BIURO PRASOWE

AMD, 05.11.2012

Procesory AMD Opteron 6300 to najlepsze rozwiązanie dla zwirtualizowanych centrów danych i klastrów wysokiej wydajności


Najnowsze procesory AMD Opteron z następnej generacji rdzeniami "Piledriver" oferują rekordową wydajność w środowisku Java
Firma AMD (NYSE: AMD) zaprezentowała dziś swoje nowe procesory dla serwerów AMD Opteron(tm) 6300 zbudowane w oparciu o następnej generacji architekturę rdzeni "Piledriver". Nowe procesory AMD Opteron zapewniają najlepszą wydajność i skalowalność dla zwirtualizowanych platform serwerowych, które stanowią podstawę dla prywatnych i publicznych wdrożeń chmur obliczeniowych, systemów typu "big data" i klastrów obliczeniowych wysokiej wydajności (HPC). Procesory AMD Opteron Serii 6300 zapewniają najlepszy balans wydajności, skalowalności i opłacalności, co zapewnia firmom z sektora IT niższe sumaryczne koszty posiadania (TCO).

Procesory AMD Opteron Serii 6300 oferują wiodącą w branży wydajność w serwerowym benchmarku SPECjbb2005 wykorzystywanym do określania wydajności w środowisku Java. Osiągnęły o 24% wyższą wydajność względem poprzedniej generacji procesorów AMD Opteron Serii 6200 . Java to krytyczny element ekosystemu programowanego dla następnej generacji centrów danych. Stosunek wydajności do zużytej energii jest o 40% lepszy niż w rozwiązaniach poprzedniej generacji , co oznacza, że przedsiębiorstwa korzystające z takich systemów na szeroką skalę, będą mogły cieszyć się zarówno wysoką wydajnością, jak i niskim współczynnikiem TCO.

Firma AMD wraz z procesorami AMD Opteron Serii 6300 zapewnia wysoką wydajność środowiskom HPC również poprzez działania na rzecz optymalizacji w kompilatorach, bibliotekach w warstwie programowej i dostosowaniu ich do architektury rdzeni następnej generacji. Firma AMD zapewnia imponujące wyniki w kluczowych aplikacjach HPC, takich jak systemy obliczeń molekularnych takich jak LAMMP i NAMD.

"Na gruncie światowych firm z sektora IT skalowalna i efektywna kosztowo wydajność jest najważniejszym wymaganiem przy chmurach obliczeniowych czy innych środowiskach skonsolidowanych serwerów i silnie zwielokrotnianych wątków powszechnych na wielu polach, w tym HPC i "big data"", powiedział Suresh Gopalakrishnan, generaln manager, Server Business Unit w firmie AMD. "Kluczem do opracowania zwycięskiego rozwiązania dla klientów jest praca z firmami OEM oraz dostawcami innych rozwiązań tak, aby zminimalizować współczynnik TCO kombinacją opłacalności i znakomitego stosunku wydajności do pobieranej energii. Procesory AMD Opteron Serii 6300 zostały tak wypozycjonowane, aby zdecydowanie odmienić rynek rozwiązań poszukiwanych przez klientów.

Wsparcie partnerów i klientów

Serwery firm Dell i HP bazujące na procesorach AMD Opteron Serii 6300 będą dostępne przed końcem roku. Systemy i platformy są dostępne już dziś w ofercie firm takich jak Cray, SGI, Supermicro, AMAX, Appro, ASUS, ClusterVision, Colfax International, MEGWARE Computer, Microway, Penguin Computing, Silicon Mechanics i ZT Systems. Platforma Roadrunner firmy AMD, opracowana dla Open Compute Project, będzie dostępna w pierwszym kwartale 2013 roku. Co więcej, firma AMD już obserwuje wykorzystanie procesorów AMD Opteron Serii 6300, które wspierają wdrożenie superkomputerowe na Indiana University.

"Chmury obliczeniowe, systemy magazynujące dane i klastry HPC są na czele listy zadań wielu dyrektorów działów informatycznych, ale wielu z nich zmaga się z problemem właściwego wyważenia wydajności, skalowalności z ceną," powiedział Brian payne, executive director of Platform Marketing w firmie Dell. "Nasze platformy serwerowe PowerEdge i PowerEdge C są wysoce skalowane i zaprojektowane by integrować najnowsze technologie firmy AMD. Nowy procesor AMD Opteron Serii 6300 zapewnia klientom firmy Dell dodatkowy zysk w wydajności, niższe koszty posiadania i poprawioną sprawność energetyczną, co razem daje niezwykły zysk w zastosowaniach wśród chmur obliczeniowych, "big data" i innych szybko rozwijających się środowiskach centrów danych.

"Wyższe poziomy wydajności, zwiększona elastyczność i innowacyjność, które stanowią wartość dla biznesu i zapewniają mu produktywność są fundamentalnym wymogiem do osiągnięcia sukcesu przez naszych klientów," powiedział Jim Ganthier, vide president, Marketing and Operations w firmie HP. "Nowe procesory AMD Opteron Serii 6300 w wiodącym w branży portfolio serwerów HP ProLiant spełniają te wymagania, obsługując wymagające zadania, które zapewniają firmom produktywność przy niższym koszcie przypadającym na cykl życia urządzenia."

Kluczowe fakty, informacje nt. wydajności i szczegóły techniczne

- Częstotliwość: do 3,5 GHz typowej częstotliwości oraz do 3,8 GHz przy użyciu technologii AMD Turbo CORE podnoszącej wydajność w sytuacji, gdy aplikacja tego wymaga;
- Aż do 16 rdzeni w gnieździe do lepszego skalowania w środowiskach intensywnie zwielokrotnianych wątków;
- Funkcje zarządzania zasilaniem AMD-P optymalizują wydajność i pobór energii na przestrzeni różnych zadań dając menedżerom działów IT więcej kontroli nad ich profilami zasilania centrów danych;
- AMD Virtualization(tm) (AMD-V(tm)) to technologia zapewniająca wydajność środowisk zwirtualizowanych na poziomie bliskim środowiskom fizycznym i przy niższych kosztach przypadających na jedną maszynę wirtualną;
- Do czterech kanałów pamięci o przepustowości do 1866 MHz;
- Jedyny procesor x86 obsługujący pamięć zasilaną ultraniskim napięciem 1,25 V;
- Obsługa do 12 banków pamięci na jeden procesor zapewnia nawet 384 GB pamięci dla jednego procesora;
- Do czterech szyn x16 HyperTransport(tm) (HT3) o prędkości 6,4 GT/s każde.

***

O AMD
Firma AMD (NYSE: AMD) jest pionierem technologii półprzewodnikowych takich jak działające w wielu komputerach, przełomowe układy przyspieszonego przetwarzania (APU), które rozpoczęły nową erę cyfrowej rozrywki. Rozwiązania serwerowe firmy AMD są przeznaczone dla najlepszych w branży środowisk chmur obliczeniowych i wirtualizacji. Karty graficzne AMD są wykorzystywane w wielu rodzajach nowoczesnych urządzeń elektronicznych, m.in.: komputerach osobistych, konsolach do gier czy superkomputerach. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę http://www.amd.com.

Nazwa AMD, logo AMD Arrow, nazwy AMD Opteron, FirePro, a także ich kombinacje są znakami handlowymi należącymi do firmy Advanced Micro Devices. Nazwa
PCI Express jest znakiem handlowym należącym do PCI-SIG. OpenCL jest znakiem handlowym firmy Apple i jest używane zgodnie z pozwoleniem organizacji Khronos Group Pozostałe nazwy zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych i mogą być znakami handlowymi ich prawnych właścicieli.

Kontakt dla mediów:
Bruno Murzyn, AMD CEE: +48 22 698 72 61 ()
Filip Straburzyński, Partner of Promotion: + 48 22 858 74 58 wew. 44 ()