BIURO PRASOWE

AMD, 13.06.2012

Firma AMD ulepsza swoje rozwiązania z dziedziny zabezpieczeń dzięki współpracy technologicznej z firmą ARM


- To pierwsza w branży porozumienie, którego celem jest rozszerzenie technologii zabezpieczeń ARM TrustZone na układy x86 z oferty firmy AMD. Dzięki temu technologie komputerowe staną się jeszcze bezpieczniejsze w użyciu, a cały ekosystem komputerowych środków ochronnych znacznie się powiększy -
Firma AMD (NYSE: AMD) ogłosiła, że zaimplementuje w swoich przyszłych produktach nowe rozwiązania ochronne, aby zapewnić coraz bardziej wymagającym konsumentom i odbiorcom biznesowym bezpieczny dostęp do ich danych i możliwość przeprowadzania transakcji online bez ryzyka. W rezultacie podjęcia strategicznego partnerstwa technologicznego z firmą ARM, AMD wdroży technologię ARM(r) TrustZone(r) do swoich przyszłych układów przyspieszonego przetwarzania (tj. układów APU), wykorzystując do tego celu modułowy projekt konstrukcji w formie SoC. Dzięki dostosowaniu sprzętu wykonanego w architekturze x86 do najbardziej spopularyzowanego na świecie systemu zabezpieczeń urządzeń mobilnych, ta pierwsza w branży współpraca pomoże w dalszym wzroście poziomu wsparcia dla całego ekosystemu podobnych rozwiązań.

Poprzez ujednolicenie i dostosowanie standardów przemysłu do bezpieczeństwa jakie zapewnia technologia TrustZone(r), firmy AMD i ARM będą dostarczały zgodne ze sobą rozwiązania zabezpieczające, obejmujące miliardy podłączonych do Internetu urządzeń mobilnych, tabletów, komputerów osobistych i serwerów - niezależnie od tego czy są one zbudowane w oparciu o procesory ARM czy o wykonane w architekturze x86 układy APU firmy AMD. W planach AMD znajduje się dostarczenie platform deweloperskich, które będą implementowały funkcje bezpieczeństwa TrustZone w wybranych modelach układów APU w 2013 roku, by w roku 2014 rozszerzyć je na dalsze produkty z oferty. W trakcie prezentacji na AMD Fusion Developer Summit 2012 (AFDS), Senior Vice President i Chief Information Officer w firmie AMD, Mike Wolfe nakreślił wizję firmy w zakresie podniesienia poziomu zabezpieczeń komputerowych dzięki wzmocnieniu istniejących technologii ochronnych firmy AMD. W wizji tej będzie się zawierać rozwój platformy procesora zabezpieczającego zbudowanego na bazie projektu ARM Cortex(tm)-A5 z obsługą technologii TrustZone, który będzie monitorował stan systemu oraz pomagał w chronieniu przed niepowołanym dostępem do wrażliwych danych i do działań na poziomie sprzętowym.

"Dzięki wsparciu i włączeniu się firmy AMD w powiększający się ekosystem TrustZone, konsumenci i klienci biznesowi mogą być pewni, że ich dane są zabezpieczone przez branżowe rozwiązanie ochronne obejmujące olbrzymią liczbę urządzeń i systemów operacyjnych," powiedział Wolfe. "Jest to przykład wszechstronnej strategii AMD, która wpływa na historię architektury x86 oraz innowacje z dziedziny kart graficznych jednocześnie obejmując szereg innych technologii i własności intelektualnych. Realizacja tej strategii pomoże sprawić, że korzystanie z technologii komputerowych będzie bezpieczniejsze zarówno dla konsumentów, jak i naszych klientów biznesowych.

"W miarę jak technologia staje się coraz bardziej istotną częścią naszego codziennego życia, każde jedne urządzenie powinno zapewniać bezpieczne możliwości korzystania z niego. Wyzwaniem z jakim mierzy się obecnie nasza branża, jest przekucie tego na rzeczywistość," powiedział Ian Drew, executive vice president, strategy w firmie ARM. "Poprzez partnerstwo z firmą AMD i zwiększanie zasięgu ekosystemu technologii TrustZone, wykonujemy kolejny istotny krok do realizacji tego wyzwania. Głównym celem jest zapewnienie nieustannego i ogólnodostępnego bezpieczeństwa wszystkich urządzeniach elektronicznych zarówno dla konsumentów jak i klientów biznesowych.

Wsparcie branży ukazuje zapotrzebowanie rynku
W związku z tym, że po raz pierwszy sprzęt na przestrzeni różnych architektur procesorów będzie przystawał do branżowych standardów rozwiązań bezpieczeństwa, to partnerstwo technologiczne otrzymało szerokie wsparcie ze strony uczestników wpływających na kształtowanie się rynku oraz najważniejszych podmiotów w branży.
"W Alipay dążymy do dostarczenia całkowicie bezpiecznego i zaufanego systemu płatności online setkom milionów ludzi, którzy wykonują dziesiątki milionów transakcji każdego dnia," powiedział Stephen Zhu, senior director w Alipay. "Poprzez wdrożenie zabezpieczeń już na poziomie sprzętowym, firmy AMD i ARM dodają kolejny stopień ochrony przybliżając nas o kolejny krok do osiągnięcia tego celu."
"Trudno by jakikolwiek tydzień nie upłynął bez kolejnej niepokojącej wiadomości dotyczącej ukradzionych tożsamości albo innych złamanych zabezpieczeń komputerowych - jak choćby niedawny atak hackerski na biznesowy portal społecznościowy LinkedIn, którego rezultatem była kradzież milionów haseł do kont," zauważył Nathan Brookwood, Research Fellow w firmie Insgight 64. "Źli panowie zrozumieli, że znacznie prościej jest ukraść pieniądze z komputerów podłączonych do sieci bankowych niż z samych banków. Ruch AMD mający na celu zintegrowanie technologii ARM TrustZone w przyszłych układach APU firmy AMD pozwoli systemom w nie wyposażonym uzyskać ten sam poziom wzmocnionych sprzętowo zabezpieczeń, jakie dziś mają najbardziej zaawansowane urządzenia. Pozwoli też użytkownikom tych systemów spokojniej spać w nocy.

Technologia ARM TrustZone dostarcza zabezpieczeń milionom urządzeń
Technologia ARM TrustZone - szeroko-systemowy dostęp do zabezpieczeń - to kluczowy komponent architektury ARM i jest zintegrowana z procesorami ARM z serii Cortex-A. Ta wydana w 2004 roku i zaimplementowana w szerokiej gamie urządzeń technologia to rezultat nieprzerwanej, prowadzonej przez ARM z wieloma firmami wspólnej pracy deweloperskiej. Funkcjonowanie całego ekosystemu TrustZone ma na celu uregulowanie i zwiększenie możliwości rozwoju przemysłu. Umożliwi to miliardom urządzeń zbudowanym z wykorzystaniem technologii TrustZone sprostać wymogom bezpieczeństwa konsumentów, dostawców usług, firm i producentów urządzeń.

Dodatkowe zasoby:
- Odwiedź stronę AMD.com, aby dowiedzieć się więcej o firmie AMD i jej produktach, albo sprawdź, co słychać na Blogach AMD, aby być na bieżąco z tym, co się dzieje w firmie i wokół niej
- Znajdź wszystkie aktualności AMD na Twitterze na @AMD_Unprocessed albo polub nasz profil na Facebooku
- Aby uzyskać więcej informacji odwiedź strony poświęcone technologii ARM TrustZone i procesorom ARM Cortex.

***

O AMD
Firma AMD (NYSE: AMD) jest pionierem technologii półprzewodnikowych takich jak działające w wielu komputerach, przełomowe układy przyspieszonego przetwarzania (APU), które rozpoczęły nową erę cyfrowej rozrywki. Rozwiązania serwerowe firmy AMD są przeznaczone dla najlepszych w branży środowisk chmur obliczeniowych i wirtualizacji. Karty graficzne AMD są wykorzystywane w wielu rodzajach nowoczesnych urządzeń elektronicznych, m.in.: komputerach osobistych, konsolach do gier czy superkomputerach. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę http://www.amd.com.

Nazwa AMD, logo AMD Arrow, nazwy AMD Opteron, FirePro, a także ich kombinacje są znakami handlowymi należącymi do firmy Advanced Micro Devices. Nazwa
PCI Express jest znakiem handlowym należącym do PCI-SIG. OpenCL jest znakiem handlowym firmy Apple i jest używane zgodnie z pozwoleniem organizacji Khronos Group Pozostałe nazwy zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych i mogą być znakami handlowymi ich prawnych właścicieli.

Kontakt dla mediów:
Bruno Murzyn, AMD CEE: +48 22 698 72 61 ()
Filip Straburzyński, Partner of Promotion: + 48 22 858 74 58 wew. 44 ()