BIURO PRASOWE

Daj im przyszłość, 23.06.2006

Pierwszy Integracyjny Rodzinny Dom Dziecka w Warszawie


W piątek 23 czerwca uroczyście otwarto pierwszy w stolicy Integracyjny Rodzinny Dom Dziecka. W świeżo wyremontowanym mieszkaniu wraz z nowymi rodzicami - państwem Beatą i Michałem Dąbrowskimi - zamieszkało dwoje niepełnosprawnych dzieci. Wydarzenie jest między innymi efektem prowadzonej kampanii społecznej "Daj im przyszłość - Warszawskie Rodzinne Domy Dziecka".
Małżeństwo, które zdecydowało się założyć Integracyjny Rodzinny Dom Dziecka, ma dwoje własnych dzieci. Powołana placówka jest formą zawodowej opieki zastępczej. Oznacza to, że jedno z rodziców jest pracownikiem zatrudnionym przez Urząd m.st. Warszawy i z tego tytułu pobiera wynagrodzenie. Dyrektorem pierwszego Integracyjnego Rodzinnego Domu Dziecka, bo tak oficjalnie nazywa się pełniona funkcja, jest pani Beata Dąbrowska. Docelowo państwo Dąbrowscy zaopiekują się czworgiem przybranych dzieci.

Nowa rodzinna placówka opiekuńcza znajduje się w dzielnicy Praga Północ w przeznaczonym do tego celu i świeżo wyremontowanym mieszkaniu, które zostało wygospodarowane z zasobów miasta. Otwarcie rodzinnego domu dziecka jest realizacją celów kampanii społecznej "Daj im przyszłość - Warszawskie Rodzinne Domy Dziecka", która promuje zawodową opiekę zastępczą.

Cieszymy się, że kolejna warszawska rodzinna podjęła się opieki nad dziećmi, które nie mogą wychowywać się we własnej rodzinie. Integracyjny Rodzinny Dom Dziecka to szczególna odpowiedzialność, tym większa, że dotyczy dzieci niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że państwo Dąbrowscy i wszystkie rodziny, które podejmą się pełnienia tej funkcji, będą ze swojej pracy czerpali satysfakcję i naukę dla siebie i innych - powiedziała Teresa Sierawska - Dyrektor Biura Polityki Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.

Wszyscy, którzy zainteresowani są założeniem formy rodzinnej opieki zastępczej, mogą uzyskać niezbędne informacje na ten temat na stronie internetowej kampanii: www.dajimprzyszlosc.pl lub pod numerem bezpłatnej infolinii: 0 800 88 99 88.

Kampanię "Daj im przyszłość - Warszawskie Rodzinne Domy Dziecka" zainicjowało w listopadzie 2004 r. Biuro Polityki Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Jej celem jest tworzenie rodzinnych form opieki zastępczej, dzięki którym dzieci przebywające w państwowych placówkach opiekuńczo-wychowawczych mogą być wychowywane w rodzinach. W jej ramach organizowane są szkolenia, imprezy plenerowe i masowe skierowane do wszystkich warszawiaków, a szczególnie tych, którzy mogliby założyć rodzinę zastępczą. Kampania wpisuje się w przebudowę systemu opieki zastępczej nad dziećmi w Polsce. Patronat nad nią objęli m.in. Prezydent RP - Lech Kaczyński, rzecznik Praw Dziecka, UNICEF. W ramach kampanii do tej pory przeszkolono 71 rodzin.

***

Kampanię "Daj im przyszłość - Warszawskie Rodzinne Domy Dziecka" zainicjowało w listopadzie 2004 r. Biuro Polityki Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Jej celem jest tworzenie rodzinnych form opieki zastępczej, dzięki którym dzieci przebywające w państwowych placówkach opiekuńczo-wychowawczych mogą być wychowywane w rodzinach. W jej ramach organizowane są szkolenia, imprezy plenerowe i masowe skierowane do wszystkich warszawiaków, a szczególnie tych, którzy mogliby założyć rodzinę zastępczą. Kampania wpisuje się w przebudowę systemu opieki zastępczej nad dziećmi w Polsce. Patronat nad nią objęli m.in. Prezydent RP - Lech Kaczyński, rzecznik Praw Dziecka, UNICEF.

Dodatkowych informacji udzielają:

Aneta Kępka
Biuro Polityki Społecznej Urzędu m.st. Warszawy
tel.: (22) 595 32 86
e-mail:

Ewa Hryniewicz
Partner of Promotion
tel.: (22) 858 74 58
e-mail: