BIURO PRASOWE

Schöck, 28.09.2011

Czym grozi zła izolacja domu?


Większość z nas wie, że nieodpowiednia izolacja domu lub jej brak powodują straty ciepła, a co za tym następuje wysokie rachunki za ogrzewanie. Jednak taka sytuacja może również prowadzić do innych poważnych konsekwencji, np. groźnych chorób. Jak zatem sprawić, by w naszym domu panowała przyjemna, korzystna dla zdrowia temperatura, której osiągnięcie nie zrujnuje naszego portfela?
Z budynków ciepło ucieka nie tylko przez niezaizolowane ściany, dachy, czy nie-szczelne okna, ale także poprzez mostki termiczne zwane również cieplnymi. Mo-stek termiczny mówiąc najprościej to miejsce w przegrodzie budynku, np. ścianie
o większym przewodnictwie cieplnym niż reszta przegrody. Na skutek tej cechy, przy różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, dochodzi do punktowego wy-chładzania przegrody. Poprzez mostek termiczny następuje więc wzmożona, niekon-trolowana utrata ciepła, która dochodzi nawet do 30%. - mówi Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier w Schöck Polska.

Mostek termiczny groźny dla zdrowia
Utrata ciepła przez mostek cieplny to nie jedyna szkoda, jaką może on powodować. W miejscu jego powstawania temperatura powierzchni przegrody obniża się często bowiem do tego stopnia (przede wszystkim w zimnych porach roku), że przekroczo-na zostaje temperatura tzw. punktu rosy, czyli skraplania się pary wodnej. Zjawisko to niesie ze sobą duże ryzyko zawilgocenia ścian oraz powstania pleśni i grzy-bów. W zależności od odmiany grzyb może mieć postać czarnych lub zielonych plam. Ponadto w domu może panować zapach stęchlizny. - mówi Maciej Kowalczyk z Schöck Polska.

Zagrzybione ściany w domach i mieszkaniach to nie tylko problem natury estetycz-nej. Zjawisko to ma również negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Może się bowiem przyczyniać do powstania lub nasilenia alergii, powodować choroby reuma-tyczne, układu oddechowego czy grzybice. Zagrzybione powierzchnie w domach są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, kobiet w ciąży, starszych osób oraz tych, które mają obniżoną odporność. Niekorzystny wpływ na zdrowie mają zarówno obecne w powietrzu zarodniki oraz fragmenty grzybni, jak i specyficzne warunki mi-kroklimatyczne panujące w zagrzybionych pomieszczeniach. Te ostatnie mogą nasilać dolegliwości układu oddechowego oraz przyczyniać się do cięższego przebiegu astmy czy infekcji górnych dróg oddechowych - mówi Dorota Maziarka z Zakładu Higieny Komunalnej NIZP-PZH. Zawilgocenie i niewystarczająca wentylacja pomieszczeń powodują także niekorzystne zmiany w ich mikroklimacie, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem, który osiada na meblach, pościeli, a także na odzieży - dodaje Dorota Maziarka.

Gdzie występuje mostek termiczny oraz jak z nim walczyć?
Istnieje wiele powodów powstawania mostków termicznych. Jednym z nich może być źle zaprojektowany i wykonany obiekt. Jednak najbardziej zagrożone występowa-niem mostków termicznych są miejsca, gdzie łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku. Należą do nich przede wszystkim: połączenie dachu i ściany zewnętrznej, połączenie balkonu ze stropem oraz miejsce obsadzenia okien.

Usunięcie istniejącego mostka termicznego jest bardzo trudne, a w niektórych sytua-cjach nawet niemożliwe. Z tego względu mostkom termicznym najlepiej zapobiegać już na etapie projektowania i realizacji budynku. Kiedy budujemy dom - warto razem z architektem przeanalizować wszystkie miejsca, które mogą skutkować ich powstawaniem, aby móc im zapobiegać. - radzi Maciej Kowalczyk z Schöck Polska.

W walce z mostkami termicznymi pomogą nam także specjalne rozwiązania bu-dowlane np. łącznik balkonowy Isokorb. Montuje się go między płytę stropu i balkonu. Isokorb oddzielając termicznie poszczególne części konstrukcji budowla-nej, zapobiega tworzeniu się mostków termicznych. Tym samym zapewnia skuteczną izolację termiczną balkonu oraz eliminuje ryzyko powstawania chorobotwórczych pleśni i grzybów.

***

Informacje dla mediów:
Lucyna Lau, tel. 0 22 533 19 22, mail:
Joanna Józefiak, tel. 022 858 74 58, mail:

Dodatkowe informacje o firmie Schöck Sp. z o.o.:
Firma Schöck Sp. z o.o. należy do Grupy Schöck. Główną specjalnością firmy są rozwiązania do izolacji termicznej i akustycznej dla budownictwa wielorodzinnego.

Grupa Schöck zatrudnia łącznie 500 pracowników. Oprócz głównej siedziby w Baden-Baden firma Schöck posiada magazyn dystrybucyjny w Essen i zakład produkcyjny w Halle/Saale. Pozostałe firmy należące do Grupy Schöck są rozmiesz-czone w Polsce, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech.

Jako producent firma Schöck projektuje, produkuje i rozprowadza innowacyj-ne elementy i systemy budowlane dla budownictwa lądowego. Jej celem jest rozwój coraz to lepszych jakościowo i doskonalszych elementów konstrukcyjnych zgodnie z hasłem: "budować nowocześnie".

Oprócz rozwiązań technicznych firma Schöck zwraca szczególnie uwagę na usługi i serwis. Dzięki temu wszystkie grupy klientów mają dostęp do szkoleń, programów obliczeniowych, informacji technicznych i koniecznego doradztwa technicznego, aby "budować nowocześnie".

Flagowym produktem firmy Schöck jest łącznik termoizolacyjny Isokorb. Jego wyso-ką jakość i bezpieczeństwo stosowania potwierdza m.in. statuetka TopBuilder 2011 dla jednego z najbardziej innowacyjnych produktów budowlanych dostępnych na polskim rynku.