BIURO PRASOWE

OKNOPLAST Kraków, 02.07.2009

Geometria w oknach - nietypowe konstrukcje w domu


Okna o nietypowych kształtach mogą nadać wnętrzom naszego domu unikalnego charakteru i pełnić funkcję dekoracyjną w salonie czy na poddaszu. Warto zastanowić się, w których miejscach zaplanować niestandardowe okna i jakie są możliwości wykonania tych konstrukcji przez producentów stolarki otworowej.
Podczas tworzenia projektu nowego domu, warto porozmawiać z architektem o zastosowaniu okien o nietypowych kształtach i rozpoznać możliwości producentów. Wykonywane są okna łukowe, półokrągłe i okrągłe oraz trapezowe i trójkątne. W zależności od kształtu, okna te mają pewne ograniczenia dotyczące ich wielkości i sposobów otwierania.

Ekspert z firmy OKNOPLAST-Kraków, Dariusz Saferna, doradza, jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej w domach oraz jakie są dopuszczalne wielkości stolarki otworowej o nietypowym kształcie. Okna niestandardowe są zawsze produkowane na specjalne zamówienie klienta. Ich produkcja wiąże się z dużym nakładem pracy ludzkiej. Konstrukcje o kształtach nieprostokątnych wymagają dodatkowych czynności technologicznych, np. w konstrukcjach łukowych wykonywane jest gięcie profili PVC, pozwalające na uzyskanie żądanego kształtu okna. Stąd też czas realizacji zamówienia jest zazwyczaj dłuższy niż standardowych okien - mówi Dariusz Saferna.

Okna okrągłe, trójkątne i trapezowe można zamontować w każdym pomieszczeniu w domu, w szczególności zaś tam, gdzie brak jest miejsca na okna standardowe. Kształty nietypowe zdobią nie tylko salony, ale również takie pomieszczenia jak sypialnia, pokój pracy czy łazienka. Często są montowane w celu dodatkowego doświetlenia pomieszczenia. Oprócz funkcji użytkowej, konstrukcje te są elementem wystroju wnętrza. Okna o niestandardowych kształtach, jak trapezy czy trójkąty spotykane są najczęściej na poddaszach w formie tzw. lukarny. Jest to okno pionowe montowane w nadbudówce domu, nad którym ukształtowany jest dach - mówi Dariusz Saferna.

Ze względu na konstrukcję, okna o kształtach nietypowych mają pewne ograniczenia. W zależności od kształtu, nie wszystkie z nich mogą być całkowicie otwierane lub uchylane. Przy projektowaniu budynku, należy wcześniej zorientować się w możliwościach producenta okien, aby uniknąć później kłopotów wykonawczych i użytkowych - informuje Dariusz Saferna - polecam kontakt z renomowanym producentem, który mając za sobą doświadczenie w wykonywaniu tego typu konstrukcji, zaproponuje rozwiązanie najbardziej funkcjonalne, gwarantujące wygodne i długoletnie użytkowanie okien. Okna o kształtach nieprostokątnych mają z reguły mniejsze dopuszczalne powierzchnie, co wynika z ich odpowiedniego sposobu usztywnienia.

Planując budowę domu, warto uwzględnić już na etapie projektowania budynku możliwości, jakie oferują producenci okien oraz wykorzystać je w naszych czterech kątach. Wybierając niestandardowe kształty pamiętajmy, że ich produkcja wymaga większego nakładu czasu i pracy, więc na okna będziemy musieli poczekać nieco dłużej.