BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 04.04.2006

PROSZĘ WSIADAĆ! - Autobusem po Polsce w ramach Roku Polsko-Niemieckiego


Na zakończenie Roku Polsko-Niemieckiego wyruszy z Niemiec do dziesięciu polskich miast autobus pełen kultury. Jest on jednym z głównych elementów projektu "W Drodze Na Spotkanie - Unterwegs Zur Begegnung", który zamyka obchody Roku. Na każdym przystanku wyjątkowego "dwupoziomowca" realizowane będą przedsięwzięcia edukacyjne i kulturalne. Podróż rozpoczyna się 10 kwietnia 2006 roku.
Projekt "W drodze na spotkanie"- "Unterwegs Zur Begegnung" przygotowany został na zakończenie Roku Polsko-Niemieckiego i jest wynikiem kreatywnej pracy młodych Polaków i Niemców. 10 kwietnia w sześciotygodniową podróż wyruszy z Berlina oryginalnie wyposażony piętrowy autobus z młodymi Niemcami na pokładzie oraz mnóstwem fascynujących projektów. Na jego trasie znajdą się: Szczecin, Poznań, Łódź, Lublin, Rzeszów, Kraków, Zgorzelec, Wrocław i Katowice. Na koniec autobus zawita do Warszawy na oficjalne otwarcie 51. Międzynarodowych Targów Książki.

Motywem przewodnim projektu jest wykorzystanie fotografii oraz wieloznacznej gry słów w języku niemieckim: "Augenblicke Polen - Deutschland". Na zewnątrz autobus ozdobiony jest portretami osób biorących udział w projekcie. Ci sami ludzie, którzy spoglądają ze zdjęć na autobusie, są obecni w środku. Każdy może się z nimi spotkać i porozmawiać na dowolny temat.

Polaków, którzy wsiądą do autobusu zainteresować może ciekawa instalacja wideo. Pod hasłem "Polacy przyglądają się Niemcom" - "Polen blicken Deutsche(s) an" na ekranach pokazywana jest wystawa fotografii "Obrazy Niemiec - nowe spojrzenie". Jej twórcą jest Ostkreuz - popularna agencja fotograficzna z Berlina. Wystawa jest kroniką Niemiec - kraju, który poszukuje nowej tożsamości gdzieś między poczuciem zadomowienia a obcością, doświadczaniem życia a strachem przed przyszłością, idyllą a otchłanią. Wydarzenie wspiera - wraz ze stołecznymi funduszami kulturalnymi (Hauptstadtkulturfonds) - Instytut Goethego. Projekt "W Drodze Na Spotkanie - Unterwegs Zur Begegnung" był prezentowany w różnych częściach świata, a teraz zobaczą go także mieszkańcy dziesięciu polskich miast.

Jednocześnie niemieccy pasażerowie autobusu będą uważnie przyglądać się Polsce. Mamy nadzieję, że uda im się zainteresować polską młodzież tym, z czym przybywają. Ich program obejmuje zarówno wystawy polskiej i niemieckiej sztuki humorystycznej, polsko-niemiecki festiwal filmowy, jak i spotkania literackie oraz wspólny projekt graficzny przygotowywany przez studentów sztuk pięknych z Warszawy i Berlina.

Piętrowy autobus pełni także funkcję "klasy na kółkach". Nauczyciele z wybranych szkół partnerskich poprowadzą w nim lekcje, w czasie których wyświetlane będą filmy (np. ekranizacja książki Ericha Kästnera "Latająca klasa") a także organizowane różne zabawy. A wszystko po to, by w atrakcyjny sposób przybliżyć niemiecką kulturę także najmłodszym. W projekcie uczestniczą zarówno placówki z dużych osiedli jak i z peryferii miast, szkoły z rozszerzonym programem nauczania języka niemieckiego, a także te, w których nie naucza się języka niemieckiego. "Klasa na kółkach" łączy różne mentalności, kultury, zainteresowania i sposoby nauczania. Wszyscy - zarówno nauczyciele, jak i uczniowie zaangażowali się w ten projekt i cieszą się na spotkanie z niemiecką młodzieżą oraz "klasą na kółkach". Niektórzy nauczą się tu pierwszych niemieckich słów, inni podszlifują wymowę i gramatykę. Również nauczyciele będą mieli okazję zasiąść w szkolnej ławie.

Punktem wyjścia wszystkich zajęć jest literatura oraz filmowe adaptacje ponadczasowych, pełnych optymizmu książek popularnego niemieckiego autora dla dzieci - Ericha Kästnera. Młodzi bohaterowie jego książek są dowcipni, przebojowi ale i rozsądni. Dla wielu uczniów Emil, Anton czy Mania i Ania to dobrzy znajomi, z którymi spotkają się teraz w nowych okolicznościach. Inni znajdą w tych postaciach nowych przyjaciół, z którymi będą się mogli utożsamiać. W realizacji projektu pomogą polskojęzyczne seanse filmów "Latająca klasa" ("Das fliegende Klassenzimmer") i "Emil i detektywi" ("Emil und die Detektive"). W "Klasie na kółkach" fantazja nie ma granic - jest to szkoła zupełnie inna niż ta, którą znamy!

Projekt "Klasa na kółkach wspierany jest przez Fundację F. C. Flick.

Partner:

  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczecinie
  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgorzelcu
  • Szkoła Podstawowa nr 10 w Rzeszowie
  • Szkoła Podstawowa nr 19 w Katowicach
  • Szkoła Podstawowa nr 30 w Lublinie
  • Szkoła Podstawowa nr 34 w Poznaniu
  • Szkoła Podstawowa nr 63 im. Anny Jasińskiej we Wrocławiu
  • Szkoła Podstawowa nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi w Łodzi
  • Szkoła Podstawowa nr 109 im. Kornela Makuszyńskiego w Krakowie
  • Szkoła Podstawowa nr 312 im. Ewy Szelburg - Zarembiny w Warszawie
  • Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42