BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 14.04.2006

Polacy i Niemcy w Bydgoszczy


Już 19. kwietnia w Okręgowym Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego otwarta zostanie wystawa poświecona barwnej historii ludności polskiej i niemieckiej w Bydgoszczy. Partnerem wystawy jest niemieckie miasto Wilhelmshaven, a całe wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006.
Data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa. To właśnie 19 kwietnia ponad 600 lat w 1364 roku temu dwaj niemieccy zasadźcy - Johannes Kyesselhuth i jego towarzysz Konrad - otrzymali z rąk polskiego króla Kazimierza Wielkiego dokument nadający im prawo do założenia miasta.

Wystawa jest efektem współpracy bydgoskiego muzeum i Bidegast Vereinigung e.V. - organizacją zrzeszającą byłych niemieckich mieszkańców Bydgoszczy. Miastem patronackim ich zrzeszenia jest Wilhelmshaven, do którego wystawa przeniesie się we wrześniu.

Celem ekspozycji jest przedstawienie współistnienia polskiej i niemieckiej społeczności oraz ich wpływu na kulturę i rozwój miasta na przestrzeni wieków. Bohaterem wystawy jest zwykły bydgoszczanin, jego życie i sprawy codzienne. Jak podkreślają organizatorzy ważnym aspektem wystawy jest fakt, iż obie narodowości ukazane są jako obywatele tego samego miasta nazywanego przez jednych Bydgoszczą, przez drugich Brombergiem.

Historyczne konflikty nie zahamowały rozwoju i rozrostu miasta, a obecnie organizowana wystawa jest świadectwem dobrych stosunków przedstawicieli obu narodów. Ma ona także umożliwić odwiedzającym ponowne spojrzenie na wspólne, niejednokrotnie bolesne wydarzenia historyczne i pobudzić do refleksji.

W dobie jednoczącej się Europy więcej nas łączy niż dzieli. A sama wystawa jest najlepszym dowodem na to, że mimo trudnej przeszłości z optymizmem możemy spoglądać w przyszłość.

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42