokrotnie wyższa wydajność karty graficznej niż u konkurencji.
- Pełna obsługa dotykowych ekranów 1080p oraz pełna zgodność z systemem Microsoft Windows, w tym wsparcie dla aktualizacji Windows Blue

Procesor APU klasy Mainstream firmy AMD

- Najlepsza w swojej klasie karta graficzna i pierwszy w tej klasie czterordzeniowy układ SoC x86 zapewnia idealną równowagę między funkcjonalnością i przystępnością dla podstawowej klasy, małych, dotykowych notebooków.
- Łączy zarówno dwa lub cztery rdzenie procesora "Jaguar" x86 z wykonaną w architekturze GCN (Graphics Core Next) kartą graficzną AMD Radeon(tm) Serii 8000, dzięki czemu zapewnia oszałamiającą wizualną wydajność i całodzienne działanie na baterii
  - Czterordzeniowe procesory APU klasy Mainstream, będące częścią rodziny procesorów APU Serii A firmy AMD (modele A4 i A6), są pierwszymi i jedynymi czterordzeniowymi rozwiązaniami x86 dla małych i podstawowej klasy notebooków.
  - Dwurdzeniowe wersje to procesory APU Serii E firmy AMD, dostępne jako modele E1 i E2
- Do 132% lepszy stosunek wydajności wizualnej do pobieranej energii, do 127% lepsza ogólna wydajność przypadająca na 1 Wat oraz do 25% lepsza sprawność energetyczna w porównaniu do poprzednich generacji . Maksymalnie nawet 11 godzin działania na baterii w stanie bezczynności
- Do 88% lepsza wydajność karty graficznej, do 33% lepsza wydajność w grach i do 29% szybsza kompresja plików niż u konkurencji.

Procesor APU klasy Elite Performance firmy AMD

- Najwyższej klasy procesory APU Serii A firmy AMD za sprawą modeli A8 i A10 zapewniają najlepsze możliwości graficzne i obliczeniowe wśród wydajnych procesorów APU, włączając w to elitarną wydajność i długość pracy na baterii, innowacyjne funkcje dla ewoluujących potrzeb użytkownika i najlepsze możliwości rozrywki. Wszystko to w niezwykłej cenie dla ultracienkich notebooków z segmentu premium.
- Do 12% lepsze wyniki w zakresie ogólnej wydajności i o 20-40% lepsza wydajność wizualna niż w poprzedniej generacji , , w tym do 51% lepsza sprawność energetyczna w czasie odtwarzania filmów HD i do 13 godzin działania na baterii w spoczynku .
- Pomiędzy 39% a 72% lepsza niż konkurencja wydajność we współczesnych, topowych grach

Możliwości, które daje użytkownikowi najnowsza mobilna platforma procesorów APU firmy AMD

Wszystkie procesory APU firmy AMD są zaprojektowane, aby zapewnić użytkownikom najlepsze wrażenia w czasie korzystania z komputera spośród tych, które mają dzisiaj największe znaczenie dla konsumenta. Firma AMD znajduje się na wyjątkowej pozycji, aby to zrobić ze względu na swoje bogate doświadczenie obejmujące nie tylko tradycyjną architekturę obliczeniową x86, która jest najlepsza dla zadań skoncentrowanych na produktywności (np. korzystanie z edytorów tekstu i arkuszy kalkulacyjnych), ale również przetwarzanie grafiki przydatne do dzisiejszych, nowych interfejsów oraz intensywnie obciążających multimediów i obróbki grafiki. Trzy nowe procesory APU firmy AMD, które zostały dzisiaj wprowadzone na rynek, oferują wiele funkcji związanych ze patrzeniem na i interakcją z urządzeniami mobilnymi w zupełnie nowy sposób.

- Oprogramowanie AMD Elite Experiences - Wykorzystaj moc połączonych rdzeni obliczeniowych i graficznych w platformach procesorów APU klasy Elite firmy AMD, aby przyspieszyć szereg dostępnych funkcji oferowanych przez oprogramowanie, dzięki czemu możliwe będzie znaczne poszerzenie i wzmocnienie doznań płynących z ich wykorzystania:
  - AMD Gesture Control - Steruj podstawowymi funkcjami za pomocą gestów;
  - AMD Face Login - Szybko loguj się do systemu Windows i stron internetowych w przeglądarce;
  - AMD Screen Mirror - Bezprzewodowo udostępniaj zawartość do dowolnego obsługiwanego telewizora lub wyświetlacza.
- Karta graficzna AMD Radeon(tm) z obsługą DirectXŸ 11.1 - Ciesz się wydajnością na poziomie zewnętrznych kart graficznych dla uzyskania wyraźnych i ostrych zdjęć, filmów i gier.
- AMD Dock Port - Wykorzystaj możliwość podłączenia do czterech monitorów zewnętrznych oraz synchronizacji z innymi urządzeniami za pośrednictwem jednego połączenia.
- AMD AllDay(tm) Power - Pozostań mobilny dzięki długiej pracy na baterii.
- AMD Start Now technology - Uruchamiaj lub wybudzaj system ze stanu hibernacji w ciągu kilku sekund.

***

O AMD
Firma AMD (NYSE: AMD) jest pionierem technologii półprzewodnikowych takich jak działające w wielu komputerach, przełomowe układy przyspieszonego przetwarzania (APU), które rozpoczęły nową erę cyfrowej rozrywki. Rozwiązania serwerowe firmy AMD są przeznaczone dla najlepszych w branży środowisk chmur obliczeniowych i wirtualizacji. Karty graficzne AMD są wykorzystywane w wielu rodzajach nowoczesnych urządzeń elektronicznych, m.in.: komputerach osobistych, konsolach do gier czy superkomputerach. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę http://www.amd.com.

Nazwa AMD, logo AMD Arrow, nazwy AMD Opteron, FirePro, a także ich kombinacje są znakami handlowymi należącymi do firmy Advanced Micro Devices. Nazwa
PCI Express jest znakiem handlowym należącym do PCI-SIG. OpenCL jest znakiem handlowym firmy Apple i jest używane zgodnie z pozwoleniem organizacji Khronos Group Pozostałe nazwy zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych i mogą być znakami handlowymi ich prawnych właścicieli.

Kontakt dla mediów:
Bruno Murzyn, AMD CEE: +48 22 698 72 61 ()
Filip Straburzyński, Partner of Promotion: + 48 22 858 74 58 wew. 44 ()