BIURO PRASOWE

Union Investment TFI, 26.01.2012

Na czym i ile można było zarobić?


Początek nowego roku to okres planowania i dokonywania podsumowań roku poprzedniego. Ten zaś był dla wielu inwestorów dość trudny, a zyski zanotowali nieliczni. Wbrew powszechnemu sceptycyzmowi dość dobrze - i z relatywnie niskim ryzykiem - można było zarobić na aktywach dłużnych.
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja w finansach w minionym roku dostarczyła inwestorom wielu emocji. Zawirowania w strefie euro w drugiej połowie roku przyczyniły się do wzrostu niestabilności na światowych rynkach kapitałowych. Jednak również w tak niestabilnych czasach możliwe było wypracowanie zysków przewyższających oprocentowanie depozytów bankowych.

Tradycyjnie dobre wyniki zanotowały produkty pieniężne i dłużne zarządzane przez Union Investment TFI. Spośród funduszy obligacyjnych bardzo pozytywnie wyróżnił się subfundusz absolutnej stopy zwrotu, UniObligacje Aktywny. Od dnia zbudowania portfela inwestycyjnego (1 maja 2011 r.) do 30 grudnia 2011 r. osiągnął on stopę zwrotu w wysokości 8,44 proc. Wynik ten możliwy był do uzyskania dzięki zastosowaniu unikalnej polityki inwestycyjnej, aktywnemu zarządzaniu portfelem oraz stałej kontroli ryzyka inwestycyjnego. - Przy zarządzaniu subfunduszem UniObligacje Aktywny niezwykle istotne jest dokonywanie bieżącej oceny i prognozy rozwoju sytuacji makroekonomicznej kraju będącego emitentem papieru wartościowego a także oceny kondycji i perspektyw rozwoju emitentów obligacji korporacyjnych - mówi Krzysztof Izdebski, zarządzający subfunduszem. - Dzięki podejmowaniu większego ryzyka, wykorzystywaniu nadarzających się okazji i wychodzeniu z mniej perspektywicznych inwestycji w 2011 roku udało się wypracować stopę zwrotu znacząco wyższą niż z klasycznych funduszy dłużnych - dodaje.

W 2011 roku zysk w wysokości 5,26 proc. przyniósł subfundusz UniObligacje: Nowa Europa, inwestujący zarówno w papiery polskie, jak i krajów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. - Taką stopę zwrotu udało się osiągnąć przede wszystkim dzięki dynamicznym zmianom alokacji w aktywa dłużne z wyselekcjonowanych krajów Europy Środkowo-wschodniej a także dzięki optymalizacji struktury walutowej inwestycji - mówi Andrzej Czarnecki, zarządzający funduszami dłużnymi Union Investment TFI. Ze względu na większą zmienność wartości jednostki wynikającą z wahań kursów walut, UniObligacje: Nowa Europa to rozwiązanie dla inwestorów o umiarkowanym profilu ryzyka, posiadających co najmniej 2-letni horyzont inwestycyjny.

Atrakcyjną stopę zwrotu na poziomie 5,09 proc. wypracował również subfundusz UniKorona Obligacje, będący alternatywą wobec bezpośredniej inwestycji w obligacje. - Ubiegłoroczny wynik to w dużej mierze rezultat trafnego przewidzenia sytuacji makroekonomicznej Polski oraz kierunku zmian stóp procentowych. Ponadto, wraz
z pogłębianiem się kryzysu zadłużeniowego w strefie euro, stopniowo zabezpieczaliśmy portfel na wypadek pogorszenia się sentymentu na rynku długu. Jak się okazało, było to działanie w pełni uzasadnione -
mówi Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny ds. papierów dłużnych. Subfundusz UniKorona Obligacje jest skierowany do inwestorów zainteresowanych łatwym dostępem do rynku papierów dłużnych, poszukujących klasycznej, elastycznej inwestycji obligacyjnej, o wysokiej płynności.
Na uwagę zasługują też produkty pieniężne o najniższym poziomie ryzyka inwestycyjnego, bezpośrednio konkurujące z lokatami bankowymi, także walutowymi. Spośród rozwiązań skierowanych do zamożnych inwestorów i instytucji wyróżniły się subfundusze: UniWIBID (5,29 proc. w PLN), UniEURIBOR (3,13 proc. w EUR) oraz UniDolar Pieniężny (2,99 proc. w USD). Na dobry wynik subfunduszu UniDolar Pieniężny wpływ miała m.in. zmiana polityki inwestycyjnej w sierpniu 2011. - Dzięki nowej strategii obniżyła się zmienność funduszu, a co za tym idzie także jego ryzyko. Podjęliśmy również działania, aby jego wycena była możliwie zbliżona do liniowej - mówi Andrzej Czarnecki.

Z kolei subfundusz UniKorona Pieniężny, dostępny dla szerokiego grona inwestorów, osiągnął zysk w wysokości 4,38 proc., przekraczając stopę wolną od ryzyka.

Dobre wyniki funduszy pieniężnych i dłużnych powodują, że również w 2012 roku będą one cieszyły się zainteresowaniem inwestorów, szukających bezpiecznych zysków, pełnej dostępności do zainwestowanych pieniędzy jak i doceniających profesjonalne zarządzanie, choć w ocenie Union Investment inwestorzy akceptujący większą zmienność zainwestowanego kapitału mogą już zacząć myśleć o stopniowym kupowaniu jednostek funduszy mieszanych i akcyjnych.

***

Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. od ponad 21 lat oferuje najwyższej jakości rozwiązania finansowe inwestorom indywidualnym (w zakresie funduszy inwestycyjnych, portfeli asset management, a także produktów systematycznego oszczędzania) oraz instytucjom (w zakresie zarządzania płynnością firmy, asset management, tworzenia dedykowanych produktów). Towarzystwo wielokrotnie nagradzane było za osiągane wyniki zarządzania, w tym – jako jedyne – 13-krotnie stawało na podium najstarszego rankingu funduszy inwestycyjnych w Polsce, przygotowywanego przez Rzeczpospolitą i Analizy Online. Więcej informacji na stronie www.union-investment.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Union Investment TFI S.A.
Aneta Kosior, Manager ds. Marketingu i Komunikacji
tel. (22) 449 04 45

Partner of Promotion
Biuro Prasowe Union Investment TFI
Marcin Gliński, Senior Account Executive
Tel. (22) 858 74 58 w. 71,