BIURO PRASOWE

Fundacja Maraton Warszawski, 14.08.2012

Wygraj "Bieg historii"!


Już za chwilę napisany zostanie kolejny rozdział historii biegania w Polsce - 30 września 2012 roku około godziny 11:10 najszybszy uczestnik 34. Maratonu Warszawskiego wbiegnie na Stadion Narodowy w Warszawie, arenę największych sportowych zmagań. Ten ważny moment zainspirował organizatorów biegu, Fundację "Maraton Warszawski" do zorganizowania, razem z telewizją Canal+, filmowej podróży przez historię polskiego maratonu. Serię krótkich filmów będzie można obejrzeć na stronie internetowej 34. Maratonu Warszawskiego www.maratonwarszawski.com. Premierze serii towarzyszyć będzie konkurs "Bieg historii", w którym miłośnicy biegania będą mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat dziejów tej dyscypliny.
Filmowy cykl zawiera 8 odcinków, które będą emitowane w dniach 15-17 (środa-piątek) oraz 20-24 sierpnia (poniedziałek-piątek). Na koniec każdego z filmów pojawi się pytanie konkursowe. Wszystkie pytania będą dotyczyć polskich biegów maratońskich. Aby wziąć udział w konkursie "Bieg historii" należy odpowiedzieć prawidłowo na przynajmniej jedno z siedmiu pytań konkursowych, które będą pojawiać się pod koniec każdego odcinka na stronie www.maratonwarszawski.com. Każdy z uczestników będzie mógł przesłać poprawną odpowiedź na adres: do godz. 23:59 danego dnia. Odpowiedzi na kolejne pytanie będą publikowanie razem z kolejnym filmikiem.

Każda prawidłowa odpowiedź weźmie udział w losowaniu nagród, dlatego organizatorzy zachęcają do codziennego uczestnictwa w konkursie. Na zwycięzcę czeka zestaw biegacza, w którego skład wchodzą: pakiet startowy 34. Maratonu Warszawskiego (lub kolejnej edycji), prenumerata miesięcznika BIEGANIE, sprzęt biegowy Adidas oraz książka "Maraton Warszawski. 30 lat wielkiego biegu."

Chyba nie trzeba przekonywać do obejrzenia serii tych wyjątkowych filmów, ani do wzięcia udziału w konkursie. Jednak na zachętę prezentujemy kilka ciekawych informacji z przygotowanego materiału.

Pierwsze kroki polskiego maratonu
Już początki biegów na dystansie maratońskim były dość nietypowe. W maju 1924 roku na trasie między Chełmnem a Toruniem rozegrano bieg o nagrodę towarzystwa sportowego "Sokół". Zwycięzcą okazał się chorąży Edward Kwitowski. Kwestia jednak w tym, że dystans wynosił 37,5 km - z punktu widzenia obecnych standardów był za krótki. Można więc przyjąć, że historia polskiego maratonu oficjalnie rozpoczęła się 2 listopada roku 1924, gdy po raz pierwszy pokonano pełne 42,195 km, a zwycięzca wbiegł na metę po 3:13:10,5 zdobywając nie tylko mistrzostwo Polski, ale i ustanawiając pierwszy rekord kraju na tym dystansie.

Największy maraton Europy
Zaskoczeniem dla wielu może okazać się też informacja o tym, że pierwszy Maraton Pokoju ukończyło niemal 1800 osób, co oznaczało, że był to największy bieg maratoński rozegrany w 1979 roku w całej Europie!

Kiryk, Panfil i inni
Warto pamiętać o kilku znamienitych osobach, które zmieniły bieg historii polskiego biegania. Jedna z nich to Wiesław Kiryk - trener, który stał za wieloma sukcesami polskich maratończyków. Inna wielka osobowość to maratonka Wanda Panfil, która w roku 1991 została mistrzynią świata w maratonie i wygrała w plebiscycie na najpopularniejszego polskiego sportowca roku - i to dwa razy.

Więcej ciekawostek biegowych zostanie zaprezentowane we wspomnianym materiale filmowym i konkursie "Bieg historii", o którym można przeczytać na stronie internetowej (www.maratonwarszawski.com).

***

Fundacja "Maraton Warszawski" została założona w 2002 roku. Jej główną misją jest popularyzacja biegania
w Polsce, wsparcie zarówno profesjonalnych zawodników jak i biegaczy-amatorów, a także poprawa standardów organizacyjnych imprez biegowych. Fundacja organizuje między innymi: Maraton Warszawski, Półmaraton Warszawski, Ekiden oraz cykl imprez biegowych „Puchar Maratonu Warszawskiego”.

Kontakt dla mediów:
Fundacja „Maraton Warszawski”
Magda Skrocka
+48 510 281 438

Partner of Promotion

Krzysztof Brodowski

Account Executive

+48 22 858 74 58 wew. 36