BIURO PRASOWE

Partner of Promotion, 27.01.2010

60 dni do Godziny dla Ziemi WWF


Na 60 dni przed największą na świecie akcją na rzecz ograniczenia zmian klimatu, Godziną dla Ziemi, organizacja ekologiczna WWF rozpoczyna wielkie odliczanie. 60 znanych osób oraz władze 14 miast wojewódzkich już zadeklarowały, że wspólnie z WWF Polska zgaszą światła w sobotę, 27 marca o godz. 20.30.
Już po raz trzeci podczas organizowanej przez WWF akcji miliony ludzi na całym globie na jedną godzinę zgaszą światło, aby symbolicznie przeciwstawić się największemu zagrożeniu dla naszej planety i apelować o konkretne działania na rzecz ochrony klimatu. W akcję włączają się osoby prywatne, firmy, a także władze miast, które wygaszają iluminacje spektakularnych budynków i obiektów.

W tym roku w akcję Godzina dla Ziemi w Polsce zaangażowało się już 60 znanych osób. Artyści, piosenkarze, aktorzy, dziennikarze i podróżnicy dołączyli do ogólnoświatowego ruchu społecznego w symbolicznym apelu o działanie na rzecz Ziemi. Pełna lista tych znanych i lubianych, którzy wspólnie z nami zgaszą światło (wśród nich Wojciech Mann, Grażyna Torbicka, Agata Młynarska i wiele innych) znajduje się na stronie www.wwf.pl/godzinadlaziemi.

Również na tej stronie można obejrzeć reklamę społeczną z udziałem Urszuli Dudziak, Doroty Wellman, Grażyny Wolszczak, Sebastiana Karpiel-Bułecka, Piotra Najsztuba i Huberta Urbańskiego. Spot zachęca do zarejestrowania się na stronie i dołączenia w ten sposób do symbolicznego apelu o konkretne działania na rzecz ochrony klimatu.

W tym roku do Godziny dla Ziemi WWF oficjalnie przyłączyło się już także 14 miast wojewódzkich. Organizacja zaprasza do udziału miasta w całej Polsce, ogłaszając plebiscyt na miejscowość, która wykaże największe zaangażowanie. Miarą tego zaangażowania będzie zadeklarowana liczba obiektów, które zostaną symbolicznie zgaszone przez władze danego miasta, jak również liczba mieszkańców, którzy zarejestrują się na stronie akcji. Zapytamy też władze miast, co konkretnie robią na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki Moon stwierdził, że Godzina dla Ziemi WWF to "największa demonstracja publicznego zaniepokojenia zmianami klimatycznymi, jaka kiedykolwiek dotąd miała miejsce". To jednocześnie dowód na to, że dzięki swojej wrażliwości, entuzjazmowi i optymizmowi ludzie na całym świecie potrafią zjednoczyć się wokół jednego celu.

Godzina dla Ziemi WWF to przede wszystkim symboliczny apel ludzi na całym świecie o powstrzymanie niezwykle groźnych dla naszej cywilizacji zmian klimatu. Głównym celem jest demonstracja jedności, determinacji i wiary w to, że świat potrafi zjednoczyć się, by sprostać największemu wyzwaniu naszych czasów. Jest ona w tym roku szczególnie istotna, gdyż wbrew oczekiwaniom opinii społecznej, w grudniu ubiegłego roku w Kopenhadze nie doszło do podpisania konkretnego i silnego międzynarodowego porozumienia na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i powstrzymania niebezpiecznych, wywołanych przez człowieka zmian klimatu.

Od początku XIX w. średnia temperatura na świecie wzrosła o ponad 0,7°C. Wybitni eksperci z całego świata, m.in. z Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC) ostrzegają, że przekroczenie granicy 2°C oznaczać będzie katastrofalne zagrożenie dla naszej planety. Spowoduje gwałtowne topnienie lodowców, podniesienie poziomu mórz i oceanów oraz nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Może wyginąć aż 1/3 gatunków istniejących dziś na Ziemi. Niestety, pesymistyczne scenariusze przewidują, że do końca tego stulecia temperatura może wzrosnąć nawet o ponad 5°C. Przyczyna tego zjawiska to przede wszystkim nadmierna emisja gazów cieplarnianych, w tym głównie dwutlenku węgla, wywołana spalaniem paliw kopalnych. Dlatego konieczne jest jak najszybsze podjęcie działań, aby zahamować ten proces.

Partnerami akcji Godzina dla Ziemi WWF są Onet.pl, Multikino oraz agencja PR - Partner of Promotion.

Więcej na temat akcji: www.wwf.pl/godzinadlaziemi



Więcej informacji:

Małgorzata Kosowska
Specjalista ds. komunikacji i projektów specjalnych
WWF Polska

tel. +48 (22) 849 84 69 wew. 121
kom. +48 606 373 466

Anna Zatońska
Kierownik Działu Komunikacji WWF Polska

tel. +48 (22) 849 84 69 wew. 108
kom. +48 608 322 153

Paulina Łukomska
Account Executive Agencja PR

tel. +48 (22) 858 74 58 wew. 104