BIURO PRASOWE

Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, 28.07.2010

Brałeś? Nie jedź! Po narkotykach i alkoholu rozum wysiada


Tak brzmi hasło drugiej odsłony ogólnopolskiej kampanii społecznej Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, która rozpoczęła się 28 lipca br. Jest ona kontynuacją prowadzonej w roku ubiegłym kampanii mającej na celu podniesienie świadomości społeczeństwa, a szczególnie młodych ludzi na temat niebezpieczeństw wynikających z prowadzenia pojazdów przez kierowców będących pod wpływem alkoholu i narkotyków. Jest to pierwsza kampania społeczna na rzecz zapobiegania prowadzenia pojazdów przez kierowców będących pod wpływem legalnych bądź nielegalnych substancji. Alkohol i narkotyki, mimo że różni je status prawny, są jednakowo niebezpieczne dla kierowcy.
Problem nietrzeźwych kierowców jest w Polsce powszechnie znany. Za kierownicę wsiada jednak równie wiele osób będących pod wpływem narkotyków. Z badań DRUID przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego wynika, że tych drugich może być nawet ponad dwa razy więcej . Zarówno jedni, jak i drudzy stwarzają na drogach śmiertelne niebezpieczeństwo. Poprzez kampanię chcemy uświadomić społeczeństwu, a zwłaszcza młodzieży jak wielkim zagrożeniem jest wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Na niebezpieczeństwo narażona jest nie tylko osoba prowadząca pojazd, ale również pasażerowie oraz inni użytkownicy dróg - mówi Piotr Jabłoński, Dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Żaden kraj nie jest w stanie całkowicie wyeliminować środków odurzających, szczególnie wśród młodych osób. Potrzeba wiele czasu i wysiłku, aby z jednej strony kontrolować trendy używania środków psychoaktywnych, z drugiej zaś minimalizować szkody związane z ich używaniem. To, co możemy dodatkowo zrobić na ten moment, to promocja bezpiecznej jazdy bez narkotyków i alkoholu, aby młodzież nie ryzykowała podwójnie - biorąc i pijąc, a następnie wsiadając za kierownicę - dodaje Piotr Jabłoński.

Problem bezpiecznych powrotów do domu jest szczególnie ważny dla osób pomiędzy 16 a 25 rokiem życia, bywalców klubów i dyskotek. Dobra zabawa, przez brak wyobraźni, ma dla nich często tragiczne zakończenie. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo ponoszą jednak nie tylko kierowcy, ale również pasażerowie. Poprzez kampanię pragniemy kształtować odpowiedzialność postawy wśród młodzieży, aby wybierając się na imprezę planowali także bezpieczny z niej powrót do domu. Pragniemy, by planowanie powrotu z imprezy stało się normą dla młodych ludzi - dla ich dobra i dobra wszystkich użytkowników dróg - dodaje Piotr Jabłoński. Podczas kampanii będzie się też zwracać uwagę na fakt, że prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu i środków odurzających to przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat.

Tegoroczna edycja kampanii "Brałeś? Nie jedź! Po alkoholu i narkotykach rozum wysiada", podobnie jak jej pierwsza odsłona, obejmie między innymi spoty telewizyjne, radiowe oraz reklamę w prasie. Tym razem kreacja kampanii wykorzystuje jednak język młodych ludzi i wciąga ich w dialog. W ubiegłym roku kampania silnie działała na emocje. W drugiej odsłonie chcemy budować z młodymi ludźmi pozytywne relacje. Komunikacja z młodym pokoleniem musi opierać się na zasadach partnerstwa, gdyż tylko wtedy będziemy wiarygodni. Nasza wiedza oraz postawy dobre dla ogółu społeczeństwa muszą być podane młodym odbiorcom w atrakcyjny dla nich sposób. To bardzo trudne, ale ważne, by nie być w tym dialogu jedynie mentorem, ale wiarygodnym partnerem. Chcemy zachęcić młodzież do aktywnego uczestniczenia w kampanii poprzez refleksyjne pytanie "A Ty jak wracasz do domu?". Poprzez zabawę i wzbudzenie kreatywności będziemy starać się dotrzeć z głównym przesłaniem - jeśli już wziąłeś narkotyk lub wypiłeś alkohol - nie jedź, nie wsiadaj do samochodu, a najlepiej zawczasu zaplanuj powrót z imprezy, by nie było tragedii.- mówi Dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. W ramach kampanii uruchomiona zostanie strona internetowa www.planujpowrot.pl, na której będą zamieszczone podstawowe informacje o wpływie narkotyków i alkoholu na kierowcę, a internauci znajdą tam konkurs związany z ideą kampanii.

Za kreację "Brałeś? Nie jedź! Po narkotykach i alkoholu rozum wysiada" oraz jej pozycjonowanie w mediach odpowiada agencja Martis. Relacje z mediami w ramach akcji prowadzi natomiast agencja PR Partner of Promotion. Kampania potrwa do 30 listopada br.

Ubiegłoroczna kampania prowadzona była od czerwca do końca listopada 2009 roku. Jej celem było uświadomienie młodzieży, że prowadzenie pojazdów pod wpływem narkotyków jest równie niebezpieczne i zagrożone takimi samymi konsekwencjami prawnymi, jak po alkoholu. Kampania spotkała się z dużym zainteresowaniem młodych osób, stając się przedmiotem żywych dyskusji na portalach społecznościowych oraz na stronie internetowej www.rozumwysiada.pl, dowodząc, że problem prowadzenia pojazdów pod wpływem narkotyków i alkoholu jest obecny wśród polskiej młodzieży. Czytelny przekaz idei oraz duży zasięg medialny został doceniony i nagrodzony w międzynarodowym konkursie "Impact Awards 2009" organizowanym przez League of American Communication Professional (http://www.lacp.com/2009impact/8401A.HTM). O sukcesie kampanii świadczy także uznanie jej przez Grupę Pompidou Rady Europy, która podjęła decyzję o zaadoptowaniu i przetłumaczeniu spotu filmowego na 6 języków (francuski, niemiecki, rosyjski, angielski, włoski i słoweński), który już w marcu tego roku trafił do młodzieży w innych krajach europejskich. Adaptację spotu można oglądać na stronie http://www.coe.int/t/dg3/pompidou/



Dodatkowych informacji udziela:
Danuta Muszyńska, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii
, tel. +48 22 641 15 01 w. 101

Katarzyna Szymańska, Partner of Promotion
, tel. +48 22 858 74 58 wew. 59

Milena Żegota, Martis
, tel. +48 22 544 62 00