BIURO PRASOWE

Ghelamco, 26.06.2013

Wspólna przestrzeń wyróżnia - STREET ART na klatkach schodowych Qbika


Coraz częściej myśląc o osobistym azylu wykraczamy poza granice własnego M. W nowoczesnych budynkach mieszkalnych części wspólne zyskują specyficzną dla danego miejsca osobowość, oddają charakter lokalnej wspólnoty, a czasem stają się także przestrzenią dla nietuzinkowych rozwiązań. Przykładem nieszablonowego podejścia do aranżacji części wspólnych jest oryginalny, utrzymany w koncepcji loftów kompleks Woronicza Qbik, w którym ściany klatek schodowych pracownia Muralist zmieniła w street-artowe murale.
Nasze najbliższe otoczenie tuż za progiem domu - przestrzenie wspólne takie jak korytarz, hol windowy, klatka schodowa patio czy ogródek, które dzielimy z innymi mieszkańcami, przestają być miejscami niczyimi i bezbarwnymi. Ponadto mogą także stać się elementami definiującymi specyfikę miejsca, a stylistyka części wspólnych nie musi być szablonowa - ważne, żeby dobrze współgrała z charakterem inwestycji i całego otoczenia.

W kompleksie nowoczesnych, loftowych mieszkań Woronicza Qbik, który doskonale wpisuje się architektonicznie w charakter postindustrialnej części Mokotowa, nowoczesna i czysta w formach architektura stała się przestrzenią dla miejskiej sztuki. W częściach wspólnych Qbika powstała właśnie seria oryginalnych murali zaprojektowanych i wykonanych przez pracownię Muralist. Inspiracją dla zespołu muralistów pod kierunkiem Michała Stachyry były przestrzenie samego Qbika - surowa prostota i duch twórczej wolności, kojarzony z pierwszymi nowojorskimi loftami z lat '60 ubiegłego wieku, które powstawały w opuszczonych budynkach postindustrialnych właśnie jako przestrzenie do mieszkania i sztuki.

Pomalowano w sumie 350 ścian w o łącznej powierzchni około 3000 m2 - skala realizacji tego typu w Polsce jest jak dotąd niespotykana. Idealnie dopasowane do Woronicza Qbik murale stanowią dopełnienie loftowego genius loci Woronicza Qbik. Każda z 11 klatek została opracowana według własnego tematu przewodniego.

Na surowych, betonowych ścianach 2 klatek schodowych i holi windowych Qbika znajdziemy inspirowane amerykańskim pop-artem motywy bliskie malarstwu Roya Lichtensteina, które tworzą rozpięty na 14 pięter komiks. Na innych ścianach powstały zestawienia prostych form i podstawowych barw w stylu Pieta Mondriana, a w jednej z klatek - malunki inspirowane abstrakcyjną twórczością Joana Miró kojarząca się z dziecięcymi rysunkami.

Trzy klatki schodowe prezentują typowo street-artowe murale z motywami industrialnymi - tryby i maszyny wymalowane w technice graffiti świetnie współgrają z klimatem Qbika, a w malunki doskonale wpasowane zostały oznaczenia pięter z ciekawym krojem czcionek współgrającym z ich stylem. Na zasadzie kontrapunktu do "przemysłowej" stylistyki w innym miejscu pojawia się subtelny motyw brzóz i wzlatujących ptaków.

Nowoczesne, spójne estetycznie i dopracowane w każdym szczególe są również inne przestrzenie wspólne w Woronicza Qbik. Powstające właśnie wewnętrzne, zielone patio z placem zabaw dla dzieci i klubem fitness tworzy dla wspólnoty mieszkańców kameralną, bezpieczną i atrakcyjną własną przestrzeń, w której aktywnie mogą spędzać wolny czas.

Woronicza Qbik jest pierwszym warszawskim kompleksem mieszkaniowym stworzonym w koncepcji loftów, który wybudowany został od podstaw. Qbik to miejsce dla tych, którzy poszukują przestrzeni do twórczego życia, dla żyjących dynamicznie indywidualistów, którzy cenią sobie niekonwencjonalne rozwiązania.

Warszawskie lofty to wnętrza z duszą, która wyraża się w ich architekturze: otwartej przestrzeni o wysokich sufitach, antresolach, dużych, nawet 6-metrowych oknach, prostych formach i industrialnym charakterze detali. Ciekawą inspirację dla przyszłych mieszkańców kompleksu stanowią 4 atrakcyjne apartamenty pokazowe zaprojektowane przez Macieja Zienia - w stylach Manhattan i Oslo oraz Justynę Smolec - w stylach Industrial i Orient.

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Rafał Roguski, Senior Account Executive, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 73

Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco Poland
email: , tel. +48 600 210 304