BIURO PRASOWE

Xerox, 22.10.2008

Od jednej do bilionów kserokopii. Dzisiaj mija dokładnie 70 lat od wynalezienia kserografii.


WARSZAWA, 22 października 2008 r. - Wszystkiego najlepszego dla kserografii!!! Wynalazek, który dzisiaj obchodzi swoje 70. urodziny, umożliwia ludziom na całym świecie dzielenie się informacjami w trylionach kopii i wydruków laserowych.
Pierwsza kopia kserograficzna została wykonana 22 października 1938 roku w prowizorycznym laboratorium, znajdującym się na tyłach salonu piękności w Astorii, Queens. Na odbitce, znajdującej się obecnie w Smithsonian Institute, widnieje napis "10-22-38 ASTORIA". Wynalazca kserografii, Chester Carlson, był naukowcem i adwokatem zajmującym się sprawami patentowymi, który uparcie dążył do stworzenia technologii umożliwiającej prostsze kopiowanie dokumentów.

Gdyby Carlson ciągle żył, byłby prawdopodobnie zaskoczony, jak jego wynalazek wpłynął na rewolucję informacyjną, która trwa do dnia dzisiejszego. Niezależna firma konsultingowa - Infotrends szacuje, że dzięki technologii opracowanej przez Carlsona, w tym roku zostało już wykonanych 3,08 biliona kopii i wydruków laserowych.

"Efektywne wykorzystanie informacji jest dzisiaj podstawą globalnego biznesu,
a wynalazek Chestera Carlsona pozwala na łatwe dotarcie informacji do tych, którzy jej potrzebują"
, mówi Sophie Vandebroek, Chief Technology Officer i president Xerox Innovation Group. "Od czasu wynalezienia kserografii, możliwość zdobywania wiedzy ogromnie wzrosła. W samym tylko roku 2007 stworzono i rozpowszechniono 281 exabajtów informacji. Dzisiaj Xerox oferuje oprogramowanie i usługi, które pomagają ludziom i firmom w poradzeniu sobie z nadmiernym napływem informacji, zdobywaniu wiedzy oraz podejmowaniu szybkich i trafnych decyzji biznesowych."

Odrzucając fotograficzne metody powielania, Carlson eksperymentował z ładunkami elektrostatycznymi i materiałami fotoprzewodzącymi, które zmieniają swoje właściwości przewodzenia prądu podczas naświetlania. Proces, który wynalazł nazwał kserografią (eng. xerography), wykorzystując greckie słowa "xero" oznaczające suchy i "graphein", czyli pisanie. Minęły aż dwie dekady, zanim technologia zamieniła się w produkt. Przez długi czas Chester Carlson bezskutecznie starał się zainteresować swoim wynalazkiem największe korporacje. Dopiero niewielka firma Haloid z Nowego Jorku postawiła wszystko na jedną kartę i zainwestowała w dobrze zapowiadającą się technologię. W 1961 roku, po wielkim sukcesie kopiarki Xerox 914, Haloid zmienił nazwę na Xerox Corporation.

Od czasu, kiedy pierwsza kserokopiarka stanęła w biurach nastąpił wielki rozwój w dziedzinie tworzenia i rozprzestrzeniania się informacji. Ta sama firma, która zapoczątkowała erę kopiowania dokumentów, pomaga teraz w zarządzaniu i ograniczaniu skutków przeciążenia informacyjnego. Xerox cały czas wprowadza innowacje, które upraszczają drogę papierowego dokumentu do formy cyfrowej oraz oczyszczają przekaz z szumu informacyjnego.

Xerox nieustannie podnosi jakość pracy dzięki wynalazkom, które znajdują swoje zastosowanie w produktach, kompleksowych rozwiązaniach i usługach firmy.

W 2007 roku Xerox uzyskał 584 patentów. Oznacza to 5 procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2006. Więcej informacji o technologiach i licencjach firmy Xerox na stronie http://www.xerox.com/innovation.

***

Informacje o firmie Xerox Polska

Więcej informacji o firmie Xerox na stronie: http://www.xerox.com Komentarze oraz perspektywy dla przemysłu poligraficznego mogą Państwo znaleźć na stronie http://www.xerox.com/blogs lub http://www.xerox.com/podcasts.

Xerox(r), Xerox oraz element graficzny w kształcie kuli są własnością Xerox Corporation i mogą być zastrzeżone.

Kontakt dla mediów:

Marta Kwapisz,
Partner of Promotion,
22 858 74 58 #42,