BIURO PRASOWE

COP 14, 31.10.2008

Hotele pod specjalnym nadzorem


W bazie noclegowej, przeznaczonej dla gości Konferencji klimatycznej, dostępna jest jeszcze 1/3 miejsc. Większość z nich znajduje się w okolicach Poznania. Cała przygotowana dla uczestników COP 14 baza liczy ok. 9 000 miejsc.
Trwa rozlokowywanie gości grudniowej Konferencji klimatycznej. Na szczyt do Poznania przyjadą przedstawiciele rządów z ministrami środowiska na czele, akredytowani obserwatorzy oraz międzynarodowe media. Spodziewana jest także obecność najwyższych rangą przedstawicieli rządów oraz organizacji międzynarodowych. Organizatorzy COP 14 przewidują, że na szczyt przyjedzie do Poznania około 8 tysięcy uczestników.

Baza noclegowa
Do dyspozycji gości grudniowej Konferencji Ministerstwo Środowiska RP, we współpracy z Urzędem Miasta w Poznaniu oraz firmą WTC, przygotowało specjalną bazę noclegową. Stworzono ją z dużym wyprzedzeniem, dbając, aby odpowiadała ilości spodziewanych uczestników i ich zróżnicowanym wymaganiom. Ustanowiono także centralnego operatora bazy noclegowej - firmę WTC, której koordynacja ma pomóc uczestnikom w łatwiejszym uzyskaniu ofert oraz zapobiec wyciekowi miejsc z bazy.

Miejsca noclegowe znajdują się w mieście i w okolicy do 60 km. Dojazd na Konferencję z okolic Poznania może zająć do 1,5 godziny - jest to standard przy każdym COP-ie i nie stanowił problemu dla jego stałych uczestników.

W zależności od potrzeb i możliwości uczestników Konferencji klimatycznej, dostępne są dla nich hotele od 1 do 5 gwiazdek, dworki, rezydencje, pensjonaty, apartamenty, domy, a także jedno i dwuosobowe pokoje gościnne uczelni wyższych o podwyższonym standardzie.

W bazie mieści się także około 1000 kwater prywatnych, które stanowią często konkurencyjną propozycję wobec hoteli (dobry standard, przystępna cena). Każde mieszkanie i apartament są sprawdzane przez pracowników biur zakwaterowania, co gwarantuje ich odpowiedni standard. Sprawdzamy, czy cena apartamentu jest dostosowana do standardu. Jeśli tak nie jest, miejsce nie jest oferowane uczestnikom. Poza tym, jeśli standard nie jest odpowiedni, nie przyjmujemy takich zgłoszeń - podkreśla Elżbieta Ziętkiewicz z Biura Zakwaterowań Targowych "Azyl".

Właściciele kwater, chcąc zapewnić gościom Konferencji poziom hotelowy, gwarantują dodatkowo śniadania i serwis sprzątający. Uczestnicy COP 14 zgłaszający się do nas oczekują przede wszystkim odpowiedniego standardu miejsca, zapewniającego im możliwość dogodnego noclegu, posiłku oraz warunków czystości. Otrzymujemy bardzo wiele sygnałów, że zależy im na warunkach, do których są już przyzwyczajeni, czyli standardów obowiązujących na całym świcie. Niezależnie od rodzaju obiektu noclegowego, zwłaszcza w kwaterach prywatnych przyjmuje się założenie świadczenia podstawowych usług adekwatnych do hotelowych, co pozwala przybywającym na odczucie odpowiedniego komfortu ze strony świadczących te usługi - komentuje Dominika Czechlewska, przedstawiciel centralnego operatora bazy noclegowej - firmy WTC.

W przypadku domów studenckich zarezerwowano w nich dla uczestników COP 14 około 500 miejsc w standardzie 2- i 3-gwiazdkowym. Swoje noclegi przekazały Uniwersytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Poznańska, Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademia Ekonomiczna. W większości są to pokoje wynajmowane gościom z zewnątrz w czasie trwania roku akademickiego.

Jednolity system płatności
W wyniku zakończonych w lipcu br. negocjacji zespołu COP 14 z Ministerstwa Środowiska z właścicielami bazy hotelowej - większość z nich (ok. 50) zgodziła się przyjąć jednolity system warunków rezerwacji i przedpłat. W praktyce oznacza to jasne zasady rejestracji. W przypadku hoteli, które przyjęły system, goście grudniowej Konferencji nie płacą stuprocentowych przedpłat za noclegi na wiele tygodni przed wizytą w Polsce. Ponadto mają oni zagwarantowaną stałą cenę za nocleg na cały okres szczytu.

Ceny za miejsca hotelowe dla gości szczytu są wyższe od standardowych, jednak są też bardzo zróżnicowane - w zależności od proponowanych warunków. Wysokość cen za miejsca podczas COP 14 jest jednak porównywalna z cenami, jakie obowiązują podczas dużych imprez targowych w mieście.

Dodatkowe udogodnienia i korzyści dla miasta
W oparciu o informacje o miejscach noclegowych dla gości Konferencji klimatycznej, Urząd Miasta Poznania zapewni specjalnie zmodyfikowany transport publiczny. Planuje on m.in. włączenie do taboru komunikacji miejskiej - autobusów hybrydowych.
Ponadto, na czas Konferencji, komunikacja miejska będzie w pełni dostosowana do transportu uczestników z ich miejsc noclegowych na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wyeliminuje to konieczność korzystania np. z samochodów osobowych i może pomóc uniknąć zakorkowania miasta.

COP 14 będzie unikalną szansą dla Poznania na zapisanie się w historii procesu wypracowania światowego porozumienia w sprawie globalnego ocieplenia. Oprócz prestiżu, miasto zyska też w wymiarze ekonomicznym - m.in. mowa tu o pieniądzach, jakie 8 tys. uczestników wyda na noclegi czy wyżywienie przez dwa tygodnie. Konferencja przyczyni się także z pewnością do rozwoju bazy noclegowej Poznania.

Przygotowując szczyt klimatyczny, wybiegamy w przyszłość. Odpowiednia liczba, standard hoteli dostosowany do cen jest jednym z głównych elementów logistycznych dla wielkich wydarzeń nie tylko politycznych, ale i komercyjnych. Dobre praktyki hotelowe są istotne przy sprawnej organizacji np. polskiej prezydencji EU czy Euro 2012. Wraz z Poznaniem przygotowujemy dobry grunt do organizacji kolejnych wydarzeń. - komentuje Małgorzata Snarska, Szef Zespołu COP 14 w Ministerstwie Środowiska:

Dla spóźnialskich
Rejestracja uczestników grudniowej Konferencji cały czas trwa i nie zakończy się z dniem rozpoczęcia szczytu. WTC będzie oferowało wsparcie także podczas trwania obrad - poprzez punkt konsultacyjny na COPie. Cały czas prowadzone są ponadto prace nad poszerzeniem bazy noclegowej - na wypadek większego niż przewidywane, zainteresowania Konferencją.

***

COP 14 (Conference of the Parties - COP) 14 Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) wraz z 4 Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto) odbyła się 1 - 12 grudnia 2008 r. w Poznaniu. Organizatorem Konferencji jest Sekretariat Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (UNFCCC, www.unfccc.int), gospodarzem - Rząd RP, a koordynatorem przygotowań z ramienia Rządu - Ministerstwo Środowiska RP (www.cop14.gov.pl).

Szerszych informacji udziela:

Magda Sikorska
Koordynator ds. mediów / Oficer Łącznikowy Kraju Goszczącego COP 14
Tel: (22) 579 27 22
Kom: 0 695 100 978
E-mail:

Joanna Józefiak
Account Executive, Partner of Promotion
Tel: (22) 858 74 58 w. 60
E-mail: