BIURO PRASOWE

AMD, 16.01.2013

Platforma AMD Open 3.0 wnosi prostotę, sprawność energetyczną i opłacalność do nowoczesnych centrów danych


Premiera pierwszej otwartej, modułowej platformy dla mas.
Firma AMD (NYSE: AMD) wprowadziła właśnie na rynek platformę AMD Open 3.0 (poprzednio znaną jako "Roadrunner"). Niesie ona ze sobą radykalną zmianę w sposobie projektowania serwerowych płyt głównych wg norm Open Compute Project. AMD Open 3.0 przynosi znaczne korzyści poprzez poprawę elastyczności i wydajności obliczeniowej oraz kosztów operacyjnych, które wynikają wprost z uproszczenia konstrukcji płyty głównej za sprawą stworzenia jednej wspólnej podstawy dla produktów. Ten nowatorski projekt został zoptymalizowany pod kątem wyeliminowania typowych dla tradycyjnych serwerów funkcji obciążonych zbyt wysokimi kosztami prowizyjnymi.

Dzisiejsze serwery są zaprojektowane z myślą "jeden format pasuje do większości", w związku z czym wyposażone są w wiele funkcji i możliwości nieefektywnie wykorzystujących dostępną przestrzeń i moc, zwiększając przez to koszta. Wiele z pośród największych centrów danych posiada inżynierów rozwijających zoptymalizowane platformy z minimalnym zestawem komponentów do konkretnych zadań. Pożądanym rezultatem tych działań jest stworzenie dopasowanych rozwiązań z idealną kombinacją mocy, wymaganej przestrzeni i kosztów. Platforma AMD Open 3.0 jest stworzona tak, aby w łatwy sposób umożliwić specjalistom z branży IT "uszycie serwera na miarę" i spełnić im specyficzne wymagania obliczeniowe. Firmy Fidelity Investments i Goldman Sachs rozwijają platformę AMD Open 3.0 w ramach ich współpracy przy projekcie Open Compute.

"Byliśmy zaangażowani w Open Compute Project już na bardzo wczesnym etapie, ponieważ już wtedy dostrzegaliśmy zapotrzebowanie na proste w budowie, sprawne energetycznie serwery," powiedział Suresh Gopalakrishnan, corporate vice president i general manager w dziale Server firmy AMD. "Naszym celem jest ograniczenie niezbędnych kosztów i zużycia energii centrów danych przy zwiększeniu ich wydajności i elastyczności - wierzymy, że platforma AMD open 3.0 realizuje ten cel."

"To realizacja misji Open Compute Project przycięcia konwencjonalnej infrastruktury obliczeniowej," powiedział Frank Frankovsky, przewodniczący w Open Compute Foundation i VP w działach Hardware Design i Supply Chain w firmie Facebook. "To co jest dla mnie naprawdę ekscytujące, to fakt jak Open Compute Project zainspirował firmę AMD i specyficznych konsumentów by wspólnie zaimplementować tę bezpretensjonalną filozofię w płytach głównych, które idealnie spełniają ich wymagania."

Platforma AMD Open 3.0 napędzana przez wprowadzone ostatnio procesory AMD Opteron(tm) Serii 6300 może być instalowana we wszystkich standardowych, 19-calowych środowiskach rackowych bez wprowadzania modyfikacji, tak jaki i w środowiskach Open Rack. Płyta główna AMD Open 3.0 jest konstrukcją o wymiarach 16 x 16,7 cala zaprojektowaną tak, aby pasowała do serwerów o wysokości 1U, 1,5U, 2U lub 3U. Współpracują one z dwoma procesorami AMD Opteron Serii 6300, każdy z 12 gniazdami pamięci (cztery kanały z trzema modułami DIMM każdy), 6 połączenia Seria ATA (SATA) na każdą płytę, jeden dwukanałowy Ethernet NIC ze zintegrowanym zarządzaniem, do czterech gniazd rozszerzeń PCI ExpressŸ, złącze mezzanine dla niestandardowych rozwiązań modułowych, jeden port szeregowy i dwa porty USB. Obsługa kart PCI Express zależy od sposobu wykorzystania sprzętu i wysokości obudowy.

Przedprodukcyjne systemy AMD Open 3.0 są obecnie dostępne dla wybranych klientów. Dostępność systemów produkcyjnych firm Quanta Computer i Tyan jest spodziewana w ofertach Avnet Electronics Marketing, Penguin Computing oraz innych integratorów systemów przed końcem pierwszego kwartału tego roku.

"Z zapałem oczekiwaliśmy platformy AMD Open 3.0, która przynosi korzyści i ducha projektu Open Copute do znacznie większego grona klientów," powiedział Charles Wuischpard, CEO, w firmie Penguin Computing. Dzięki dostarczaniu przez nas nowej linii serwerów Penguin opartych na platformie AMD Open 3.0 i procesorach AMD Opteron Serii 6300, nasze wysokiej klasy przetwarzanie danych, klienci chmur obliczeniowych oraz klienci korporacyjni mogą teraz uruchamiać specyficzne aplikacje systemowe wykorzystując te same bloki rdzeni które są kosztowo, wydajnościowo i energetycznie zoptymalizowane i co prawdopodobnie najważniejsze spójne. Uważamy, że inicjatywa ta eliminuje niepotrzebną złożoność i zapewnia nowe poziomy wsparcia i niezawodności dla nowoczesnych centrów danych.

Suresh Gopalakrishnan, corporate vice president i general manager w dziale Serwerów firmy AMD omówi rozwój najnowszego programu Open Compute i jego wpływ na branże w trakcie konferencji Open Compute Summit dzisiaj w trakcie sesji zatytuowanej "An Introduction to the Compute 3.0 Modular Server" o godzinie 15:30 czasu. Statyczne pokazy Platformy AMD Open 3.0 będą również zaprezentowane na stoisku B4 firmy AMD.

***

O AMD
Firma AMD (NYSE: AMD) jest pionierem technologii półprzewodnikowych takich jak działające w wielu komputerach, przełomowe układy przyspieszonego przetwarzania (APU), które rozpoczęły nową erę cyfrowej rozrywki. Rozwiązania serwerowe firmy AMD są przeznaczone dla najlepszych w branży środowisk chmur obliczeniowych i wirtualizacji. Karty graficzne AMD są wykorzystywane w wielu rodzajach nowoczesnych urządzeń elektronicznych, m.in.: komputerach osobistych, konsolach do gier czy superkomputerach. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę http://www.amd.com.

Nazwa AMD, logo AMD Arrow, nazwy AMD Opteron, FirePro, a także ich kombinacje są znakami handlowymi należącymi do firmy Advanced Micro Devices. Nazwa
PCI Express jest znakiem handlowym należącym do PCI-SIG. OpenCL jest znakiem handlowym firmy Apple i jest używane zgodnie z pozwoleniem organizacji Khronos Group Pozostałe nazwy zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych i mogą być znakami handlowymi ich prawnych właścicieli.

Kontakt dla mediów:
Bruno Murzyn, AMD CEE: +48 22 698 72 61 ()
Filip Straburzyński, Partner of Promotion: + 48 22 858 74 58 wew. 44 ()